Srijeda, 17 Decembra, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVODRUŠTVO CRNOGORSKIH NOVINARA: Danilu Burzanu nagrada za životno djelo

DRUŠTVO CRNOGORSKIH NOVINARA: Danilu Burzanu nagrada za životno djelo

Povodom 150 godina crnogorskog novinarstva, u znak sjećanja na prvi broj lista ,,Crnogorac” na Cetinju je održana, uz poštovanje preventivnih mjera, skromna svečanost u organizaciji Društva crnogorskih novinara i Prijestonice, saopšteno je iz Društva crnogorskih novinara.
Nagradu za životno djelo ,,Crnogorac” uglednom novinarskom veteranu Danilu Burzanu, uručio je Aleksandar Kašćelan, gradonačelnik Prijestonice, uz poruku da ,,novinarska i ljudska biografija Danila Burzana može služiti za ponos Crnoj Gori i nauk generacijama novinara koji dolaze, jer je to primjer kako se služi istini i pravdi i svojoj zemlji.”
– Kroz duge i uspješne godine trajanja Danilo –Daro Burzan, doajen crnogorskog novinarstva i profesionalne riječi, odan principima i vrijednostima izvornog zanata, čovjek je istine, vječne novinarske riječi i uzusa, stručnog i kulturnog obrasca i nepisanog kodeksa koji je dio njegovog bića od samog početka bavljenja ovim važnim poslom za svako društvo – rekao je predsjednik Žirija mr Željko Rutović, publicista i teoretičar medijske kulture.
On je dodao da njegova riječ, iza koje stoje decenije izuzetne posvećenosti novinarskoj profesiji, ima snagu, iako je izgovara tiho, nenametljivo, ali uvijek uvjerljivo i kategorično.
Od njega se učilo ( i uči), a ko je htio da uči, imao je od koga i ima što učiti, istakao je Rutović.
– Tokom minule tri decenije političko-stranačkoga pluralizma, došlo je do naglog porasta broja medija, radio i televizijskih stanica, a množe se svakodnevno i portali… Ta ekspanzija, sudeći po njenim rezultatima, postala je vrsta biznisa, što značajno utiče i na samu suštinu medija, odnosno novinarske profesije – istakao je Danilo Burzan u nadahnutoj besjedi zahvalnosti uz ocjenu i poruku: ,,Od nekadašnjeg klasičnog novinarstva, polako smo stigli do toga da se u tim i takvim medijima ne uvažava Kodeks, pa oni postaju svojevrsna ,,medijsko-politička estrada”.”
Zato je, dodao je Burzan, prestrojavanje naših medija i medijskih poslenika nužno, jer će crnogorsko novinarstvo napredovati samo ako doživi etičko pročišćenje, ako suzbije i odstrani podaništvo, dvoličnost, amaterizam, ali i strah od egzistencijalnog opstanka.
– Drugim riječima, novinarstvo mora da se zalaže za kvalitet ili makar da pomogne dominaciju znanja, profesionalne hrabrosti i etike – kazao je Burzan.
Na svečanosti je prikazan dokumentarni film o istoriji crnogorskog novinarstva ,,I sam u gori istinu zbori” čiji su autori prof.dr Mirko Jakovljević i Dragan Mitov Đurović.
Ostale novinarske nagrade biće uručene na svečanostima u crnogorskim gradovima tokom godine koju je Upravni odbor Društva crnogorskih novinara, poštujući istoriju pisane i novinarske riječi proglasio za jubilarnu, navodi se u saopštenju Društva crnogorskih novinara.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO