29.10.2022. u 8:00
Turistička organizacija Njemačke uvezala je u kampanji German.Local.Culture. jedinstveni dio te zemlje kroz arhitekturu, umjetnost, prirodu, ekologiju, hranu i zanatstvo.
Kuhinja Njemačke nudi sve to – umjetnost, zanat, ekologiju i prirodu na tanjiru, uz raznovrsnost, regionalnost i autentičnost. Posjetioci veoma cijene širok izbor koji im se nudi. Više od polovine turista kažu da, kada dođu u Njemačku, uživaju u hrani i piću koji su tipični za određenu oblast. Bilo da je to list riba u Hamburgu, salata od krastavca sa mirođijom u Berlinu ili bijela kobasica u Minhenu, svaka oblast ima specijalitet raznolik poput mjesta u kojem se turista nalazi. Isto važi za pivo i vino. U sve se ulaže jednaka doza ljubavi prema tradiciji i želje za inovativnošću.
U svojoj temi o ukusu u okviru kampanje German.Local.Culture, Turistička organizacija Njemačke predstavlja kombinaciju umjetnosti, kulinarstva i tople, iskrene dobrodošlice, kao inspiraciju za potencijalne posjetioce Njemačke.
U ovom dijelu Njemačka nudi bogat izbor hrane i pića, od posjeta vinarijama do obilaska više od 1.500 regionalnih pivara sa turističkim vodičima sve do izvrsnih večera u oko 300 restorana označenih Mišlenovim zvjezdicama, obilježljem za izvrsnost i kvalitet.
Mladi restorateri: gostoprimstvo u kombinaciji sa strašću
Strast prema zanatu i ljubav prema proizvodima – ono što vodi nove šefove kuhinje i restoratere u Njemačkoj prenosi se na nepce gostiju njihovih restorana. Ove mlade talentovane zvijezde prihvataju aktuelne trendove i serviraju ih sa iznenađujućim preokretom. Regionalni proizvodi kombinuju se sa međunarodnim uticajem, umjetnički zanat sa uličnom hranom. Rezultat svega toga je savremena nacionalna kuhinja ukorijenjena u regionalnosti, održivosti, kvalitetu i gostoprimstvu.
Stručni somelijeri sa ,,nosom” za najbolja njemačka vina
Svako ko želi da uroni u svijet njemačkih vina može to da uradi direktno na izvoru, u vinarijama. Mnogi vinogradari dočekuju goste koji žele da iz prve ruke i pod stručnim vođstvom saznaju kako se bere grožđe. Ili mogu da povjerenje daju somelijerima koji su dostupni u mnogim restoranima kako bi pomogli mušterijama da odaberu odgovarajuće vino. Za detaljniji uvid, tu su degustacija vina i seminari koje vode kvalifikovani stručnjaci za vino.
Vinogradarstvo u Njemačkoj: tradicija i nekonvencionalnost
Njemačko vinogradarstvo datira još iz vremena Kelta i Rimljana. Danas postoji više od 11.000 preduzeća specijalizovanih za vina u 13 njemačkih vinogradarskih oblasti. Oni unose mnogo strasti i kreativnosti u svoj zanat – na primjer, u Rajnhesenu, gdje mlada generacija vinara isprobava nove načine uzgoja vina koristeći održive metode. I uspjevaju u tome! Možete osjetiti da su vina proizvedena bez upotrebe industrijskih metoda, a redovno osvajaju prestižne međunarodne nagrade.
Ideje za putovanja i priče sa njih:
Kruška iz Brandenburga: Okrug Hafeland poznat je po palatama i parkovima, crkvama i dolinama. Međutim, u selu Ribek (skoro) sve se i dalje ,,vrti” oko kruške. Ovdje je to voće preobraženo u specijalitete poput Havelwasser (kombinacije soka od kruške i vina), Eierbirne (liker od jaja sa ukusom kruške) i brendija od kruške Williams Christ. U dvorcu postoji i muzej posvećen Teodoru Fontanu, autoru balade o drvetu kruške ,,Herr von Ribbeck auf Ribbeck im Havelland”.
Ševe iz Lajpciga: Kada je lov na ptice pjevačice zarad hrane bio zabranjen u Lajpcigu u 19. vijeku, pekari su izumjeli vegetarijansku alternativu za tu poslasticu. Leipziger Lerche ili Lajpciška ševa, pravi se od prhkog tijesta, badema, orašastih plodova i marcipana. I dan-danas se može naći samo u lokalnom području.
Glückstädter Matjes – kisjela haringa u svom najboljem izdanju: Već 100 godina, najdelikatnija i najukusnija haringa dolazi iz malog grada na Donjoj Labi. Ovdje se obrađuje ručno, prateći staru tradiciju. Bilo da se servira na tradicionalan način sa kornišonima i kriškama luka i jabuke ili u modernom stilu sa sosom od kari-banane ili umakom od začinskog bilja, fileti mlade haringe su prava poslastica. A najbolja haringa se može naći u malom gradu Glikštatu (Glückstadt) na ušću Elbe. Postoji i festival posvećen ovom specijalitetu koji se održava svake godine u junu.
Kobasica iz sjevernog Hesena: U netaknutoj prirodi sjevernog Hesena nalazi se ,,Ahle Wurscht”, koju su farmeri nekada nosili sa sobom i jeli nakon napornog rada na njivi. Ima jak ukus i puna je karaktera. Kobasice napravljene od svinjetine, bibera i ponekad sa malo bijelog luka ili kima sazrijevaju u komorama za sušenje koje se ne zovu džabe „raj za kobasice“.
B.R.