Projekat „Podrška unapređenju sistema rutinske imunizacije i povećanju obuhvata vakcinacijom u Crnoj Gori“ pokrenut je da bismo se suočili sa jednim od najvažnijih problema javnog zdravstva – niskim stopama vakcinacije djece, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja Crne Gore (MZ).
U okviru ovog projekta, koji finansira Evropska unija, kako su pojasnili iz resora, Call centar će se naučno zasnovanim i ispravnim informacijama suprotstaviti godinama dezinformacija i zloupotrebe društvenih mreža.
– Cilj je da roditelji budu upoznati sa istinitim i provjerenim činjenicama, i da njihovi strahovi i pitanja dobiju adekvatan odgovor – poručuju iz resora.
Nizak procenat djece koja su zaštićena vakcinom protiv morbila, zauški i rubele (tzv. MMR), po njihovim riječima, ,,veoma je zabrinjavajući, a posebno u svijetlu aktuelnih epidemioloških dešavanja u svijetu, regionu, i u susjednim zemljama”.
– Crna Gora je i kao turistička destinacija izložena povećanom riziku. Zato je Ministarstvo zdravlja, uz podršku UNICEF-a i stručnu podršku Instituta za javno zdravlje Crne Gore, odlučilo da pokrene Call centar, dostupan na broju 020/20-70-80, putem kojeg će ljekari pozivati roditelje predškolske djece koja nijesu zaštićena ovom vakcinom – kazali su iz MZ.
Oni će, kako su naveli, informisati roditelje o rizicima koje nosi izostanak vakcinacije i opasnostima od bolesti kao što su morbili, zauške i rubela.
Istovremeno će prezentovati benefite zaštite putem vakcinacije. Odgovaraće i na pitanja i nedoumice roditelja, na stručan ali razumljiv način. Timovi izabranih doktora za djecu u domovima zdravlja u cijeloj Crnoj Gori će u narednom periodu obavljati i vanrednu vakcinaciju vikendima (u Podgorici vakcinacija će biti organizovana na punktu Stara Varoš/Pobrežje), kako bi djeci, koja nijesu vakcinisana vakcinom protiv morbila, zauški i rubele, omogućili da se u što kraćem roku vakcinišu, poručuju iz ministarstva.