
Ovogodišnje, 36. izdanje Budva Grad teatra biće realizovano u periodu od 7. jula do 21. avgusta na dobro poznatim i prepoznatljivim lokacijama u Budvi, a otvoriće ga najnovija predstava Narodnog pozorišta iz Beograda ,,Rat i mir”, najavili su organizatori.
Moto ovogodišnjeg festivala, „Osvajanja slobode“ inspirisan je suštinskom potrebom ljudskog bića da u kontinuitetu održava i pomijera granice osvojenih sloboda.

Milena Lubarda Marojević, direktorica JU Budva Grad teatar, kazala je da će na večeri otvaranja festivala, reditelju predstave „Rat i mir“ Borisu Lješeviću biti svečano dodijeljena nagrada „Grad teatar“ za 2019/2020. godinu. Boris Liješević je dvadeset šesti dobitnik ovoga prestižnog priznanja.

– U planu je da ove godine prikažemo 16 različitih pozorišnih naslova. Riječ je o predstavama iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i, naravno, Crne Gore. Predstave su vrlo pažljivo birane i uglavnom se radi o produkcijama koje dovode velike ansamble i koje su same po sebi veliki poduhvati – ističe Lubarda Marojević.
Jedna od tih predstava, koje će biti izvedena u avgustu, je nova koprodukcija koja će premijerno biti izvedena ove godine na festival.
– Predstava ,,Magbet”, produkcija ,,Grada teatra” Budva, Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada , Beogradskog dramskog pozorišta, ITAKA Art centra iz Inđije i Ujvideki Sinhaz (Novosadskog pozorišta), ovogodišnji je koprodukcioni projekat. Nastala je po istoimenoj tragediji, jednoj od najkraćih, ali i ,,najkvrvavijih” drama Vilijema Šekspira, koju istorija književnosti i pozorišta pamti i kao ,,škotsku predstavu”. Reditelj ove predstave je Nikita Milivojević, autor nekih od najznačajnijih pozorišnih produkcija u istoriji ovog festivala.
Marojević kaže da su se za ovu godinu potrudili da naprave presjek najznačajnijih ostvarenja u poslednjih godinu dana.
– Kao završnicu dramskog programa prikazaćemo predstavu ,,Tartif – komično u klasičnom”, autorski projekat reditelja Igora Vuka Torbice po motivima originalne Molijerove drame ,,Tartif”. Ova predstava je koprodukcijski projekat Narodnog pozorišta Sombor i Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada.
Muzički program festivala započeće 14. jula u manastiru Svete Trojice u Stanjevićima koncertom hora koji će izvoditi djela duhovne muzike pod dirigentskom palicom Bojana Suđića. Maestra Suđića publika će imati priliku da vidi još jednom tokom trajanja festivala i to na sceni na Zavali, gdje će nastupati sa još jednim dragim prijateljem festivala, virtuozom na violini Stefanom Milenkovićem.
– U saradnji sa Ambasadom Kanade, biće upriličen koncert pod nazivom ,,Priče o ljubavi, nadanju i patnji” (Tales of Love, Hope and Despair) na kojem nastupaju Milan Milošević (klarinet), Žarko Pešić (fagot) i Zagrebački gudački kvartet. Kuriozitet ovog koncerta će biti i to što kanadski umjetnici na internacionalnoj turneji premijerno izvode kompoziciju Faršida Samandarija, kanadskog kompozitora iranskog porijekla – kaže Marojević.
Na istoj sceni koncert će održati istaknuti crnogorski umjetnici čiji se počeci takođe vezuju uz naš festival, svjetski poznati gitarski duo Srđan Bulatović i Darko Nikčević, koji će nakon desetak godina ponovo pred budvanskom publikom predstaviti neke nove kompozicije sa nedavno objavljenog albuma.

Otvaranje likovnog programa planirano je za 13. jul. kada će u prostoru crkve Santa Marija, biti otvorena izložba ,,Put ka apstrakciji u crnogorskom slikarstvu druge polovine XX v. iz fonda Narodnog muzeja Crne Gore”.
Miloš Marjanović kustos Narodnog muzeja Crne Gore kazao je da će ova izložba prikazati prelazak na izraz apstrakcije u crnogorskom slikarstvu.
– Na izložbi će biti prikazani radovi referentnih autora crnogorske ali i ex jugoslovenske i regionalne scene – kaže Marjanović.
Svetlana Ivanović, glavni urednik programa, kazala je da će u okviru likovnog programa 7. avgusta, u istom prostoru, biti postavljena i izložba fotografija u produkciji JU ,,Grad teatar” pod radnim nazivom ,,Iz budvanskog foto-albuma Marka Anzulovića“.
– Autor izložbe je Slobodan Bobo Mitrović, arhitekta, uz učešće u selekciji i uz tehničku podršku Lazara Pejovića, prof. fotografije. Fotografije privatnog albuma Marka Anzulovića, razvijene su sa originalnih staklenih negativa autora, oslikavaju građanski život Budve između dva svjetska rata XX vijeka i po prvi put će biti predstavljene javnosti. Izložba će trajati do zatvaranja festivala – rekla je Ivanović.
Govoreći o književnom programu festivala, Ivanović je istakla da će on početi 9. jula gostovanjem Igora Štiksa sa kojim će razgovarati o njegovom romanu ,,W”.
– Ove godine ćemo imati priliku da ugostimo i Matijasa Enara, francuskog pisca, dobitnika Gonkurove nagrade za 2015. godinu za roman ,,Busola”. U saradnji sa Ambasadom Kanade predstavićemo izbor iz poezije Leonarda Koena „Plamen: Poezija Pesme Beležnice Crteži“ u izdanju Geopoetike. Tokom ovogodišnjeg književnog programa biće predstavljena i poetika pjesnika Radmile Petrović, Saše Radojčića i Tatjane Ćalasan, dok ćemo tokom pregleda recentne prozne književnosti obratiti pažnju na romane i esejistiku Vladislava Bajca, Mirka Jovanovića, Slobodana Vladušića, Laure Barne, Nikole Malovića, Ilije Đurovića, Milice Vučković i Jurice Pavičića – istakla je Ivanović.
Predsjednik savjeta je obavjestio novinare o promjeni koja je nastupila neposredno pred pres konferenciju, a ta vijest je da se scena Zavale, zbog neriješenih imovinskih odnosa, neće moći koristiti tokom ovoga festivala, kao što je planirano te da će javnost blagovremeno biti obaviještena o alternativnoj sceni.
Izvor i foto: CG News