Porto Novi
DRUŠTVO SLAJDER

SLOVENIJA: Studenti Arhitektonskog fakulteta UCG predstavili radove na izložbi u Piranu

 

Dva rada studenata Arhitektonskog fakulteta UCG predstavljena su na izložbi Piranesi Award 2023. upriličenoj nedavno u Piranu u Sloveniji, u okviru 40. jubilarne međunarodne arhitektonske konferencije ,,Piranski dani arhitekture” pod sloganom ,,Kontekst. Koncept. Konsenzus”.

Prateći suštinu slogana, u ime Arhitektonskog fakulteta u Podgorici, profesorice dr Marija Bojović i mr Marija Ćaćić predložile su projekat ,, “Empty space – Revitalization of architectural heritage” -Virpazar/Crna Gora 2022/23.” čiji su autori studenti Jelena Milićević, Tara Tarailo, Darja Vujović, Lazar Leposavić i Marko Đurić i projekat ,,TOILET rEVOLUTION-Podgorica 2022/23. studenta Predraga Marsenića.

-Svake godine dva rada studenata Arhitektonskog fakulteta UCG se nominuju za prestižnu Piranezi nagradu, koja se dodjeljuje u sklopu Piranskih dana arhitekture. Ove godine u ovoj kategoriji je bilo 37 radova sa fakulteta u Evropi, od AA škole u Londonu, preko Ljubljane, Bratislave i Budimpešte, do Soluna. Nominovani studentski radovi 2023. godine su “Empty space – Revitalization of architectural heritage”, Virpazar, Montenegro, autorskog tima Tara Tarailo, Darja Vujović, Marko Đurić, Lazar Leposavić i Jelena Milićević, rađenog pod mentorstvom nastavnog tima sa predmeta Zaštita i revitalizacija arhitektonskog nasljeđa, u sastavu prof. dr Ilija Lalošević, predmetni nastavnik i doc. dr Irena Rajković i MSc Danilo Bulatović, saradnici u nastavi, dok je drugi nominovani rad, pod nazivom “TOILET rEVOLUTION” rezultat semestralnog rada studenta Predraga Marsenića, na predmetu Arhitektonska radionica, a koju vodi nastavni tim doc. dr Ema Alihodžić – Jašarović, predmetna nastavnica i MSc Nemanja Milićević, saradnik u nastavi. Učešće u ovoj vrsti arhitektonskog “takmičenja” je sjajna prilika za studente arhitekture i buduće mlade arhitektonske snage da svoje staralaštvo ravnopravno izlože na evropskoj sceni, dok Arhitektonski fakultet ovim dodatno dobija na vidljivosti, izlažući direktan proizvod jednog dijela svog nastavnog procesa-kazala je za MNE magazin profesorica dr Marija Bojović.

Prof. dr Marija Bojović

Ona je podsjetila da je ideja Piranskih dana arhitekture, između ostalog, da promoviše društvenu ulogu arhitekture kao važnog katalizatora napretka, a kroz predstavljanje najprogresivnijeg arhitektonskog stvaralaštva, koje istovremeno čuva kulturni identitet kroz odgovarajući odnos prema ukupnom kontekstu.

– Dva studentska rada koja su nominovana od strane koleginice dr Marije Ćaćić i mene kao nacionalnih selektora u ime Arhitektonskog fakulteta, su upravo na najadekvatniji način odgovorili na ovaj kompleksan, ali vječiti zadatak za arhitekte, ovog puta formulisan kroz temu “Context. Concept. Consensus”- kazala je Bojović.

Studenti, autori izloženih radova, vratili su se iz Slovenije puni utisaka.

Projekat ,,Prazan prostor-Revitalizacija graditeljskog nasleđa-Virpazar/Crna Gora” na izložbi u Piranu

U ime ekipe koja je radila projekat ,,Prazan prostor-Revitalizacija graditeljskog nasleđa-Virpazar/Crna Gora”, student Marko Đurić je pojasnio da ,,revitalizacija fragmenta urbanog tkiva Virpazara predstavlja sintezu gore navedenih pojmova (contex, concept, consensus), dugotrajne i detaljne analize, koja se apstrahovala u tri poteza, konzerviranje vernakularnih elemenata, uvođenje novog koncepta, i komunikacija sa mjestom”.

-Uz sagledavanje arhitekture objekta, ponuđen je i novi sadržaj, nudeći Virpazaru novi multifunkcionalni kulturni centar, uz mogućnost sagledavanja mjesta sa vidikovca, kao i izlaza na rijeku-rekao je Đurić.

On i njegove kolege smatraju da je velika čast i priznanje izlagati svoje ideje na jednoj od najprestižnijih arhitektonskih konferencija u Evropi, kakva je i ova u Piranu.

– Ulazeći u svijet arhitekture tokom perioda investitorskog vladanja arhitekturom,  drago nam je da se naš rad vodio smislom konteksta, koncepta i  konsenzusa, komunicirajući sa prostorom koji nasleđuje i oplemenjuje, pa je kao takav, odabran da predstavlja našu državu na Piranskim danima arhitekture. Ovakvi događaji su alternativni, smjeliji pogled na današnjicu, pa i svako učešće na njima, bez obzira na mogućnost izlaganja, predstavlja sjajne momente u arhitektonskom stvaranju-rekao je Marko.

Predrag Marsenić, autor projekta ,, TOILET Revolution” kaže da je njegov rad, u suštini, jednostavan.

– Radi se o odgovoru na jako aktuelnu problematiku današnjih gradova – manjak, odnosno nepostojanje adekvatnih ili barem estetski privlačnih javnih toaleta. Profesorica dr Ema Jašarović-Alihodžić je na fantastičan i inspirativan način predstavila zadatak i, zajedno sa saradnikom mr Nemanjom Milićević, pomogla je da se oblikuje projekat. U procesu koncipiranja projekta, imao sam ideju toaleta koji obavlja osnovne i dodatne funkcije kroz formu koja je savremena u svom oblikovanju, ali bezvremenska u pojavi – koja odgovara svakom kontekstu kroz svoju akontekstualnost. Koristeći se osnovnim oblicima i tangiranjem pojedinih elemenata koji stvaraju jednu elegantnu cjelinu, realizovanu upotrebom metala u varijacijama i stakla kao integrišućeg faktora, nastao je rezultat koji imamo-pojasnio je Predrag.

Projekat “TOILET rEVOLUTION”

On dodaje da je događaj  u Piranu dobro koncipiran i da su tri dana, koliko su boravili tamo,  bila veoma sadržajna, a posljednji inspirativan i edukativan zbog predavanja.

-Kada je došlo vrijeme za izložbu, osjećao sam se ponosno što predstavljam mentora, ko-mentora i fakultet, a u isto vrijeme sam osjećao i ogromno uzbuđenje što je moj rad izložen na tako značajnom događaju, i to na jubileju. Zadovoljan sam i nadam se da ću nekada u izdanju profesionalnog arhitekte biti na Piranskim danima arhitekture da predstavim još neki projekat-kazao je Marsenić.

 

 

Mn.M.

Foto: Privatna arhiva