
Pića za rehidraciju i energetska pića Prajm (Prime) pojavili su se na crnogorskom tržištu i veoma su popularna kod djece, čak i one mlađe od 15 godina.
Djeci se ta pića reklamiraju putem društvenih mreža i postala su svojevrsni statusni simbol, budući da cijena napitka iznosi sedam eura.
Iz Uprave za bezbjednost hrane rekli su za Boje jutra da su ovi proizvodi prvi put u Crnu Goru uvezeni u septembru, i to 288 komada.
– Proizvod je uvezen sa Kosova, dok je zemlja porijekla proizvoda Velika Britanija. Uvoznik je kompletnu količinu distribuirao kroz svoja dva maloprodajna objekta. S obzirom na to da se radi o malim količinama izvršen je identifikacijski i senzorski pregled, te je na osnovu istih proizvod stavljen na tržište – kazali su iz Uprave.
Ipak, zbog predostrožnosti, Uprava je novu pošiljku ovog proizvoda, s obzirom na to da se radi o znatno većoj količini, zadržala i zabranila stavljanje u promet, dok se ne obavi laboratorijsko ispitivanje.
– Nakon dobijanja rezultata Uprava će blagovremeno obavijestiti javnost o rezultatima ovih analiza. Na tržištu trenutno nema ovih proizvoda – rekli su u Upravi.
Iz Uprave su dodali i da se isti proizvod nalazi na tržištu EU i da nikad nije bio prijavljivan kroz RASSF-sistem brzog uzbunjivanja.
Doktorica Zorica Đorđević iz Instituta za javno zdravlje rekla je da je bitno provjeriti sastav pića, kao i to da li su ona obilježena kako treba.
– Drugi dio se reklamira kao napitak za rehidraciju. Važno je da vidimo koji im se sastav analizira, pošto imamo definisana pravila za sportska, kakav sastav minerala imaju i kome mogu da budu namijenjeni – istakla je dr Đorđević.
Objasnila je da kofein koji ona sadrže najviše djeluje na centralni nervni sistem, bubrege i mozak.
– Pojačava koncentraciju, zato ga i uzimaju. Ubrzava srčani ritam, povećava krvni pritisak… Ali može i da izazove probleme, poveća probleme, ukaže na nešto što nismo znali da postoji. Posebno je opasno ako se uzima istovremeno sa alkoholom i narkoticima – rekla je Đorđević.
Izvor: vijesti.me