Prema procjenama Ujedinjenih nacija, sada je Indija zemlja s najvećim brojem stanovnika na planeti: 1,425 milijardi. Svjetska organizacija za tu procjenu koristi kako popise stanovništva, tako i podatke o stopama smrtnosti i stopama prirodnog rasta. Prvi put od 1950. godine, otkako se to tako procenjuje, Kina nije na prvom mjestu po broju stanovnika.
Srikant Kondapali, profesor kineskih studija na Univerzitetu Džavaharlal Nehru u Nju Delhiju, kaže da se bitni indikatori poboljšavaju, stopa pismenosti raste, kao i zdravstvena njega.
– Trenutno smo peta najveća privreda na svijetu, a 2030. želimo da budemo na trećem mjestu – rekao je Kondapali.
Indija ima jednu od najbrže rastućih privreda na svijetu. Za 2023. godinu Svjetska banka očekuje da će Indija zabilježiti rast od oko 6,9 odsto. Međunarodni monetarni fond očekuje za iduću godinu rast indijske ekonomije od 6,1 procenat.
Prosječna starost stanovništva često se posmatra kao pozitivan faktor, ali Indija se bori i sa visokom nezaposlenošću mladih. U decembru prošle godine nezaposlenost je u indijskim gradovima iznosila 10,1 odsto, što je sve veći problem kojem su doprinijela i otpuštanja ljudi zbog pandemije. Za mlade, dobro obrazovane ljude nedostaju, prije svega, bolje plaćena, kvalifikovana radna mjesta. U industrijskoj preradi stopa nezaposlenosti je djelimično čak 20 odsto.
Nezaposlenost i inflacija trenutno su najveći problemi u Indiji uoči sledećih izbora koji bi trebalo da budu održani u maju 2024. godine. Za Kondapalija je jasno na šta bi vladina politika trebalo da se koncentriše, ako se želi da Indija idućih godina profitira od rasta stanovništva.
– Neophodno je poboljšanje infrastrukturu i kvalifikacije ljudi, moraju se kreirati radna mjesta i poboljšavati radno okruženje, kao i drugi osnovni indikatori personalnog razvoja – kaže on.
Izvor: DW – Deutsche Welle