Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) izdala je upozorenje za četiri vrste sirupa za kašalj za koje je navela da bi mogli da budu povezani sa smrću 66 djece u Gambiji, u Africi.
-Sirupi bi mogli da budu povezani sa akutnim oštećenjima bubrega i smrću 66 djece – navodi se u saopštenju SZO.
Ove sirupe za kašalj prozvodi indijska farmaceutska kompanija Mejden Farmaseutikals (Maiden Pharmaceuticals), koja nije pružila garancije o bezbjednosti proizvoda, dodaje se u saopštenju SZO.
Indijska kompanija se još nije oglasila, a BBC je pokušao da stupi u kontakt sa njenim predstavnicima.
SZO je navela da se radi o oralnim rastvoru Prometazinu, sirupu protiv kašlja za bebe Kofeksmalin, sirup za kašalj za bebe Makofu i sirupu za prehladu Magrip N.
Četiri proizvoda su identifikovana u Gambiji, ali su možda bila distribuirana, preko neformalnih tržišta, u druge zemlje ili oblasti, dodaje se u upozorenju SZO.
Navodi se i da njihova upotreba može dovesti do ozbiljnih povreda ili smrti, posebno kod djece.
Intervencija SZO uslijedila je pošto su zdravstvene vlasti u Gambiji – popularnoj turističkoj destinaciji – otkrile porast slučajeva akutnih oštećenja bubrega kod djece mlađe od pet godina krajem jula.
Vlada Gambije je od tada suspendovala upotrebu svih sirupa na bazi paracetamola i pozvala ljude da umjesto njih koriste tablete.
SZO je saopštila da je analiza uzoraka sirupa potvrdila prisustvo neprihvatljivih količina dietilen glikola i etilen glikola kao zagađivača.
Te supstance su otrovne, a ako se koriste mogu da izazovu „bol u predjelu abdomena, povraćanje, dijareju, nemogućnost mokrenja, glavobolje, izmenjeno psihičko stanje i oštećenje bubrega koje može da dovede do smrti”.
Gambrijski zdravstveni zvaničnici prošlog mjeseca su saopštili da su preminule desetine djece, ne objavivši tačan broj.
-Gubitak ovih mladih života je više nego tragičan za njihove porodice- rekao je Tedros Gebrejesus, šef SZO novinarima u Ženevi.
SZO je saopštila da je Centralna ogranizacija Indije za kontrolu standarda ljekova ukazala da je moguće da je proizvođač štetne sirupe poslao samo u Gambiju.
Međutim, SZO je navela i da je „globalna izloženost” sirupima moguća jer je proizvođač možda koristio isti kontaminirani materijal u drugim proizvodima i distribuirao ih lokalno ili izvozio, prenosi agencija.
Izvor: BBC