Srijeda, 23 Jula, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOPODGORIČANIN RADOSAV RAZIĆ U MAĐARSKOJ: Studira na prestižnom univerzitetu i radi u...

PODGORIČANIN RADOSAV RAZIĆ U MAĐARSKOJ: Studira na prestižnom univerzitetu i radi u međunarodnoj kompaniji

Kao radoznalo dijete, Podgoričanin Radosav Razić imao je previše pitanja o procesima i pojavama koje su ga okruživale, a roditelji su se neumorno trudili da na sve to odgovore. Pošto je njegov otac iz svijeta elektrotehnike, a majka ekonomije, struja mu je izgledala opasno, pa se jednostavno izbor majčine profesije činio idealnim.

Ovako on počinje svoju priču za MNE magazin, objašnjavajući kako je tekao njegov izbor buduće profesije. Danas je student magistarskih studija Korvinus Univerziteta u Budimpešti na programu Međunarodna Ekonomija i Biznis. Navedeni program traje dvije godine, odnosno četiri semestra.

-Činjenica da se svi mi, na neki način, bavimo ekonomijom kada upravljamo određenim resursima koji su uvijek ograničeni, zvučala mi je primamljivo. Tokom obrazovanja, ali i kroz poslovnu karijeru uočio sam mnogobrojne procese koji mogu da se unaprijede, što predstavlja dovoljan izazov za svakog ekonomistu. Nadam se da ću tokom svog djelovanja biti u mogućnosti da savladam što veći broj prepreka i na taj način olakšam mnoge procese u sredini u kojoj živim – kaže on.

Semestar košta 2.600 eura

Kao stipendista Vlade Mađarske ima pokrivene troškove studiranja i nije u obavezi da plaća školarinu u iznosu od 2.600 eura po semestru. 

Kada su u pitanju ekonomske nauke, Korvinus Univerzitet je najprestižniji u Mađarskoj sa tradicijom dužom od stotinu godina. Ono u čemu se, dodaje naš sagovornik, ogleda specifičnost programa koji pohađa je internacionalni karakter. Svega 20% studenata u njegovoj grupi dolazi iz Mađarske. 

-Obrazovni proces u navedenom okruženju ima značajne benefite, pogotovo kada je riječ o radu u grupama na studijama slučaja. Nerijetko ljudi sa različitih kontinenata imaju drugačiji pristup rješavanju zadatih problema, što može biti prepreka ka bržem ostvarenju cilja. Međutim, najčešće upravo taj diverzitet stvara sinergetski efekat koji za proizvod ima kvalitetna rješenja koja prevazilaze očekivanja profesora – istakao je on. 

Onlajn nastava nije dobro dugoročno rješenje

Na tamošnjim fakultetima se zbog opasnosti od širenja korona virusa nastava odvija onlajn. Korvinus univerzitet koristi „Microsoft Teams“ platformu koja umnogome može da zamijeni, a čak i u nekim segmentima unaprijedi prenos znanja između profesora i studenta. Radosav kaže da korisne funkcije kao što su snimanje predavanja, korišćenje slajdova i interaktivne table iz koje možete jednim klikom kreirati bilješke, studenti su prepoznali kao dragocjene alatke, pošto i nakon predavanja mogu da se vrate na određene djelove lekcija i ponovo ih odslušaju. Međutim, stava je, da navedena tehnologija, ipak, nije u stanju da zamijeni neposredan kontakt profesora i studenta. 

-Dijelim mišljenje svojih profesora da koliko god tehnologija napredovala, neće biti u stanju da zamijeni taj fizički kontakt, pogotovo kada je riječ o doživljaju studiranja na kampusu. Korvinus univerzitet ima oko 15.000 studenata i na svome kampusu nudi kvalitetne sadržaje kako za nastavne, tako i vannastavne aktivnosti. Studiranjem na daljinu se gube mnogi benefiti, a pogotovo socijalizacija kao ključna karakteristika svakog procesa obrazovanja – naveo je on.

Restorani i kafići zatvoreni

Već skoro četiri mjeseca Mađarska ima veoma stroge mjere u borbi protiv korona virusa što podrazumjeva da su kafići i restorani u potpunosti zatvoreni (moguće je samo naručiti dostavu), policijski čas je od 20 do pet sati, obavezan je karantin po ulasku u zemlju, kao i mnoge druge mjere koje zabranjuju okupljanja, sportske aktivnosti i tome slično. U navedenim uslovima osuđeni ste, kaže Radosav, da većinu vremena provodite u stanu bez veće mogućnosti sticanja novih poznanstva, što je u potpunoj suprotnosti sa životom u gradu prije pandemije. 

-Kada je riječ o mojoj svakodnevici, pored studija zapošljen sam i u jednoj međunarodnoj kompaniji, stoga veći dio sedmice provodim radno. Mnogobrojne kompanije na osnovu preporuka Vlade poslale su zaposlene na rad od kuće, pa se često dešava da završim obaveze na poslu i fakultetu, a da se nisam pomjerio dalje od radnog stola u svojoj sobi – rekao je on.

Odvajanje od porodice

Prije odlaska na magistarske studije u Budimpeštu, već je imao priliku da studira u inostranstvu i to na Bečkom Univerzitetu za Ekonomiju i Biznis u Austriji i Hajdelberškom Univerzitetu u Njemačkoj. 

Studiranje u inostranstvu ima svoje nedostatke i prednosti. Naš sagovornik kaže da odvojenost od porodice i prijatelja kao i prekid kontinuiteta odrastanja u voljenoj Podgorici su zasigurno neke stvari koje se teško mogu nadoknaditi. 

-Međutim, izlazak iz zone komfora, kao i prilika za sticanje znanja i iskustva u međunarodnom okruženju je nešto što bi bilo dobro da svaka mlada osoba proba, pa makar i na kraći vremenski period – kaže on.  

Odluka o državi u kojoj će nastaviti akademsko usavršavanja nije bila jednostavna. Prednosti koje Mađarska ima su visoko rangirani univerziteti na svjetskim listama visoko-obrazovnih institucija, značajan broj predstavništva međunarodnih kompanija u glavnom gradu koja predstavljaju izvrsnu priliku za početak karijere kao i internacionalni karakter kakav Budimpešta ima su bili od presudnog značaja.

– Takođe, činjenica da postoje stipendije Mađarske Vlade za crnogorske državljane koje pokrivaju troškove studiranja znatno su olakšale proces odlučivanja – napominje on.

Prosječna plata 1.000 eura

Životni standard u Budimpešti značajno je viši u odnosu na ostale regije. Ono po čemu je grad prepoznatljiv je izvanredan gradski prevoz, veliki broj mjesta za rekreaciju, kao i raznolika gastronomska ponuda što sve zajedno utiče na viši kvalitet života. Podgoričanin ističe da prosječna plata iznosi oko 1.000 eura što je približno iznosima zemalja regije.

– S obzirom da je Mađarska između ostalog i poljoprivredna zemlja, cijene u marketima su znatno niže u poređenju sa drugim evropskim zemljama. Može se reći da su najpribližnije crnogorskim cijenama. Zbog raznovrsne ponude, kada je noćni život u pitanju (prije korona virusa) postojala je mogućnost da se pronađu mjesta za svačiji džep – precizirao je on.

Soba 250 eura, garsonjera 430

S druge strane, cijena posjete kulturno-umjetničkim događajima je bliža zapadnoevropskim zemljama, ali sa razlogom. 

-U Budimpešti je bilo moguće na repertoarima pronaći najpoznatije opere i izvođače, kao i prisustvovati izložbama renomiranih umjetnika – rekao je on, dodajući da se cijene soba za iznajmljivanje kreću od 250 eura pa na više, dok je za garsonjeru potrebno izdvojiti oko 430 eura.

Kada završi magistarske studije želja mu je da stečeno znanje i iskustvo implementira u Crnoj Gori. Nada se da će biti u prilici da pronađe posao, a možda čak i da ga kreira.

– U kojem ću imati priliku da iskažem svoju kreativnost i sposobnosti koje će biti od koristi, ne samo meni, već i cjelokupnoj zajednici – zaključuje naš sagovornik.

 

N.Đ. 

 

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO