Drugi sajamski dan na 16. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga protekao je u znaku raznovrsnih programa, koji su osmišljeni da zadovolje širok dijapazon interesovanja sajamske publike, saopšteno je iz PR službe Sajma.
Prvi program drugog dana sajma bilo je predstavljanje podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“, čiji tim je na savremen način predstavio bogat program aktivnosti i sekcija po kojima je ova škola prepoznatljiva.

Direktorka Biljana Vučurović istakla je bogatu istoriju ove ujedno najstarije podgoričke škole i pozvala brojnu i raznovrsnu sajamsku publiku da posjeti štand, i njegove bogate sadržaje svakog dana.
U utorak 10. maja u 11 sati biće održana likovna radionica Dizajn plakata, u srijedu, 11. maja na štandu Gimnazije biće održana radionica povodom Svjetskog dana pisanja pisama „Dragi moj Hilmare“, a istog dana u 15 sati najavljeno je čitanje pisama realizovanih na radionici.

Kašmir Huseinović, bosanskohercegovački stvaralac za djecu na podgorički sajam knjiga donio je dašak bezbrižnog djetinjstva, budući da je ovom prilikom predstavio slikovnice „Ružno pače“, ilustratorke Ume Huseinović, „Čarobna Mia“, ,,Bao o meni” i ,,Princ bojeva”, ilustratorke Andree Petrlik.

„Kotromanich“ nalivpera priča su koja je nastala u Sarajevu. Idejni pokretač Dejan Šaran, grafički inženjer, u okviru razgovora s publikom na podgoričkom sajmu knjiga istakao je da je jedan od motiva toga što je prije šest godina došao na ideju da napravi prvo pero, bila i spoznaja da što manje pišemo rukom, zapravo oštećujemo sopstvene kognitivne sposobnosti.

Predstavljen je i drugi roman mladog autora Matije Pavićevića, „Blede plave oči“, koji je objavljen početkom 2022. godine u izdanju Kosmos izdavaštva i Nove knjige.
„Blede plave oči“, kroz perspektivu glavnog junaka, pisca i studenta, književnosti, kreira radnju koja kristališe i izoštrava sliku jedne nove (internet) generacije koja stasava kako u Beogradu i Srbiji, tako i na globalnom planu.
– Za mene, ovo je egistencijalni roman. Glavni junak naizgled zaista ima sve, ali nešto ipak nije u redu. To je i roman o depresiji, egzistencijalnoj praznini – istakao je Pavićević.

Roman prvijenac Marijana Šundić, nazvan ,,Istina”, ovogodišnje je izdanje „Obodskog slova“ i „Štampara Makarija“.
„Istina”, je psihološki roman o partnerskim odnosima u modernom dobu i neosjetno, postaje slika svijeta i na Istoku i Zapadu.
Autorka Marijana Šundić je istakla da je istina, prvenstveno prema sebi, načelo u skladu sa kojim želi da živi.
– Moj roman zapravo govori o tome, da treba živjeti. Svaki dan je jedan novi život, a mi stalno nešto čekamo – istakla je mlada autorka, navodeći da je uzore za pisanje tražila u ruskim klasicima, najprije u Dostojevskom.
Autorka je naglasila da je njen roman prvijenac posvetila roditeljima, koji su, kako je rekla, njen „vjetar u leđa“.
– Knjiga napisana iz ljubavi je posvećena mojim roditeljima. S obzirom da im se nikada neću moći zahvaliti za sve što pružaju i što jesu, ovo je najmanje što mogu – napisala je autorka Marijana Šundić.
Podgorička sajamska publika, na vrlo posjećenoj promociji, bila je u prilici da razgovara sa autorom Goranom Petrovićem i da čuje više o njegovom stvaralaštvu.
Petrović je vrlo živo i nadahnuto govorio o procesu stvaranja koji kod njega zapravo nikada ne prestaje.
– Priče su svuda. Ne sjećam više se sa čime sam sve uporedio pripovijedanje. Možda sa končićem koji visi, pa ga povučeš i kreneš da paraš tkaninu. Nekad se pitam, gdje odlaze riječi. Zašto proizvodimo ugljen monoksid, zašto ne proizvodimo više riječi i više muzike? To je pitanje za novu civilizaciju – istakao je Goran Petrović, koji je sa publikom podgoričkog sajma podijelio impresije o tome kako je doživio Podgoricu, posmatrajući Moraču uzvodno i nizvodno i kišu bagrema.
On je konstatovao i da je književnost naše mjesto susreta sa samima sobom. Govoreći o procesu pisanja, on je sa publikom podijelio da pišući romane, pokušava da stekne dozu povjerenja u sebe, da bi mu i „čitalac povjerovao“.
Ljubitelji knjige u Crnoj Gori, Gorana Danilovića poznaju prvenstveno po političkom angažmanu, ali ga njemu bliski ljudi poznaju i kao pjesnika, a na podgoričkom sajmu knjiga, predstavljena je knjiga njegovih kolumni pod nazivom „Heroji i heroini“.
– Kolumna kao žanr je vrlo prisutna, ali novinarstvo i novinari sve manje pitaju. Tako je to u pervertiranoj stvarnosti, u kojoj pristajemo da ispunimo samo formu – smatra Danilović.
Želeći da se obrati javnosti i mimo političke arene, on je rekao da su njegove kolumne nastale u vrlo teškom vremenu i da se u posljednjem trenutku odlučio za naziv ,,Heroji i heroini”.
– U ovom obezljuđenom vremenu, najmanje je važno biti čovjek, ali ja ipak smatram da je to jedino važno – kazao je on navodeći da nema pretenzija da bude hroničar, ali da će se i nadalje truditi da piše u svim žanrovima koji su mu bliski.