U Crnoj Gori se procjenjuje da se godišnje baci 83 kilograma hrane po glavi stanovnika, što čini ukupno 51.988 tona hrane koja završi u smeću, saopštila je predsjednica Banke hrane Marina Medojević.
Istakla je da su Crnoj Gori potrebne mjere podsticanja smanjenja nastajanja otpada od hrane. Smatra da treba da se podstakne i društvene odgovornosti prehrambenog sektora, podigne svijest i informisanost potrošača o planiranju i smanjenju nastajanja otpada od hrane…
-Mali proizvođači dio su rješenja. Kupovina lokalnih proizvoda omogućuje potrošačima da pomognu u borbi protiv smanjenja bacanja hrane – navodi Medojević.
Podsjeća da je u Crnoj Gori svaki četvrti odrasli i svako treće dijete u zoni siromaštva, te da se postavlja pitanje kako je moguće da država ne inicira strategiju za smanjenje bacanja hrane.
Europska unija predložila je nacrt mjera usmjerenih na smanjenje bacanja hrane duž čitavog lanca snabdijevanja hranom i u domaćinstvima. EU zahtijeva od svih 27 članica da smanje bacanje hrane za 10% u preradi i proizvodnji do 2030.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija 19.decembra 2019. godine proglasila je 29.septembar Međunarodnim danom podizanja svijesti o gubitku i bacanju hrane
Prema najnovijim podacima koje je objavila Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), procjenjuje se da u 2023. prosječno 735 miliona ljudi pati od gladi ili pothranjenosti u svijeta, a velika količina jestive hrane se gubi ili baca. Hrana se gubi i rasipa duž cijelog lanca hrane, od proizvodnje preko rukovanja, transporta, skladištenja i distribucije, a zatim i konzumacije.
Prema podacima Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu okoline, navike u domaćinstvu uzrok su bacanja gotovo 570 miliona tona, hrane svake godine u svijetu.