Spakujte vašu torbu za bolnicu na vrijeme i kako treba!
Svaka žena zna da je porođaj jedno jedinstveno iskustvo. Neponovljiv događaj rađjanja novog života i samo tako ga i treba posmatrati. Ne bi trebalo da ima mjesta za strah, čak ni kada se radi o prvoj trudnoći, ali svakako je bitno pripremiti se adekvatno za odlazak u porodilište, bar što se tiče stvarčica koje će svakoj majci biti potrebne I koje će joj olakšati dane provedene u bolničkoj atmosferi. Ipak, podsjećamo, porodilište nije bolnica, trudnoća nije bolest, porođaj nije „medicinska intervencija“, i složićemo se svi da je rađanje novog bića fantastična pojava, nevjerovatan proces, dar i privilegija koja mijenja život i ženu iz korijena. Uživajmo u materinstvu od prvog dana, pripremimo se sto bolje, tako dobro da nikakava sitnica ne pokvari taj uzvišeni osjećaj koji se javlja u svakoj ženi.
Bez obzira na to koliko će trajati boravak u porodilištu, dobro je spremiti tzv.torbu za bolnicu na vrijeme i upravo onako kako treba – ni previše ni premalo, ono što je neophodno i što će biti od pomoći. Osim uobičajenih sredstava za ličnu higijenu, veša, spavaćice, papuča, peškirića i slično, odnosno stvari koje se nose i na svako putovanje ili hospitalizaciju, preporuke idu dalje i ono što se ne bi smjelo zaboraviti je otprilike sljedeće:
Što se tiče svih ostalih neizostavnih sitnica koje će biti potrebne kada beba stigne kući, kako majci, tako i bebi, preporuke možete pogledati OVDJE.
Ono što treba imati na umu prilikom odabira stvari koje treba ponijeti u porodilište, jeste njihova funkcionalnost i udobnost, komfor koji će pružiti u prvim danima druženja sa bebom i tako omogućiti više kvalitetnog vremena i odnosa sa njom. Higijenski ulošci, prije svega moraju biti meki, sa visokom moći upijanja i propusni za vazduh. Isto važi i za tupfere za grudi koje obavezno treba ponijeti sa sobom u bolnicu jer se nakon porođaja, u zavisnosti od toga je li prirodan ili putem carskog reza, brzo drastično pojačava dotok mlijeka u dojke. Kako se mlijeko proizvodi u periodima između sisanja, tupferi za grudi će pomoċi da zaštitite veš od izlivanja mlijeka u tim periodima. Ne zaboravite da redovno mijenjate tupfere (svaka 2-3 sata). Tečnost koja se na tupferu zadržava nakon dužeg vremena može izazvati iritaciju i upalne procese. Problem ispucalih bradavica javlja se obično kod porodilja kada beba još nije naučila kako da prihvati dojku. U takvim slučajevima od pomoċi su silikonske bradavice.One štite ošteċene bradavice, pružaju veċi komfor i omoguċuju da se dojenje nastavi.
Pumpa za dojilje takođe je nešto što se preporučuje svakoj budućoj majci. Pumpa može biti korisna u sljedeċim situacijama: obilno stvaranje mlijeka u grudima, kao i stvaranje mlijeka slabog intenziteta, uvučene, ravne ili ošteċene bradavice, beba iz nekog razloga ne može odmah početi da sisa. Kasnije u toku procesa dojenja, pumpa može biti veoma efektivna podrška i svojevrsna kontrola laktacije, posebno u slučajevima ako vam je potrebno malo slobodnog vremena i morate bebu ostaviti sa nekim ili se morate se vratiti na posao ranije ,a želite da nastavite dojenje i zadržite laktaciju. Danas je pumpica za grudi veoma jak saveznik svake majke i omogućava joj da doji odnosno svojim mlijekom hrani bebu duže. U ponudi postoje manuelne i električne varijante pumpica, čija je upotreba jednostavna, diskretna, sa mogućnošću prilagođavanja snage izmlazanja i individualnim potrebama, kao npr.veličina masažnog jastučeta.
Više o dojenju, mogućim problemima i upotrebi pumpe
Na kraju, treba li spomenuti da ne zaboravimo medicinsku odnosno trudničku dokumentaciju, lične dokumente kao i sve ono što svaka žena individualno smatra nepohodnim, jer svaka žena je jedinstvena, i svaka majka je jedinstvena!
Mi vam želimo da uživate u trudnoći i materinstvu i tu smo da vam u tome pomognemo.
PR