
Direktorica Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti Milica Knežević, istakla je u razgovoru za RTCG da će cijena električne energije od 1. januara ostati ista, kao i do sada, odnosno da neće biti povećanja.
Kako je objasnila, CEDIS je povukao zahtjev za poskupljenje i toj kompaniji predstoji zahtjevan upravaljački period da nađe balans između poslova koje mora ispuniti bez prihoda koji je tražen od regulatorne agencije.
– Ostaje ista stavka koja se tiče aktivne energije koju određuje EPCG, kao aktivni proizvođač kod nas, a to je skoro pola računa i stavka na obnovljive izvore energije. Regulatorna agencija je donijela odluku da se primjenjuju privremene cijene, odnosno one koje su na nivou cijena danas. Što znači da neće biti povećanja u dijelu mrežerine koju stavku ispunjava CEDIS, jer se to odnosi na domaćinstva. To su mrežne usluge za domaćinstva i tu nema izmjena – naglasila je Knežević.
Ovo je odlučeno na sjednici predstavnika Regulatorne agencije i energetskih kompanija, EPCG CEDIS i CGES 29. novembra, a na kojoj je CEDIS i povukao raniji predlog o povećanju cijene.
CEDIS-u, dodaje, predstoji zahtjevan upravaljački period da nađe balans između troškova koje ima po osnovu održavanja, izgradnje, unapređenja kvaliteta, smanjenja trajanja prekida u napajanju, obaveza prema dobavljačima i zaposlenima i odluke o povlačenju zahtjeva za utvrđivanja novog regulatorno dozvoljenog prihoda.
– Agencija je donijela i odluku da kupci ne plaćaju više obaveze prema COTE, već da to plaćaju isključivo tržišni učesnici – naglasila je Knežević.
Što se tiče CGES, imao je rezulatate iz ranijeg investicionog ciklusa i izgradnje međunarodnih kapaciteta, što je uticalo na povećanje njenih prihoda, pa su uspjeli da amortizuju tržišna negativna kretanja.
Podvlači da sve energetske kompanije i EPCG i CEDIS I CGES moraju da obezbijede dovoljno energije za funkcionisanje domaćinstava i privrednih subjekata i to je javni interes u čijem ispunjavanju do sada nije bilo problema.
Objašnjava da treba imati na umu da se cijena električne energije formira po stavkama.
– Kada kupujete vodu, vi ste u toj cijeni platili i ambalažu i dizajn i gorivo kojim je stigla do prodavnice, ali i utrošenu električnu energiju u tom procesu i tu nemate stavke, odnosno imate samo jednu. Kod električne energije imate stavke za taj jedan kilovat sat koji je od proizvođača, preko mreže, sa održavanjem, došao do potrošača. I to je dobro, jer su to djelatnosti koje svakog od kupca interesuju, a i u odnosu na svaku stavku se formira krajni račun – objasnila je Knežević.
Izvor i foto: rtcg.me