Evo nekih od najčešćih razloga zašto vaša kosa izgleda loše:
Loša ishrana
Vaša ishrana je ono što održava vašu kosu jakom i zdravom i utiče na opšte zdravlje vaše kose. Ako vašoj ishrani nedostaju vitalni nutrijenti i vitamini, to će rezultirati suvom i lomljivom kosom. Zato u ishrani koristite više proteina, gvožđa i hrane bogate omega 3 masnim kiselinama kao što su spanać, jaja i riba i trebalo bi da vidite poboljšanje izgleda vaše kose.
Stres
Stres igra veliku ulogu u zdravlju vaše kose, a kada ste pod stresom i vaša kosa izgleda loše. Vaši folikuli dlake ne otkrivaju samo da li imate lošu ishranu, već i koliko ste pod stresom. To je zato što su naučnici dokazali da se kortizol, hormon koji se proizvodi kada je vaše tijelo pod stresom, pojavljuje u vašim folikulima kose. Poznato je da ovi povišeni nivoi kortizola isušuju vašu kosu i potencijalno je čine tanjom nego što bi trebalo da bude – naučite da se oslobodite stresa tokom dana da biste imali zdravu kosu.
Pranje kose
Šamponiranje kose kao dio svakodnevne rutine tuširanja zvuči kao bitan korak, ali nije. Svaki put kada perete kosu šamponom, uklanjaju se eterična ulja koja su prirodno proizvedena kako bi vaša kosa bila zdrava i jaka. Odstranjivanjem ovih ulja s kose, veća je vjerovatnoća da će vaša kosa biti lomljiva i suva. Zato pokušajte da perete kosu tri puta sedmično kako biste omogućili kosi da održi zdrav nivo prirodnih ulja.
Koristite li pravi šampon?
Većina ljudi griješi kada koristi šampone koji nisu preporučeni za njihov tip kose. Ako neko sa masnom kosom koristi šampon za suvo vlasište, koji bi trebalo da bude hranljiviji, kosa će izgledati ravno i izgubiti volumen.
Ako patite od tanke i rijetke kose koja opada i loše izgleda, odaberite najbolji šampon za rast kose koji je baziran na prirodnim sastojcima i bez sulfata, silikona i parabena. Svi smo zahvalni kreatorima šampona za suvo pranje kose, jer se radi o proizvodu koji vas je u posljednjem trenutku više puta spasio od masne kose. Ali uz čestu upotrebu, čak i najbolji proizvodi mogu začepiti pore vlasišta. Zauzvrat, to može dovesti do stanjivanja kose, upale kože i peruti. Pogotovo ako nekoliko dana za redom kosu “perete” suvim šamponom.
Proizvodi za kosu
Proizvodi za kosu kao što su serumi, sprejevi i drugi neophodni su za oblikovanje kose. Ali prekomjerna upotreba seruma i sprejeva može učiniti vašu kosu ljepljivom i masnom. Zato nemojte koristiti previše proizvoda odjednom i koristite male količine. Uvijek je pametnije odabrati prirodne preparate, postoje razna korisna ulja kao što su kokosovo, arganovo, jojobino i ulje od kantariona, koja pomažu da vaša kosa zablista.
Vruća voda
Topli tuš ujutro je čisto blaženstvo – ali ne za vašu kosu! Vruća voda može ostaviti vašu kosu bez potrebne vlage, vlage koja doprinosi lošem izgledu vaše kose. Intenzivna vrućina u vašoj svakodnevnoj rutini njege kose također znači da ćete nanijeti ozbiljnu štetu vašoj kosi.
Šišanje
Redovno šišanje može izgledati kontraproduktivno za vaš cilj rasta kose. Ali to je zapravo ključni sastojak. Podrezivanje svakih osam do 12 sedmica pomaže da kosa bude jaka i zdrava. Ispucale vrhove ne može izliječiti nikakav šampon, regenerator ili čudotvorna maska. Ako su vam vrhovi ispucali, jedini izlaz je da redovno posjećujete frizera i šišate oštećenu kosu.
Zdravstveni problemi
Ako ste neko sa zdravstvenim problemima poput anemije, onda je moguće da vaša kosa izgubi sjaj i vlagu. Zdravstveni problemi mogu dovesti do ekstremnog gubitka kose, oštećenja, peruti i drugih problema. Kada se zdravstveni problemi riješe, možete dobiti svoju sjajnu i sjajnu kosu za tren oka.
Nedovoljna hidratacija
Jedan od najčešćih uzroka lošeg izgleda kose je nedostatak hidratacije. Nanošenjem hidratantnih maski po dužini spriječićete zapetljavanje, neposlušnu kosu, naelektriziranje, pretjerano uvijanje, pa čak i lomljenje kose. Pobrinite se da svaki dan unosite dovoljno vode u svoje tijelo, što je ključno za osiguravanje da vaša kosa dobije sve što joj je potrebno da bude zdrava i jaka.
Nepravilno sušenje
Često trljate kosu peškirom, pokušavajući da uklonite višak vlage sa nje? To dovodi do lomljivosti i može uzrokovati opadanje oslabljene kose. Stoga je bolje koristiti mekani ručnik i istisnuti višak vlage iz kose bez trljanja. Što se tiče fena, ne sušite kosu dok ne bude oko 50% suva. Još bolje, ostavite kosu da se osuši sama.
UV zaštita
Kosi, ništa manje nego koži, potrebna je visokokvalitetna zaštita od agresivnog djelovanja vanjskog okruženja, posebno od sunčeve svjetlosti. Iz tog razloga, u proljećnim i ljetnjim mjesecima, pri odabiru proizvoda za stilizovanje, prednost treba dati proizvodima sa SPF faktorima kako vaša kosa ne bi izgledala loše tokom ovih mjeseci.
Češljanje kose
Češalj takođe ima svoje higijenske zahteve i treba ga poštovati – češljeve i četke treba prati jednom nedeljno šamponom. Redovno čistite češalj/četku.
Češljanje kose dok je još mokra može biti veoma štetno. Mokra kosa je oslabljena kosa, što je čini izuzetno osjetljivom na lomljenje i zapetljavanje. Dakle, umjesto da koristite četku neposredno nakon pranja kose i oštećenja kose, ostavite je da se osuši bez češljanja. Ako je to za vas neprihvatljivo, koristite češalj s rijetkim zubima. Kosu je uvijek potrebno pravilno oprati i češljati, kao i osušiti. Želite li osigurati savršenu frizuru ujutro i tokom dana, svakako isprobajte naše preporuke.
Mn.M.