Srijeda, 30 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOSTUDENTKINJA MARIJA GLOBAREVIĆ U MAĐARSKOJ: Osim trgovine, ovdje je sve zatvoreno

STUDENTKINJA MARIJA GLOBAREVIĆ U MAĐARSKOJ: Osim trgovine, ovdje je sve zatvoreno

-Trenutno živim u Budimpešti. Od novembra je ovdje zbog korona virusa sve zatvoreno, osim trgovine, a policijski čas traje od osam do pet-kaže za MNE magazin Podgoričanka Marija Globarević.

Iako su u toj državi mjere veoma oštre, naša sagovornica ističe da su brojke oboljelih i dalje veoma velike. Tamošnji premijer je najavio da će regulacije ostati na snazi i tokom božićnih i novogodišnjih praznika, te da tek od 11. januara će uslijediti nove, u skladu sa situacijom u tom trenutku. 

Studije psihologije

Marija je tamo na master studijama psihologije, i to na jednom od najboljih Univerziteta iz te oblasti u Evropi – Eötvös Loránd Univerzitetu u Budimpešti. Na prvoj je godini, a ključ uspjeha te visokoškolske ustanove jeste sticanje praktičnog iskustva i vještina.

– Osim toga, grupe su male i internacionalne, a različitosti se njeguju. Svi dolazimo iz različitih sredina i imamo različita iskustva, te je interpersonalno učenje u grupi na visokom nivou; razmjena znanja, iskustava, pa čak i diskutovanje o različitim pogledima na svijet i kulturama su uvijek završi sa nekim lijepim poukama – priča ona.

Školarina 9.000 eura 

Godina na njenom fakultetu košta devet hiljada eura, ali dobitnicima Stipendium Hungaricum stipendije, među kojima je i ona, su studije besplatne. Pored besplatnih studija obezbijeđena im je i mjesečna naknada od otprilike 250 eura, ukoliko nijesu smješteni u studenskom domu.

Marija je mogla da nastavi studije i u Rusiji, nakon što je dobila stipendiju, ali je ipak izabrala Mađarsku. 

-Veliku ulogu u mojoj odluci je imao i Covid-19, zato što je odlučeno da Rusija neće otvarati vrata svojih univerziteta, već da će nastava biti onlajn, dok je Mađarska odlučila da otvori univerzitete i onda ukoliko situacija to bude to zahtijevala, preći će se na onlajn režim – objašnjava ona. 

Standard života u Mađarskoj je, prema njenim riječima, za nijansu bolji nego u Crnoj Gori. Troškovi stanovanja su veliki, ali svakodnevni troškovi su kao kod nas. 

-Cijene u trgovinama su otprilike iste, neke stvari su za nijansu skuplje ili jeftinije, ali u suštini se svodi na isto. Mada, ovo se većinom odnosi na voće, povrće i žitarice. Za namjernice poput mesa, mliječnih proizvoda i jaja nisam sigurna – navodi Marija.

Sve što treba jednoj mladoj osobi nalazi se u Budimpešti, kaže ona.

Objašnjava da tu ima mnogo opcija za studije, rad, izlaske i izlete, te da se za svakoga može naći nešto interesantno. Njen omiljeni dio grada je pored Dunava, gdje se može naći par izletišta, vidikovaca, parkova i lijepim danima mnogo ljudi. 

-I posebno u vrijeme korone, vjerujte mi, da ove stvari mnogo znače. Utisci o Mađarima su dobri, naravno da sve zavisi od osobe do osobe. Svakodnevno se susrijećem sa raznim ljudima, ali najčešće su veoma prijatni – ističe ona.

Željeni posao

Psihologiju je izabrala na osnovu svojih interesovanja, osobina i uvjerenja. Široko je rasporostranjena i može se povezati sa svakim segmentom naših života – naša ličnost, naši unutrašnji konflikti, strahovi, način na koji obrađujemo informacije iz spoljašnjosti, naši odnosi sa drugima, školovanje, posao… Trenutno joj je fokus na primjeni psihologije u obrazovanju, posebno u radu sa djecom školskog uzrasta.

– Konkretno mislim na očuvanje mentalnog zdravlja djece u tom uzrastu, na podizanje svijesti o nekim problemima sa kojima se susrijeću i na rješavanje istih, kao i na prihvatanje i vrjedovanje različitosti. Osim toga, polako se upoznajem i sa savjetodavnom psihologijom koja mi daje mogućnost individualnog, grupnog, porodičnog i profesionalnog savjetodavanja, te mi i ta grana psihologije postaje sve interesantnija – precizirala je ona.

A kakvi su njeni dalji planovi? Nije sigurna kuda će je njen put odvesti, ali plan joj je da završi studije u Mađarskoj. Nakon toga bi voljela da ostane u inostranstvu na par godina. Želi da nađe dobru priliku za usavršavanje i razvijanje svojih vještina, da stekne iskustva i znanja u malo drugačijem kontekstu od onoga koji poznaje.

– Cilj mi jesu razvijene države sa dobrom psihološkom i savjetodavnom praksom. Ne vidim sebe u kancelariji i volim da radim sa ljudima direktno, volim kada znam da moj posao ima smisao i  da postižem nešto sa trudom koji ulažem. Težim ka dinamičnom poslu koji će me ispunjavati, a istovremeno mi davati prostora za konstantno usavršavanje – zaključuje naša sagovornica.

N.Đ.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO