4.06.2023. u 10:45
Budva je na spektakularan način otvorila novu sezonu.
Program je počeo sa umjetnicima čije poznanstvo i saradnja traju 18 godina, od Kraljevske muzičke akademije u Londonu, Milošem Karadaglićem i Ksenijom Sidorovom.
Crna Gora i Letonija, gitara i harmonika pokazali su se kao savršen spoj. Donijeli su emociju i ljepotu, talenat i umijeće. Pratio ih je kamerni ansambl Parestum.
– Srećni smo što smo ovdje. Malo je kišilo ranije, ali sada toga nema. Imamo izuzetan program kompozicija večeras. Vjerovatno prepoznajete Kseniju. Toliko smo često svirali zajedno – kazao je Miloš Karadaglić.
Sidorova je istakla da su pripremili zabavan program ,,koji nas podsjeća na ljeto, odmor, ponekad i nostalgiju.”
Otvorili su ga kompozicijom Astora Pjacole ,,Bordel”.
Sidorova je potom predivno, s puno emocija, odsvirala ,,Revelation” Sergeja Voitenka.
– Ovo je bila specijalno moja želja da je večeras odsvira ovdje – rekao je Karadaglić.
Onda je uzeo gitaru i odsvirao ,,Amor Fati” ili ,,For the Love of Faith”, kompoziciju koju je za njega napisao Francuz Matijas Duplesi sa dosta, kako je kazao Karadaglić, flamenka, romske i filmske muzike.
– Kada sam je prvi put čuo, inspirisala me je moć koju daje gitari kroz sve te uticaje. Govori o samom životu, od prvog uzdaha pa preko uspona i padova – rekao je Karadaglić.
Pjacolinu ,,Oblivion” Sidorova i on odsvirali su zajedno, uz sjećanje kako su je izvodili još tokom studija, na stepenicama koledža.
Sidorova je, osim za muzičko umijeće na harmonici, dobila aplauz za znanje crnogorskog jezika:
– Ja malo pričam crnogorski. Pa ništa, svirajmo.
Nizale su se predivne kompozicije i sviranje puno emocija, uz osjećaj intimnosti, a za kraj jednosatnog repertoara su ostavili ,,Libertango”.
– Mi sviramo pred 200 ljudi, ne radimo ovako velike prostore, ali, nadam se da ste uživali – rekao je Karadaglić na kraju, a publika ih je pozdravila povicima ,,bravo”.
Potom su se na scenu, uz muzičku pratnju Crnogorskog simfonijskog orkestra, popela tri momka koja se poznaju i nastupaju zajedno 14 godina, još od vremena kada su bili klinci – sastav Il Volo.
Oni su donijeli ono što Italija uistinu jeste – umjetnost, ljubav i ljepotu življenja. Veličanstveni glasovi Pjera Baronea, Đanluke Đinobla i Ignjacija Bosketa odjekivali su trgom ispred zidina Starog grada. Uz to su pokazali kako se živi za muziku i sa muzikom. Strast prema toj jedinstvenoj umjetnosti koja je sinoć spojila srca ljudi iz Crne Gore, Hrvatske, Italije, Španije, Rusije i drugih krajeva svijeta.
Bilo je divno gledati ova tri musketara, umjetnika i prijatelja na sceni kako uživaju i koliko istinski vole ono što rade.
Dvosatni nastup su otvorili pjesmom kompozitora Enia Morikonea ,,The Ecstasy of Gold”.
– Drago mi je da smo ovdje prvi put. Hvala svima – rekao je Barone, a onda Bosketo pokazao da nije Sidorova jedina koja je u Crnu Goru došla sa znanjem crnogorskog jezika.
,,Dobro veče”, obratio se on publici na crnogorskom jeziku i izazvao oduševljenje.
Istakao je da su srećni što su u Crnoj Gori i da će ovaj koncert biti putovanje među kulturama.
Uslijedile su pjesme ,,Nessun Dorma”, ,,Il Mondo” i ,,Cinema Paradiso: Love Theme”.
Poseban dio bio je kada je svako od njih pjevao po jednu numeru solo, pa je tako Bosketo odabrao temu ,,My Heart Will Go On” iz filma kojeg voli ,,Titanik”.
Đinoble, prije nego što je zapjevao svoju numeru, istakao je kako mu je drago da je u Budvi.
– Pogledajte mjesec. Romantika. Budva je jedno od najljepših mjesta u kojima smo ikada bili. Hvala vam na dobrodošlici. Cilj Ignjacija, Pjera i mene oduvijek je bio da pronesemo bel kanto i operu širom svijeta , ali, kako su Ignjacio i Pjero ranije rekli, imamo sopstvene ukuse i glasove, kao i muzičke idole koji su inspirisali našu individualnost u muzici. Na primjer, ja sam odrastao slušajući Kralja, Elvisa Prislija. Svi vole Elvisa Prislija. Večeras ću vam otpjevati jednu od najpoznatijih romantičnih numera svih vremena, ,,Can’t Help Falling in Love” – rekao je Đinoble.
Barone je za svoje solo predstavljanje odabrao ,,No Puede Ser”.
Publika se dobro zabavila u pjesmi ,,Volare” u kojoj je ustala, plesala i pjevala, a gužva se stvorila kada je Đinoble u numeri ,,O sole mio” sišao u publiku. To je posebno oduševilo dame koje su se okupile oko njega da se fotografišu. Strpljivo je nekoliko minuta pravio selfije sa publikom i rukovao se sa njima. Nakon toga, publika se sa sjedišta premjestila ispred bine.
Pjesma koja je izazvala najviše emocija kod Baronea, Đinobla i Bosketa, ali i publike bila je ,,Hallelujah” Leonarda Koena.
– Bile su ovo četiri teške godine iza nas. Govorim o kovidu, ratu, zatim stvarima koje su se desile u Italiji i ovu pjesmu htjeli smo da otpjevamo, jer je ona jedna od numera kojoj možete dati smisao koji želite. Nadamo se da ćemo zajedno, sa vama i svjetlošću vaših mobilnih telefona ovu pjesmu posvetiti svim ljudima koji su patili toom ove četiri godine. Za ljude koji i dalje pate i za one koji više nisu sa nama. Oni su gore. Ova pjesma je za sve njih – kazao je Bosketo.
Publika je upalila svijetla mobilnih telefona, ali i zapjevala refren, pa je sve to doprinijelo čaroliji i ljepoti trenutka.
Regularni dio završen je numerom ,,Grande Amore”.
– Nastupali smo 2015. na ,,Pjesmi Evrovizije” i sjećamo se da je Crna Gora glasala za Italiju i da ste nam dali 12 poena. Hvala vam za to. To je bila i vaša najbolja godina, Crna Gora je bila 13. Italija i Crna Gora, vrlo smo bliski. Ovu pjesmu posvećujemo svima vama. Dame i gospodo, ,,Grande Amore” – rekao je Barone.
Uslijedio je vatromet, a onda i bis Il Vola u kojem su, sa publikom, još jednom zapjevali ,,Volare” i ,,Grande Amore”.
Sa bine su sišli uz povike ,,bravo” i aplauz.
– Nadamo se da ćemo se uskoro vratiti. Hvala vam – poručili su Il Volo publici.
This slideshow requires JavaScript.
Tekst i foto: B. R.