Direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore Igor Galić na današnjoj konferenciji za novinare povodom pojašnjenja novih mjera kazao je da bi one sukcesivno trebalo da pokažu građanima ozbiljnost situacije.
– Istina je da struka, odnosno epidemiolozi, uvijek preporučuju minimum 14 dana kako bi se ocijenila efikasnost mjera koje su donešene. Međutim, ove mjere koje su donešene juče su u stvari samo nastavak mjera koje su nedjelju prije stupile na snagu i one bi trebalo sukcesivno da pokažu građanima ozbiljnost situacije, odnosno da uvođenje odjedanput velikog broja ograničavajućih, rigoroznih mjera ne bude suviše veliki šok za građane. U tom smislu, ni ove mjere koje su sad na snazi nisu krajnje. Prije svega, to nisu mjere koje je radna grupa Instituta predlagala, one su uvijek rigoroznije i rigoroznije su bile i od ovih, ali, pretpostavljam da je to razlog zbog čega se Savjet odlučio da to bude na neki način sukcesivno – bio je odgovor Galića na pitanje MNE magazina ,,Zašto ste odlučili da mjere traju sedam dana?”
Istakao je da je epidemiološka situacija u Crnoj Gori složena i vrlo ozbiljna.
– Od ukupnog broja testiranih, u prosjeku 28,7 odsto ih je pozitivnih. Već duži vremenski period se kreće između 25 i 30 odsto. Da bismo mogli reći da kontrolišemo epidemiju taj procenat mora da bude pet odsto. To govori o tome koliko mi ne kontrolišemo epidemiju – kazao je Galić.
Naveo je i podatak da u posljednih sedam dana na svaka dva i po minuta razboli se po jedan čovjek, a na 150 minuta premine jedna osoba.
– Oko 13 odsto populacije je preležalo koronu. To su neke zabrinjavajuće brojke – naveo je Galić.
Galić je dodao da je novim mjerama, u opštinama u kojima nije zabranjen rad, produžava radno vrijeme do 20 sati privrednim subjektima koji se bave trgovinom neprehrambenih proizvoda, odnosno prodavnicama obuće i odjeće, kozmetičkim i firzerskim salonima, prodavnicama bijele tehnike.
Građani drugih zemalja moraju da imaju na ulazu u Crnu Goru dokument, vaučer ili razlog zbog kojeg ulaze u Crnu Goru.
– Problem je lokalna transmisija. Pokušavaju se razbiti okupljanja, u smislu da je to veliki epidemiološki rizik. Ako pojedinačna osoba dolazi, prolazi, to je manji rizik od skupljanja – kazao je Galić.
Ako oba roditelja rade u institucijama koje su izuzete, obezbijediće se naknada za jednog od njih.
– Jedan roditelj koji podnese zahtjev, imaće pravo na naknadu, jer je to jedino moguće i pravično – kazao je državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Janko Odović.
B.R.
Foto: B. Šekularac