Porto Novi
MODA SLAJDER

PODGORICA: ,,Tradicija” otvorila Fashion Connection

Izložbom ,,Tradicija” otvoreno je 26. izdanje GP Contour Fashion Connectiona u organizaciji modne agencije Mondaine models.
– Odjeća, način njene izrade i ukrašavanja dio su kulturne istorije čovječanstva, ali i izraz identiteta kako pojedinca, tako i zajednice. Korijeni proizvodnje tekstila dopiru u daleku prošlost, a vuna i lan kao prve moguće sirovine koristile su se u prirodnom stanju. Naučna saznanja ukazuju da se još u doba neolita i neolitskih kultura dolazilo do prvih saznanja o tekstilnim sirovinama. Putevi svile i njena upotreba ostavili su neizbrisiv trag do današnjih dana -podsjetila je , otvarajući izložbu, generalna direktorica Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture Crne Gore mr Dobrila Vlahović.
Istakla je da je nekada crnogorska narodna nošnja bila statusni simbol i u vrlo važnom elementu društvenog života.
– Danas se narodna nošnja smatra dijelom crnogorskog nacionalnog identiteta i kulturnog nasljeđa na koji smo zaista ponosni – kazala je Vlahović.

Ona je podsjetila da su vještina i izrada crnogorske nošnje, kao i izrada bihorskog ćilima zaštićene kao jedni od elemenata nematerijalnog kulturnog nasljeđa Crne Gore.

-Izložba,,Tradicija” predstavlja radove šest crnogorskih umjetnica koje su sa različitih aspekata uspjele da na savremen način predstave ne samo tekstil kroz modni dizajn, već i tradicionalne materijale, motive, zanate, tehniku izrade kao iskorak u vremenu, šaljući jasnu poruku da je vrijeme kreativnosti, ali i čuvanja tradicionalnih vrijednosti crnogorskog društva i crnogorske kulturne baštine došlo. Zato mi čini posebno zadovoljstvo da podržimo predstavljanje modnih izraza uvaženih autorki Vesne Rakočević, Jelene Đukanović, Marine Banović, Sabahete Novelić, Milene Đukanović i Nede Jovanović, čija je inspiracija u njihovom uspješnom radu naša tradicija – rekla je Vlahović.
Danijela Mujović, u ime agencije Mondaine models, kazala je za MNE magazin da su pripreme tekle tako da ovo bude ,,jedno od najboljih, najpotpunijih, najsadržajnijih izdanja Fashion Connectiona”.
– Ovoga puta smo se nikad na ljepši i jači način vratili korijenima i tradiciji. Tokom svih ovih 26 izdanja, od 2008. godine, na pisti događaja, u okviru prikazivanja kolekcija raznih dizajnera, koji su se predstavili crnogorskoj modnoj publici, vidjeli smo sve materijale koji postoje, od plastike, kože preko organskog pamuka, ali se nikad nismo vratili tradiciji i korijenima kao sada, izložbom ,,Tradicija”, kojom je otvoren 26. Fashion Connection. Nikad se nismo vratili ovako korijenima uzemljenim u one tradicionalne vrijednosti. Mislim da ovaj Connection, pored održive mode koja je, takođe, prisutna, slavi malo zapostavljenu, ne znam iz kojeg razloga, crnogorsku tekstilnu kulturnu baštinu, te se danas ove umjetnice predstavljaju u punom sjaju. Ono što one ovdje prikazuju danas jesu umjetnička djela u pravom smislu te riječi – rekla je Mujović za MNE magazin.
Nada se, kaže, da će ovu izložbu ,,danas posjetiti veliki broj mladih ljudi, budućih dizajnera, ljudi koji su zainteresovani da vide čime se to nekada radilo, koji su to izvorni tekstili i materijali od kojih su oni napravljeni.”
– Nadam se da će prepoznati vrijednost i značaj i kroz ovu našu izložbu koja se zove ,,Tradicija” i vraćanje korijenima vratiti se i na simboličan način onim vrijednostima koje smo živjeli nekad, prije društvenih mreža i hiperprodukcije, što modnih dizajnera, što haj strit brendova kojima smo zatrpani posljednjih godina – istakla je Mujović za MNE magazin.
Sva ljepota tradicije, kulture, izrade, vrijednosti i identiteta viđena je u radovima koji su predstavljeni u sali ,,Ksenija” hotela Hilton u Podgorici.
Vesna Rakočević, u projektu Zlatni vez, upotrijebila je posebnu tehniku ručno vezene crnogorske narodne nošnje, dok je mr Jelena Đukanović, kroz autorski rad međunarodnog umjetničkog projekta „Sve boje Crne Gore-bojenje vune biljnim bojama“, predstavila proizvode od vune. Uz Đukanović, proizvode od vune u okviru ovog projekta – grijače za ruke, šalove i torbe – prikazali su Nada Vemić, Ana Miljkovac, Ana Lucia Rizzello, Jelena Pavićević, Olivija Ivanović Strugar, Vidak Radenović, Ana Sutlović, Olivera Franović, Vesna Todorovski Rusić, Marija Labudović, Sofija Đukanović, Raffaella Baldassarre, Milica Tica i Zorica Baltić – Ivanović.
Dipl. modna dizajnerka Marina Banović prikazala je primjenu tradicionalnog veza na savremeni odjevni komad, od haljina, sakoa, tunike do mantila, a predsjednica udruženja „Vrijedne ruke“ Sabaheta Novalić izradu ćilima od čiste prirodne vune na tradicionalan način, kroz projekat „Bihorski ćilim / kulturno nematerijalno dobro Petnjice i Crne Gore, zaštićen od Uneskoa”. Uz ćilim, bili su tu pape za bebe, prsluk, cvijeće, kapa i čarape.
Prof.dr na ETF UCG Milena Đukanović i umjetnica i vlasnica ,,Kreativne zone grada” Neda Jovanović predstavile su kragne sa 3D štampanim medaljonima od reciklirajućih filamenata.
Ciljevi projekta su razvoj kreativnih industrija, primjenjene umjetnosti, modnog dizajna, unapređenje konkurentnosti, razvoj ženskog preduzetništva, očuvanje crnogorske kulturne baštine kroz promociju tradicionalnog znanja i izraza kroz izradu tekstilnih proizvoda od zlatnog konca, vune, pletiva i drugih materijala.
Izložba će biti otvorena za javnost do 20 sati.

This slideshow requires JavaScript.

Nove kolekcije, sjutra u 18 sati u prostoru hotela Hilton ,,Vodeno ogledalo”, prikazaće Anja Radulović, Jovana Jerkić, Aleksandra Džaković / AKKA costumes i Zvonko Marković.
B.R.
Foto: B. Šekularac