
Međunarodni je dan djece oboljele od malignih bolesti. U Crnoj Gori nema registra djece s karcinomom, a procjenjuje se da godišnje u prosjeku oboli njih 25. Najčešće dijagnoze su leukemija, maligne neoplazme mozga i limfomi.
– Prema procjeni SZO zbroj djece 0-19 godina starosti oboljele od raka u Crnoj Gori je 23 – kazala je Verica Osmanović, nacionalna koordinatorka za zdravlje djece i adolescenata.
Dijana Stojanović iz NVO Feniks kaže da je zabrinjavajuće da su to novodijagnostifikovana djeca, te da taj broj ne uključuje djecu koja su na liječenju jer bi bio veći.
– U dječijem uzrastu mi u 80 odsto slučajeva uspješno završavamo liječenje – kaže Darja Ljubić, pedijatar hematolog.
A troškove liječenja, koja u prosjeku traju pet godina, pokriva Fond za zdravstveno osiguranje.
– Djeca se ne liječe sms porukama, to su loše poruke koje se plasiraju u javnosti. Naš Fond obezbjeđuje i plaćeno je svo bolničko liječenje procedure koje se sprovode nad pacijentom , terapija je obezbijeđena – kaže pedijatrica.
Dijana Stojanović iz NVO Feniks kaže da je potreban novac za troškove koji prate to, pogotovo kad su u inostranstvu onda su veliki troškovi.
Kako bi se smanjio rizik od obolijevanja ljekari ističu prevenciju, vakcinaciju i pravovremene preglede.
– Da izbjegavaju štetno dejstvo duvana, alkohola, da ne koriste ljekove na svoju ruku… Da djeca koriste što više vremena napolju, fizička aktivnost je važna, ishrana bogata vlaknima, što manje prerađenje hrane – kaže Verica Osmanović, nacionalna koordinatorka za zdravlje djece i adolescenata.
Negativan uticaj može imati sunčeva svjetlost, ali i mobilni telefoni i tablet uređaji, koji su sve češće u rukama najmlađih.
A povodom obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od raka, nevladina organizacija “Feniks” finansirala je izgradnju igrališta i parkinga u krugu Odjeljenja dječijehemato-onkologije.
Izvor: rtcg.me