Subota, 5 Jula, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOIJZ: Pooštravanje mjera za Podgoricu, Cetinje, Ulcinj i Budvu od petka u...

IJZ: Pooštravanje mjera za Podgoricu, Cetinje, Ulcinj i Budvu od petka u ponoć

Ilustracija

Eksponencijalni rast broja novooboljelih koji je stigao kao posljedica nepoštovanja mjera i masovnih okupljanja u prethodnim danima, zahtijevao je da Institut za javno zdravlje danas izvrši raniju procjenu vrijednosti stopa kumulativne incidencije (broja novih slučajeva infekcije registrovanih tokom prethodnih 14 dana u odnosu na broj stanovnika opštine), saopšteno je iz IJZ nakon što je danas saopšteno da je novopozitivnih na korona virus u Crnoj Gori 874.

Metodologijom koja podrazumijeva ,,sistem semafora”, predviđeno je da će stope incidencije i listu opština utvrđivati Institut na osnovu broja novoregistrovanih slučajeva u 14-dnevnom periodu. Važno je istaći da je ostavljena metodološka mogućnost da se procjena vrši i ranije, posebno kada obolijevanje ukazuje na ozbiljno pogoršanje epidemiološke situacije, kao što je to trenutno i slučaj u Crnoj Gori, dodaju oni.

Ranija procjena vrijednosti stopa kumulativne incidencije uzela je u obzir sve slučajeve infekcije registrovane u periodu između 21. oktobra u 00:00 časova zaključno sa 3. novembrom u ponoć.

Samim tim, zbog značajnog pogoršanja epidemiološke situacije, tokom narednih 14 dana doći će do implementacije strožijih mjera u sljedećim opštinama:

Podgorica: prelazi u grupu 3
Cetinje: prelazi u grupu 3
Budva: prelazi u grupu 3
Ulcinj: prelazi u grupu 3
Bar: prelazi u grupu 2
Berane: prelazi u grupu 2
Nikšić: prelazi u grupu 2
Mojkovac: prelazi u grupu 2
Kotor: prelazi u grupu 2
Bijelo Polje: prelazi u grupu 2
Pljevlja: prelazi u grupu 2
Andrijevica: prelazi u grupu 2

U opštinama, tj. lokalnim samoupravama, u kojima je 14-dnevna stopa:

  1. Manja od 400 / 100.000 stanovnika:
    nastavljaju se striktno poštovanje i stroga kontrola sprovođenja važećih epidemioloških mjera koje su propisane Naredbama Ministarstva zdravlja
  2. Između 400 i 799, uz važeće mjere uvodi se:
    Ograničenje rada ugostiteljskih objekata do 22:00 sata;
    Ograničavanje uslova rada ugostiteljskih objekata tako što je uz važeće epidemiološke mjere dozvoljeno da za jednim stolom i u objektu i izvan njega (terase, bašte i sl.) budu najviše dvije osobe;
    Obaveza striktnog poštovanja razmaka od najmanje jedan metar od stolice do stolice kada lica sjede za stolovima i okrenuti su leđima jedni drugima.
  3. Između 800 i 1.199 uz važeće mjere:
    Zabranjuje se rad ugostiteljskih objekata (restorani, kafane, kafeterije, hotelski restorani) osim za goste hotelâ;
    Zabranjuje se okupljanje u objektima stanovanja licima koja nijesu članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva.
  4.  Veća od 1.200 uz važeće mjere:
    Zabranjuje se izlazak iz objekta stanovanja od 22:00 do 05:00 (uz definisane izuzetke koji su važili i prilikom ranije mjere: djeca sa poremećajima iz autističnog spektra; lica koja koriste invalidska kolica, u pratnji jednog lica, najviše 60 minuta dnevno; lica koja obavljaju redovne radne zadatke u djelatnostima dozvoljenim naredbama; zaposlene kod stranih diplomatsko-konzularnih predstavništava; lica koja pružaju usluge od javnog interesa, a nezamjenljiv su uslov života i rada građana (zdravstvo, inspekcijski organi policija, vojska, službe bezbjednosti, vatrogasne službe, komunalne službe, mediji – uključujući lica koja gostuju u medijskim emisijama, poljoprivredne djelatnosti na gazdinstvima i sl.), što se dokazuje potvrdom koju izdaje poslodavac; osobe koje njeguju lica koja usljed bolesti, stanja ili posljedica povrede nijesu sposobna da samostalno obavljaju svakodnevne životne aktivnosti, što se dokazuje potvrdom koju izdaje izabrani doktor ovih lica; te lica koja izvode kućne ljubimce, najviše 60 minuta dnevno;
    Zabranjuje se rad ugostiteljskih objekata (restorani, kafane, kafeterije, hotelski restorani) osim za goste hotelâ;
    Zabranjuju se posjete po kućama lica koja nijesu članovi istog domaćinstva.

S primjenom mjera će, navodi se u saopštenju IJZ, se započeti u petak, 6. novembra, u ponoć, a implementacija ne treba biti kraća od 14 dana.

– Kako bi se održao ritam praćenja situacije na terenu i pratio efekat implementacije mjera, Institut će nastaviti sa redovnim objavljivanjem 14-dnevnih opštinskih stopa incidencije subotom prije podne. Nova procjena će biti izvršena u subotu, 7. novembra, nakon čega ćemo obavijestiti javnost o daljim koracima. Koristimo priliku da naglasimo da Institut predlaže mjere koje su u najboljem interesu crnogorskih građana i njihovog zdravlja. Izuzetno smo svjesni i ostalih implikacija koje mjere mogu imati po naše društvo, ali ne treba zaboraviti da je njihova primjena direktno uslovljena stepenom poštovanja onoga što su zvanične preporuke svih ovih mjeseci – zaključuje se u saopštenju IJZ.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO