Četvrtak, 3 Jula, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOVRŠNJAČKO NASILJE: Šta je KiVa metod

VRŠNJAČKO NASILJE: Šta je KiVa metod

 

Foto: Caritas Bizkaia/Facebook

Crna Gora pred ozbiljnim je i velikim izazovom. Vršnjačko nasilje doživjelo je eskalaciju.

Godine 2007. Ministarstvo obrazovanja Finske dolazi na ideju da osnuje KiVa metod, inicijativu koja je do sada primijenjena u 90 odsto škola u toj zemlji.

KiVa je skraćenica od „Kiusaamista Vastaan“, što na finskom znači „protiv maltretiranja“.

Da se mali korak na kraju pokaže izuzetno velikim, dokazuje činjenica da je u prvoj godini primjene vršnjačko nasilje smanjeno za 40 odsto slučajeva. 

Cilj metode je upravo to, protiv maltretiranja, osvješćivanje djece da primijete problem, prepoznaju opasnosti vršnjačkog nasilja i počnu da brane one koji su žrtve maltretiranja.

Zajedno. Ujedinjeni protiv nasilja. Ako se svi suprotstave nasilniku, umjesto samo da stoje i posmatraju nasilje, on neće biti više tako osion i ,,velik”, već će osjetiti strah.

Takođe, ono što je bitno jeste da postoji takozvano virtuelno sanduče u koje se slučajevi maltretiranja ubacuju anonimno, pa tako i žrtve nasilja nisu u strahu da će im prijavljivanje stvoriti dodatne probleme.

Drugo – povjerenje. U školi mora postojati učitelj kojem djeca vjeruju, jer je potrebna odrasla osoba koja će ih saslušati, razumjeti, pomoći, brinuti o njima. Učitelji tako i za vrijeme odmora prate ponašanje učenika.

Takođe, podrška. Škola bira tri stručna nastavnika koja će biti zadužena da umire žrtvu i da vode dijalog sa nasilnikom dok se problem ne riješi.

Četvrto – emocije, empatija i vrijednosti. Djeca uče kako da identifikuju šta njihovi vršnjaci osjećaju kroz neverbalni jezik i rade na tome da imaju empatiju i poštovanje jedni prema drugima.

Učenicima se, takođe, daje podrška i povratne informacije o tome kako da pristupe žrtvama maltretiranja i da se uvjere da su dobro.

Učenici koji učestvuju u KiVa programu dobijaju oko 20 časova u sedmoj, desetoj i trinaestoj godini. 

Savjeti roditeljima ako je dijete žrtva vršnjačkog nasilja

Pored toga što su učenicima i učiteljima dali uputstva kako da se postave prema žrtvama vršnjačkog nasilja i nasilnicima, iz Ministarstva su to isto učinili za roditelje.

Tako je savjet da roditelj mora pokazati da mu dijete može vjerovati, te da je dijalog od presudnog značaja, kao i razumijevanje.

Potrebno je djetetu objasniti da ćete uvijek biti uz njega, bez obzira na sve. 

Obavijestiti učitelja vašeg djeteta o problemu kako bi bio svjestan što se dešava u njegovoj učionici i došao do rješenja problema.

Za kraj, psihološka pomoć, jer će psiholozi  pomoći djeci da se bolje nose sa situacijom.

Mn.M.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO