Autor: Turistička organizacija Srbije
Dunav – mitska rijeka koja geografski i kulturno povezuje dobar dio Evrope. Beč, Bratislava, Budimpešta, Beograd… poznata je priča o četiri glavna grada koje, osim istog početnog slova u imenu, veže i po mnogima najmoćnija i najvažnija evropska rijeka. Prateći tok rijeke Dunav, naići ćete na neke od kulturnih i prirodnih bisera koji zanimaju i inspirišu brojne putnike. Srbija, zemlja za koju je ta rijeka od izuzetne važnosti, ima puno toga za pokazati. Na ušću Save u Dunav smjestio se njen glavni grad Beograd, kod grada Donjeg Milanovca Dunav je najširi – oko 5.5 kilometara, a brojna druga mjesta upravo toj rijeci duguju svoju kulturološku ljepotu i važnost.
Među najljepše dunavske bisere svakako spadaju moćne Tvrđave, nekada najznačajniji vojni objekti koji su garantovali odbranu, sigurnost stanovništva, ali i doprinosili političkoj i vojnoj dominaciji na strateški izuzetno važnim područjima. Upravo zato su najznačajnije i najmonumentalnije tvrđave u Srbiji podignute na obalama Dunava. Tokom rimskih osvajanja podignuto je više utvrda na Dunavu. Zatim, srednjovjekovna Srbija, Ugarska, Turska i Austrija tokom perioda svoje vlasti grade tvrđave među kojima se neke smatraju najznačajnijim evropskim spomenicima vojne arhitekture. Tvrđave su danas izuzetno vrijedan i značajan dio arhitektonskog i arheološkog naslijeđa te važna materijalna svjedočanstva o mnogim istorijskim događajima.
Tvrđave se na Dunavu ubrajaju u najatraktivnije destinacije mnogih posjetilaca Srbije. Stoga vam u nastavku donosimo one najvažnije koje ne smijete propustiti ako ste u blizini, a zanima vas arhitektura i bogata istorija koja se u njima kroz vjekove odvijala.
Bačka tvrđava
U vojvođanskoj ravnici nalazi se Bač, izuzetno važan grad bogatog kulturnog i prirodnog naslijeđa. Ostaci najstarije austrijske tvrđave u Srbiji nalaze se baš ovdje. Tvrđava je smještena na malom ostrvu, nastalom od nekadašnjeg meandra rijeke Mostonge. Nekada je cijeli kompleks bio okružen vodom, a prilazilo mu se pokretnim mostovima. Gradnja Bačke tvrđave odvijala se u vrijeme kralja Karla Roberta u 14. vijeku. Tada su bedemi ovog značajnog utvrđenja bili dio odbrambenog sistema Austrijskog carstva.
Petrovaradinska tvrđava
Zbog svog dominantnog položaja i ,,neosvojivosti”, Petrovaradinska je tvrđava nazivana i ,,Gibraltar na Dunavu”. Današnji je izgled tvrđava dobila u periodu od 1692. do 1780. godine. Projektovali su je austrijski vojni inženjeri prema sistemu slavnog francuskog arhitekta i vojskovođe Markiza de Vobana. Sa zidina se pruža pogled na Novi Sad, Dunav i lijepe fruškogorske i karlovačke vinograde. U njoj se nalazi Muzej grada Novog Sada, a tuneli dugi 16 kilometara vode u podzemni svijet tvrđave. Svakog jula na tvrđavi se održava EXIT, svjetski poznat muzički festival.
Beogradska tvrđava
Beogradska tvrđava jedna je od glavnih turističkih atrakcija koja se uzdiže iznad samog ušća Save u Dunav. Prvu utvrdu izgradili su Kelti. Budući da je rušena i obnavljana puno puta, današnji izgled duguje narodima koji su došli poslije njih, prije svega Rimljanima, Vizantincima, Ugarima i Turcima. Svi su je prilagođavali svojim potrebama, pa je upravo to razlog što je Beogradska tvrđava izuzetno složen i slojevit spomenik. Beogradska tvrđava je najatraktivnija turistička destinacija za posjetioce glavnog grada Srbije. U njoj se nalaze Vojni muzej i Galerija prirodnjačkog muzeja, a tradicionalno se održavaju i veliki kulturni događaji.
Smederevska tvrđava
Smederevska je tvrđava najveće ravničarsko srednjovjekovno utvrđenje u Evropi, što je čini jedinstvenom u srpskoj arhitekturi tog vremena. Izgrađena je u 15. vijeku te je bila posljednje uporište Srpske srednjovjekovne države pred osmanskim osvajanjima. Pretrpjela je brojna razaranja tokom svjetskih ratova, ali i uprkos tome danas plijeni svojim veličanstvenim izgledom i monumentalnošću. S kula se pruža izuzetan pogled na Dunav, kao i na guste šume Smederevske ade.
Tvrđava Ram
Tvrđava Ram se nalazi u selu Ram, između Velikog Gradišta i Kostolca. Sagrađena je u 15. stoljeću na stijeni koja se spušta prema rijeci. Bila je svjedok borbi između hrišćanstva i islama. Gubljena je i osvajana od strane Vizanta, Ugara i Turaka, dok njom nisu zavladali srednjovjekovni srpski vladari.
Golubačka tvrđava
Golubačka se tvrđava, kao srednjovjekovno utvrđenje, uzdiže na stjenovitom terenu desne obale Dunava, na samom ulazu u Đerdapsku klisuru. Izgrađena je u 14. vijeku i bila poprište brojnih sukoba između tadašnje Srbije i Turske. Golubačka je tvrđava kulturno dobro od izuzetnog značaja, a nalazi se u okviru Nacionalnog parka Đerdap.
Tvrđava Fetislam
Tvrđava Fetislam nalazi se u mjesto Kladovo. Naziv tvrđave FEXT-UL-ISLAM znači Kapija Mira. Utvrdu čine dvije zasebne cjeline, danas poznate kao Mali i Veliki grad. Nastale su u različitim vremenskim razdobljima pa se razlikuju po svojoj koncepciji i odbrambenim karakteristikama. Turci su Mali grad podigli u 16. vijeku, a dok su Veliki gradili u 18. i 19.
Ako ste u blizini nekog od ovih 7 bisera, ne propustite im posvetiti svoje vrijeme i upoznati njihove tajne i ljepote!
PR