Međunarodni dan žena slavi se 8. marta u znak sjećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa.
Ovaj dan se slavi još od davne 1910. godine.
U Avganistanu je ovo nacionalni praznik. Osmi mart kao nacionalni praznik proslavlja se i u Jermeniji, Azerbejdžanu, Bjelorusiji, Kambodži, Kubi, Gruziji, Kazahstanu, Kirgistanu, Moldaviji, Mongoliji, Rusiji, Tadžikistanu, Turkmenistanu, Ugandi, Ukrajini, Uzbekistanu, Vijetnamu i Zambiji.
Sovjetska Rusija bila je prva država koja je 8. mart obilježila crvenim slovom u kalendaru 1917, a neradni dan postao je 1965. godine.
Ujedinjene nacije 8. mart su zvanično proglasile Međunarodnim danom žena 1975. godine.
Novi Zeland je prvi u istoriji ženama dao pravo glasa 1893. godine. Jugoslavija je to učinila 57 godina kasnije, a Ujedinjeni Arapski Emirati su posljednja država koja je to uradila, i to 2006. godine.
Najuticajnija žena svih vremena po izboru časopisa Time bila je Džejn Adams, američka pacifistkinja i dobitnica Nobelove nagrade za mir.
U Mozambiku se Dan žena proslavlja 7. marta, kao znak sjećanja na smrt nacionalne heroine i prve žene prvog predsjednika te države Samore Mašela, Žozine Mašel, 1971. godine.
U Južnoafričkoj Republici, Dan žena obilježava se 9. avgusta, u znak sjećanja na 1956. godinu, kada je nekoliko hiljada žena organizovalo marš protiv režima u Pretoriji, koje su vlasti na surov način razbile.