Porto Novi
DRUŠTVO PREPORUKA

CEDIS: Za krađu struje kazna i do tri godine zatvora

Neovlašćeno korišćenje električne energije tretira se kao krađa za koju je, prema Krivičnom zakonu, predviđena novčana ili zakonska kazna u trajanju do tri godine, poručili su predstavnici Crnogorskom elektrodistributivnog sistema (CEDIS).

Oni su Dnevnim novinama kazali da se mnoge države bore sa problemom neovlašćenog korišćenja električne energije.

U pripremi su, kako su naveli u CEDIS-u, nova rješenja za bržu detekciju i identifikaciju neovlašćenog korišćenja električne energije.

-Ni Crna Gora nije imuna na taj problem. Nekada je bilo teško pronaći onoga ko neovlašćeno koristi električnu energiju. Međutim, nove tehnologije, naročito AMM projekat, nam omogućavaju da preciznije i brže lociramo neovlašćeno korišćenje mreže. Praćenje bilansa energije daje nam signal i smjernice u kojem segmentu mreže imamo problem – rekli su u CEDIS-u.

Kako su dodali, to je ogroman napredak u poređenju sa vremenom kada nijesu mogli pratiti tokove energije.

-Jasno je da ni današnje savremene tehologije nijesu apsolutno imune na pokušaje krađe, ali obezbjeđuju da se mnogo efikasnije pronađu svi oblici neovlašćene potrošnje – istakli su u kompaniji.

U CEDIS-u su naveli da je u Crnoj Gori trenutno očitano oko 94 odsto lcorisnika, dok je procenat očitanosti mjernih mjesta koja su opremljena novim elektronskim brojilima 99 odsto.

-To su rezultati koji se ravnaju sa najrazvijenijim evropskih zemljama – kazali su u kompaniji, dodajući da je kontrola neovlašćenog korišćenja električne energije u nadležnosti CEDIS-ove Službe za mjerenje.

Zadaci zaposleni u Službi su, kako je objašnjeno Dnevnim novinama, suzbijanje nelegalne potrošnje, priključenje i isključenje korisnika.

-Kada je riječ o isključenjima, ona se rade prema zahtjevu snabdjevača. Snabdjevač je donosilac odluke o isključenju, a operator distribucije izvršila – rekli su u CEDIS-u.

Nova elektronska brojila, koja olakšavaju probleme krađe električne energije, posljednjih deset godina koriste se u Crnoj Gori.

-Kroz AMM projekat do 1. aprila ove godine u sistem smo uveli oko 338.000 elektronskih brojila. Ona su, praktično, neuporediva sa dotadašnjim, kako po funkcionalnostima, tako i iz ugla bezbjednosti za rukovanje i rad. Od kada su ta brojila u upotrebi, na mjernim mjestima nema povrede kod radnika – objasnili su u kompaniji.

Zaposleni CEDIS-a u razgovoru za Dnevne novine se prisjećaju vremena kada je otkrivanje krađe na mreži bilo mnogo kompleksniji posao nego danas.

Dugogodišnji elektromonter u mjerenju Regiona 2 Dragan Pupavac, ispričao je nekoliko, sada već, anegdota sa terena.

-Novim sistemom skoro sva brojila su izmještena iz objekata jer se, između ostalog, najviše krađa dešavalo baš na brojilima koja su bila unutar objekata korisnika. Nekada poznat i često korišćen način krađe bio je onaj kada su oštećivali obod brojila i tu uvlačili rendgenski film. Jednom smo u brojilu našli film koji je korišćen u foto-aparatu. Kada smo ga okrenuli prema svjetlosti vidjeli smo članove porodice pa smo tako lako mogli zaključiti ko je radio te radnje na brojilu – prisjeća se Pupavac.

U jednom slučaju, kako navodi, u objektu nije primijećeno ništa sumnjivo.

-Šporet na drva grije i naizgled je sve u redu. Međutim, bilo nam je sumnjivo jer oko šporeta nije bilo nijedno drvo za loženje. Kad smo otvorili remu, unutra je bio veliki grijač, kabl provučen kroz sulundar i priključen na struju – objašnjava Pupavac.

U CEDIS-u ističu da dobrom komunikacijom unutar preduzeća, kakva postoji u CEDIS-u, nijedan način neovlašćenog korišćenja električne energije ne može ostati nepoznat svim kolegama ma u kojem se regionu nalazili, jer odmah o tome obavještavaju jedni druge, kako bi bili spremni za slične situacije i u svojim mjestima rada.

-Naši radnici vole da kažu “da kradljivci znaju kako smo opremljeni, nikada im ne bi palo na pamet ni da pokušaju da diraju brojilo, jer će sigurno, u rekordnom roku, biti otkriveni” .Ono što oni vide za dan, neko ne bi vidio za cijeli život – zaključuju.

Informacije stižu u AMM centar

Predstavnici CEDIS-a s objasnili da je, sa novim elektronskim brojilima, mogućnost krađe električne energije skoro svedena na minimum.

-Ukoliko neko pokuša da se bavi nedozvoljenim radnjama, brojilo šalje tu informaciju direktno u AMM centar. Nakon toga ekipa najsavremenijim uređajima može vrlo brzo da iskontroliše brojilo i utvrdi što se na njemu dešavalo – ukazali su u CEDIS-u.

Oni su dodali i da je Služba mjerenja dobro opremljena tehničkim uređajima koji na jednostavan način prepoznaju zloupotrebu ili pokušaj zloupotrebe brojila.

 

Izvor: Dnevne novine