Ministarstvo zdravlja podnijelo je krivičnu prijavu protiv dvije osobe zbog sumnje da su izvršile krivično djelo falsifikovanje diplome srednje medicinske škole.
– Postupajući po nalogu ministra zdravlja dr Vojislava Šimuna, koji je na početku mandata zatražio od svih zdravstvenih ustanova da u skladu sa svojim ovlašćenjima izvrše provjeru obrazovnih isprava svih zaposlenih, od strane jedne ustanove obaviješteni smo da postoji sumnja na vjerodostojnost dokumenta za dvije diplome o stečenom srednjem obrazovanju – saopšteno je iz Ministartsva zdravlja.
Kako su istakli, odmah po saznanju za ove slučajeve, menadžment ustanove podnio je krivične prijave nadležnim organima zbog sumnje na lažne i neistinite obrazovne isprave.
– Zbog sumnje da su E.B. ( koja je prestala sa radom otkazom ugovora o radu na sopstveni zahtjev) i H.F. (kojoj ugovor o radu na određeno ističe 15.3.2024.godine) izvršile krivično djelo falsifikovanje isprave iz člana 412 Krivičnog zakonika, očekujemo od nadležnih organa da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima u cilju rješavnja ovog značajanog institucionalnog izazova – navodi se u saopštenju.
Ministarstvo zdravlja izuzetno cijeni angažman menadžmenta ustanove u kojoj su otkriveni ovi slučajevi.
– Nakon saznanja i sumnje na falsifikovane obrazovne isprave medicinskog kadra u zdravstvenoj ustanovi, Ministarstvo zdravlja će uputiti inicijativu i resorima rada i socijalnog staranja, kao i prosvjete, nauke i inovacija, kako bi u skladu sa svojim nadležnostima provjerili vjerodostojnost obrazovnih isprava medicinskog osoblja u domovima za stare odnosno obrazovnim ustanovama predškolskog obrazovanja – dodaje se u saopštenju.
Iz Ministstva zdravlja apeluju na nadležne organe da u cilju zaštite zdravlja svih građana i izbjegavanja ozbiljnih posljedica koje nekvalifikovana lica mogu prouzrokovati , najurgentnije postupaju u eventualnim slučajevima lažnih obrazovnih isprava u sektoru zdravstva.
– Očekujući razumijevanje javnosti, u prvom redu zbog želje da ne narušimo tok istrage , Ministarstvo zdravlja ne može dati više informacija o ovom slučaju – ističu u saopštenju.
Podsjećaju da su sve zdravstvene ustanove u Crnoj Gori, (domovi zdravlja, opšte bolnice, specijalne bolnice, kliničko-bolnički centri, KCCG, Montefarm, Zavod za transfuziju krvi, Z
– Zavod za hitnu medicinsku pomoć, Institut za javno zdravlja), po nalogu Ministarstva zdravlja, pokrenule procedure i uputile nadležnim institucijama zahtjeve za provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava svih zaposlenih. S obzirom na veliki broj zaposlenih, ovaj proces može zahtijevati određeni vremenski period. Kada postupak bude okončan do kraja, očekujemo potpune i objedinjene informacije – zaključuju.
Izvor: CDM