
Na Svjetski dan knjige i autorskih prava, posebno u neizvjesnim vremenima, moramo da njegujemo i branimo knjigu kao simbol nade i dijaloga, saopšteno je danas iz UNESCO-a.
– Knjige su dugo oličavale ljudsku sposobnost da dočara svjetove, stvarne i zamišljene, dajući glas raznolikosti ljudskog iskustva. Oni nam pomažu da dijelimo ideje, dobijamo informacije i izazivaju divljenje prema različitim kulturama, omogućavajući dalekosežne oblike dijaloga između ljudi u prostoru i vremenu. Ove godine meksički grad Gvadalahara preuzima titulu svjetske prijestonice knjige, sa jednogodišnjim programom koji se fokusira na ulogu knjige i čitanja u pokretanju društvenih promjena, borbi protiv nasilja i izgradnji kulture mira – ističu u UNESCO-u.
Na Svjetski dan knjige i autorskih prava, UNESCO poziva svoje partnere da podijele poruku da su knjige snaga za suočavanje sa savremenim izazovima, za razumijevanje političke i ekonomske realnosti i za borbu protiv nejednakosti i dezinformacija.
Pripovijedanje je nevjerovatno efikasan alat kada je u pitanju obrazovanje mlađih generacija. Knjige su vitalna sredstva za pristup, prenos i promociju obrazovanja, nauke, kulture i informacija širom svijeta. Iz tog razloga, svake godine, 23. aprila – datuma koji obilježava odlazak tri velika autora univerzalne književnosti, Migela de Servantesa, Vilijama Šekspira i Inke Garsilasa de la Vege – slavimo njihovu zadivljujuću moć da podstaknu inovacije, generišu znanje i promijene mišljenje, zaključuje se u saopštenju UNESCO-a.
B.R.