Abdulrazak Gurna je ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost, saopštila je danas Švedska kraljevska akademija.
Nagradu je dobio „za beskompromisan i saosjećajan prodor efekata kolonijalizma i sudbine izbjeglica u provaliji između kultura i kontinenata“, navodi se u obrazloženju.
Gurna je rođen na ostrvu Zanzibar 1948. godine, gdje je i odrastao. Kao izbjeglica stigao je u Englesku krajem šezdesetih.
Objavio je deset romana i niz kratkih priča. Tema problema izbjeglica provlači se kroz njegova djela.
Od 1980. do 1982. Gurna je predavao na Univerzitetu Bajero Кano u Nigeriji. Zatim se prebacio na Univerzitet u Кentu, gdje je doktorirao 1982. godine.
Sada je profesor i direktor tamošnjih postdiplomskih studija u okviru Кatedre za engleski jezik. Njegov glavni akademski interes je postkolonijalno pisanje i diskursi povezani sa kolonijalizmom, posebno kada se odnose na Afriku, Кaribe i Indiju.
Uredio je dva toma Eseja o afričkom pisanju i objavio je članke o brojnim savremenim postkolonijalnim piscima.
Urednik je časopisa Vasafiri od 1987. godine.
Neki od njegovih najpoznatijih romana su Raj (1994), koji je ušao u uži izbor za Bukerovu i za nagradu i Dezerterstvo (2005) i Pored mora (2001), koji su bili u dugom krugu izbora za Buker i ušli u uži izbor za nagradu Los Anđeles Tajms.
Nobelova nagrada ustanovljena je da bi se odalo priznanje istaknutim ličnostima za akademska, kulturna i naučna dostignuća i prvi put je dodijeljena 1901. godine.
Nobelovu nagradu za književnost dodjeljuje Švedska kraljevska akademija nauka autorima najistaknutijih djela.
Iako se pojedina djela ponekad navode kao razlog za dobijanje ove prestižne nagrade, Švedska kraljevska akademija zapravo uzima u obzir cjelokupan rad i doprinos autora pri odabiru pobjednika.
Nobelova nagrada za književnost dodijeljena je 113 puta u periodu između 1901. i 2020. godine, odnosno nagrađeno je 117 pojedinaca (101 muškarac i samo 16 žena). Djela pobjednika su napisana na 25 različitih jezika.
Izvor: Danas.rs