Porto Novi
MAGAZIN SLAJDER

PUTOPIS: Incoming & Brand Summit, radionica marcipana i šarmantni Libek

Incoming & Brand Summit GNTB-a održan je u šarmantnom gradiću Libeku.
Dođete u Libek i u tom malom gradu vidite toliko ljepote, a, kako kažu, svugdje pođi, Jugoslovena sretni, tako sam ja na aerodromu u Beču naišla na eks Jugu koji su mi mnogo pomogli kako da dođem do leta za Frankfurt. I to nije sve. U malom Libeku odsjela sam u hotelu čiji je vlasnik iz Niša, pa me je već na recepciji dočekala dama koja je pričala srpskim jezikom.

Novinarska ekipa

Prvoga dana bilo je predivno okupljanje svih učesnika Samita i šta bi bila žurka da na njoj nema Balkanaca, pa smo se okupili za jednim stolom novinari iz Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Rumunije i zajedno sa muzičarima Njemcima i predstavnikom TO Njemačke Kristijanom napravili atmosferu za pamćenje.
Sjutradan rano buđenje, doručak i pokret za upoznavanje ovog prelijepog gradića i Incoming & Brand Summit u predivnom zdanju crkve svete Ane, gdje se sada nalazi muzej.
Na njemu je sa 350 novinara i influensera iz 33 zemlje bilo riječi o održivom razvoju, pa su se tu balkanskoj ekipi pridružili influenser i novinarka iz Slovenije. Bilo je kolega iz Velike Britanije, Amerike, Singapura, Hongkonga i još mnogih država.
U kontekstu trenutne diskusije o klimi, njemačka savezna vlada je definisala jasne ciljeve za Njemačku u skladu sa Zelenim dogovorom Evropske unije. Želja je postizanje klimatske neutralnosti do 2045. godine, a udio obnovljivih izvora energije treba da se poveća na 80 procenata do 2030. Svi nivoi društva – politika, biznis, nauka i istraživanje – rade zajedno da bi postigli ovaj cilj.
Stoga je fokus GNTB-a na ovom Incoming & Brand Summitu bio na
„Putovanju u vremenima klimatskih promjena i vrijednosti“.
Predsjednica Upravnog odbora Njemačke nacionalne turističke zajednice Petra Hedorfer prezentovala je Transformaciju destinacije Njemačka: Pregled aktuelnog ponašanja potrošača i strategije obraćanja gostima u inostranstvu.
– Došlo je do znatnog povećanja potražnje za putovanjima u Njemačku, uprkos teškim ekonomskim uslovima. Prema Njemačkom saveznom zavodu za statistiku, broj noćenja stranih posjetilaca u Njemačkoj je porastao na 13,8 miliona u prvom tromesječju 2023, što je za 77 odsto više u odnosu na period prethodne godine. Noćenja su dostigla 83 odsto rekordnog nivoa iz 2019. Vidimo rast u broju noćenja po turisti – kazala je Hedorfer.
Dodala je da „održivi turizam ima potencijal da da značajan doprinos ublažavanju klimatskih promjena.”
– Jasno pozicioniranje Destinacije Njemačka kao održivog, visokokvalitetnog turističkog brenda je ključno za uspješnu budućnost na međunarodnom tržištu. Turizam koji ignoriše složene aspekte
održivost će biti arhitekta sopstvene propasti na duge staze – istakla je Hedorfer.
Izvršni potpredsjednik Ipsosa i šef korporativnog ugleda kompanije Džejson Mekgrat je imao prezentacija imidža Njemačke od strane Anholt-Ipsosa, jednog od najvažnijih instituta za procjenu ugleda zemalja širom svijeta.
– Evropljani vjeruju da je najhitniji globalni izazov za rješavanje zaštita životne sredine i prirodnih resursa, navodi se u analizi od Anholt-Ipsos Nation Brands Index 2022. Njemačka je već dobro pozicionirana kada je u pitanju održivost i stalno proširuje svoje napore u tome – istakao je Mekgrat.
Uočava se velika potražnja turista za održivim putovanjima usmjerenim na očuvanje zaštite sredine.
Njemačka je rangirana kao šesta od 163 zemalja u Indeksu SDG, koji ocjenjuje napredak ka postizanju ciljeva Ujedinjenih nacija ka održivom razvoju i peta od 117 država u svijetu prema Indeksu razvoja putovanja i turizma Ekonomskog foruma.
Šefica marketinga i komunikacija u Travelmundeu Libek Barbara Švarc govorila je o Libeku kao dragulju sjeverne Njemačke. Istakla je mnoge zanimljivosti o gradu, a onda novinare i influensere pozvala na učešće u zabavnom kvizu o Libeku.
O transformaciji Njemačke u održivu destinaciju i planovima govorili su Mekgrat, Aleksandar Tolvet, direktor prodaje u Lufthanzi i Maks-Kristijan Lange iz Dojčebana.
Ručak koji su u pauzi napravile osobe sa posebnim potrebama bio je nalik Libeku – prelijep, sa toliko divnih slojeva koje ste otkrivali putem.
Prije samog samita sa vodičem smo obišli ovaj šarmantni gradić, pun istorije.
Prva stanica bila je Holstenska kapija, ponos žitelja Libeka. Izgrađena je između 1464. i jedna je od dvije preostale kapije Libekovih srednjovjekovnih gradskih utvrđenja. Na ulazu je zlatnim slovima ispisano CONCORDIA DOMI FORIS PAX (ako nema jedinstva unutar, nema ni mira vani). U njoj se danas nalazi gradski muzej.
Nedaleko od tog mjesta smo čuli priču o ,,bijelom zlatu”, kako su nazivali so. Libek je bio najvažniji trgovački grad u sjevernoj Evropi tokom srednjeg vijeka. Skladišta soli izgrađena su u 16. vijeku. Od rudnika soli u Luneburgu preko Libeka, Putem soli prevezivana je prema Skandinaviji.
Odmah pored, rijeka Trav. Vodič nam govori kako je voda davno poplavila prve spratove kuća pored rijeke.
Podsjeća da je ovaj čarobni gradić dio UNESCO-ve svjetske baštine od 1987. godine i da u njemu ima 90 uličica i dvorišta. Takođe, mještani s ponosom kažu da su tu živjeli Tomas Man, Vili Brant i Ginter Gras.
Dalje, Petersgrube – uličica sa renesansnim, baroknim i klasičnim fasadama, sve u jednom redu kuća. Ime je dobila po crkvi svetog Petra, koja se nalazi u njoj.
Krećemo dalje do Mosta ljubavi pored kojeg se u tom trenutku nalazio pop-ap bar. Ovaj bar, objašnjava nam, biće tu tri dana i onda ga sele na drugo mjesto, gdje će, takođe, biti smješten nekoliko dana. To je novi trend.
Prolazimo pored najmanje Muzičke akademije u Njemačkoj sa 400 učenika.
Dolazimo do kuća u kojima su živjeli trgovci. Izgrađene su od kamena zbog velikog požara koji je u davnim vremenima zadesio Libek.
Pokazuje nam i Libeker Dom – najstariju crkvu od cigala na Baltiku.
Nakon Incoming & Brand Summita i obilaska Libeka došlo je vrijeme da se malo ,,zasladimo”, a koji je bolji način za to nego radionica marcipana u čuvenoj Leven apoteci (Loewen Apotheke), gdje nas je dočekala cijela porodica – muž, supruga i kćerke. Svi su farmaceuti, četvrta generacija.
Po legendi marcipan je napravljen u Libeku za vrijeme opsade grada kada je zavladala glad, a u gradu bilo samo badema i šećera.
Markus nam je govorio o marcipanu i istorijatu. Apoteka se nalazi u kući koja je izgrađena 1230. godine, a osnovana je 1812. U sadašnjoj apoteci razvijeno je više od 60 biljnih formula za svakodnevne zdravstvene probleme.
Preselili smo se u radionicu, gdje smo se, nakon kratkog objašnjenja, i mi oprobali u pravljenju marcipana. Uzeli smo badem, brašno, smeđi šećer i ružinu vodicu. Badem je potrebno da odstoji u vrućoj vodi kako bi se odvojila ljuska, a onda u avanu ga izmrviti tako da se dobije glatka smjesa. U činiju prvo staviti smjesu od badema, pa brašno i šećer, zatim to sve naprskati ružinom vodicom i miješati. Od smjese napraviti kuglice.

Figure znamenitih Libečana od marcipana

Po izlasku iz radionice, prošetali smo centrom i naišli na Muzej marcipana. U donjem dijelu nalazila se odlična prodavnica sa raznim ukusima i oblicima poslastica od marcipana, a u gornjem restoran i muzej u kojem su alati i figure znamenitih ljudi Libeka napravljenih od marcipana.
Jedna poruka glasila je ,,Možda dolazite kao stranci, ali voljeli bismo da odavde odete kao prijatelji.” Tako je i bilo. Stekla sam mnogo prijatelja i upoznala divne ljude. Uz sve to, spojila sam ljubav prema ekologiji i održivom razvoju i saznala više o planovima kako Njemačka da ostvari to da bude održiva turistička destinacija. Bilo je ovo putovanje za pamćenje.
Tekst i foto: Bojana Radonjić