Cjelovečernji igrani film OBRAZ, novi film reditelja Nikole Vukčevića – biće predstavljen u posebnoj selekciji filmova u proizvodnji (Work in progress International) kao jedan od svega pet igranih filmova iz cijelog svijeta na festivalu u Talinu u Estoniji (Tallinn Black Nights Film Festival), 17. novembra.
– Cilj ove ekskluzivne selekcije je dalje međunarodno predstavljanje filma zainteresovanim festivalima u susret finalizaciji filma i njegovoj premijeri; festival u Talinu pripada klasifikaciji A festivala (FIAPF), njegovi umjetnički i industrijski dometi rastu iz svakog izdanja i predstavljaju ozbiljnu referencu – i veoma nas raduje što je kvalitet našeg filma prepoznat da se predstavi na najvišem nivou u ovoj veoma prestižnoj selekciji od svega 5 svjetskih filmova, što daje nadu u zanimljiv medjunarodni potencijal ovog filma – kaže Milorad Radenović, glavni producent ovog filma.
Film nastaje pod pokroviteljstima Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije (OBRAZ je bio prvoplasirani na konkursu FCS u novembru 2020, ispred četrdesetak drugih projekata iz Jugoistočne Evrope) u većinskoj produkciji Galileo production Montenegro (Milorad Radenović, Nikola Vukčević) i Cinnamon films-a Beograd (Ivica Vidanović, Nevena Savić), i proljetos se na sličan način predstavio i na Marche du Films prestižnog Kanskog filmskog festivala.
Radnja filma se dešava u periodu Drugog svjetskog rata na granici Crne Gore, tokom kojeg – u 36 sati radnje filma – jedno progonjeno dijete, pokušavajući da spasi svoj život od združenog napada fašističkih jedinica SS Skenderbeg i SS Handžar, nalazi utočište u kući neznanca – Albanca Nura Doke. Gospodar kuće, Nur – suočiće se sa moralnom dilemom: ili da preda dijete progoniteljima (i time pogazi lična uvjerenja i svojevrsni kodeks po kome živi) ili da riskira živote cijele porodice štiteći to nepoznato dijete druge vjere i nacije? Progonitelji će, kroz činjenicu da je Nur Doka predstavnik naroda jedne od navedenih jedinica – pokušati da uspostave poseban odnos sa njime, a kroz priču o moralnim vrijednostima, obećanju, ljubavi i odrastanju, ovaj film će preispitati cijenu pojedinačne ljudske žrtve, nadilazeći pitanja vjere i nacije, sa glavnim pitanjem: na koji način će Nur odgovoriti svom izazovu?
– Dug je bio put da ispričamo ovu priču, ali neke stvari su ostale nepromijenjene. U svijetu u kome zaraćene strane danas bespoštedno teže međusobnom uništenju, ovaj film snažno ističe humanost kao najveći trijumf nad nasiljem i istrebljenjem. Kroz priču jednog neustrašivog pojedinca, koji će se suprotstaviti svom narodu, zbog višeg cilja, ovo ostvarenje postaje inspiracija za promjenu. U vremenu rata, biti čovjek postaje naša najvažnija misija – kaže Nikola Vukčević, reditelj filma.
Ekipa filma je internacionalna: po scenariju Ane Vujadinović (Iskra, Planeta) i Meline Pota Koljević (ko-scenarista na filmovima Krugovi, Klopka), glavne uloge tumače – Edon Rizvanoli (glavni glumac, Holandija ), Nikola Ristanovski (u ulozi Sudije, Makedonija ), Igor Benčina (u ulozi Danila, Srbija ), Alban Ujkaj (Sokolj, BIH ), Selman Jusifi i Xhejlane Terbunja (Kosovo), te crnogorski glumci: Aleksandar Radulović (Abid), Ana Vučković (Marija), Branimir Popović (komandant Demuš), te antologijski Zef Bato Dedivanović (Sokoljev otac) u svojoj posljednjoj ulozi. U filmu igraju i djeca: Elez Adžović (Meša), Vuk Bulajić (Vuk), Hana Pavlović (Mešina mladja sestra), Merisa Adžović (Mešina starija sestra) – koji su uloge dobili na višemjesečnom kastingu i pripremama. Direktor fotografije je Đorđe Stojiljković, scenograf je nedavno preminuli Stanislav Nikičević, kostimograf Lidija Jovanović, masker Nataša Sevčnikar, dok je za muziku zadužen Dušan Maksimovski; glavnu muzičku temu filma su otpjevale sestre Maša i Milica Vujadinović; montažer filma je Olga Toni (sa kojom je Vukčević uspješno saradjivao na filmu Pogled sa Ajfelovog tornja), autori vizuelnih efekata su Djuro Mihaljević i Djordje Stojiljković, designer i mikser zvuka je Igor Vujović. U izvršnoj produkciji je Jelena Filipović, predavač na FDU Cetinje. Takođe, angažovan je jedan broj studenata FDU Cetinje, na pozicijama pomoćnika i asistenta režije, te u produkciji: Nemanja Lakić, Farah Ademović, Nataša Milićević.
Scenario, inspirisan motivima antologijske istoimene priče akademika Zuvdije Hodžića, razvijan je na medjunarodnim radionicama AlabSCRIPT i MIDPOINT Montenegro Int. Ovaj film se razvija od 2016. godine (prve scene su snimljene još u zimu 2018.) i u najvećem dijelu je sniman tokom pandemije COVID. Zbog autentičnosti, značajan dio filma je na albanskom jeziku – što je bio poseban izazov kako za snimanje tako i za proces montaže i postprodukcije.
Reditelj Vukčević, napominje:
– Ova priča, svojom univerzalnošću i svevremenom aktulenošću bliska je svim ljudima, bez obzira kojoj nacionalnoj, etničkog ili klasnoj grupi društva pripadali, što joj daje dodatnu vrijednost. Nekako smo se već navikli da ipak možemo da sarađujemo na Balkanu, bez obzira na naše međusobne (ne)sređene zvanične, državne, vjerske i nacionalne odnose. Takođe, svi smo, kao gledaoci, uživali u sezonama serije poput BESA, koja je jednim dijelom snimana i u Crnoj Gori. Nakon niza filmskih i serijskih priča o tome kako naši i albanski kriminaci mogu da sarađuju – vrijeme je da se zapitamo da li smo spremni za jednu priču o ljudima sa vrlinom, o ljudima koji se ličnim doživljajem univerzalnih vrijednosti uzdižu iznad nacije i vjere. Duboko mislim da jesmo spremni i da nam ovakve priče trebaju, jer nam je neophodna zajednička budućnost. Iz tog razloga, sa puno sigurnosti mogu da kažem da OBRAZ progovara iz mojih ličnih uvjerenja o Balkanu kao utopijskom mjestu pravde, čojstva i junaštva.
Producenti filma, Milorad Radenović, Nevena Savić i Ivica Vidanović ističu:
– Ovo selektiranje našeg filma u ekskluzivnu selekciju od samo pet filmova iz cijelog svijeta, kao predstavljanje na prestižnom festivalu A kategorije, kakav je Talin, stiže nakon našeg iskustva u Kanu, gdje smo se predstavili sa istim ciljem – ostvarivanja komunikacije sa potencijalnim partnerima u domenu festivala i distribucije. Naša dosadašnja komunikacija nakon Kana teče lijepom dinamikom, jer se našem timu priključio Christoph Thoke iz njemačkog Mogador filma, koji iza sebe ima niz projekata koje je predstavio na najvišem nivou, uključujući i filmove braće Darden. Od Taljina imamo nadu da ćemo se približiti festivalskoj premijeri kakvu naš film zaslužuje, a projekcije i predstavljanja poput tih u Kanu i uskoro u Talinu, otvaraju put za dalju medjunarodnu komunikaciju ovog projekta.