Porto Novi
MAGAZIN PREPORUKA

Pušači, evo kako za šest mjeseci možete vratiti biserni osmijeh i unaprijediti zdravlje usne duplje

Foto: Shutterstock

Estetske promjene u ustima, žuti zubi, neprijatan zadah, prvo je što se primjećuje kod dugogodišnjih pušača. U praksi nije lako pomoći pacijentima da u potpunosti ostave cigarete, što bi bilo najbolje za njihovo zdravlje. Šta bi mogli da urade pacijenti kojima ne ide lako da konačno kažu „NE“ pušenju, a žele da „vrate“ svoj biserni osmijeh?

– Pacijenti dolaze kod stomatologa sa sve većim estetskim zahtjevima. Iako naša stomatologija prati svjetske trendove, često se u praksi suočavamo sa različitim poteškoćama, posebno kada su pacijenti pušači, čiji estetski zahtjevi ne zaostaju za nepušačima. Nažalost, njihove želje nisu u skladu sa indikacijama, jer za realizaciju zahtjevaju prestanak pušenja – kaže dr Ivana Eskić, specijalista oralne hirurgije, magistar parodontologije i oralne medicine.

Ona objašnjava da kod tradicionalnog pušenja, zbog sagorijevanja duvana, kroz dim se oslobađa veliki broj štetnih materija koje ugrožavaju usnu duplju, hemijski i termički. Paleći cigaretu za cigaretom, pacijenti nisu ni svjesni da se vremenom čvrste komponente dima talože na površini zuba (gleđ, plombe, keramičke krunice i sl.) stvarajući ljepljivu i plak prijemčivu površinu i formirajući tako dobro poznate pušačke pigmentacije. Otežano održavanje oralne higijene dovodi do češćih oboljenja poput karijesa, gingivitisa i parodontopatije.

Dim iz klasične cigarete dodatno narušava vaš osmijeh i prirodnu boju zuba te prebojava vaše zube od žute do braon. I ne samo to. Nisu sigurne ni vaše bijele plombe, čija se boja takođe mijenja nakon duže izloženosti duvanskom dimu.

Duvanski dim kompromituje različite vidove terapije u usnoj duplji i otežava održavanje postignutih rezultata. Štetan uticaj duvanskog dima na oralno zdravlje i na estetiku zuba direktno je proporcionalan dužini pušačkog staža, količini i frekvenci pušenja cigareta kao i lokalnom i opštem imunitetu pušača.

Šta je rješenje?

Prestanak pušenja je najbolje moguće rješenje kako bi sačuvali zdravlje usne duplje i održali zavidan nivo estetike zuba. Kako se u praksi to najčešće ne dešava, alternativno rješenje dolazi sa alternativama za cigarete.

Dr Eskić je šest mjeseci pratila promjene na dva tipična pacijenta koji su dugogodišnji pušači. Prvi pacijent je odlučio da klasične cigarete zamijeni bezdimnom alternativom, dok je drugi ostao na cigaretama.

– Nakon uporedne analize, možemo reći da je za pušače koji nisu u stanju ili naprosto ne žele da se odreknu svoje loše navike, bezdimna alternativa manje štetna opcija u poređenju sa klasičnom cigaretom, odnosno da je ona pouzdan saveznik u borbi protiv esteski neprihvatljivih pušačkih pigmentacija, prebojavanja zuba, kao i nelagodnih i neprijatnih subjektivnih simptoma poput neprijatnog zadaha, suvoće usta, žarenja jezika. Koristeći bezdimne proizvode umjesto klasičnih cigareta primjećuje se odsustvo gore navedenih simptoma gotovo istovjetno kao kod prestanka pušenja. Zubi nakon poliranja i bijeljenja tokom vremena ostaju, čisti, bijeli i ispolirani, i nema potrebe za ponovnim uklanjanjem pušačkih naslaga. Zavidan nivo oralne higijene potreban je u svakom slučaju. Neprijatni i nelagodni subjektivni simptomi smanjuju se ili iščezavaju za nekoliko mjeseci prelaskom na bezdimne proizvode – kaže dr Ivana Eskić.

Jasno uočljive estetske dobiti, nakon prelaska na alternative, su svakako važne. Međutim, još je značajnije odsustvo ljepljivih pušačkih pigmentacija (koje bi činile površinu zuba plak prijemčivijom), što je neophodno za uspjeh svake terapije u usnoj duplji kao i za održavanje postignutih rezultata.

– Ova uporedna analiza dva slučaja mogla bi biti svojevrstan podsticaj za praćenje i prikaz ostalih reverzibillnih promjena u usnoj duplji, nastalih kao posljedica višegodišnjeg konzumiranja klasičnih cigareta, tokom vremena, a nakon prelaska na bezdimne alternative u odnosu na tradicionalne cigarete – zaključuje doktorka Eskić, naučni konsultant kompanije Filip Moris.

PR