
,,Prođi slobodno, neće ti ništa”. Ovako se većina vlasnika pasa samouvjereno obraća prolaznicima, ,,garantujući” da ih ljubimac koji nema korpu, niti povodac, neće povrijediti.
Pojedini građani koji sa djecom svakodnevno borave u Njegoševom ili Karađorđevom parku požalili su se našem portalu na ovakvu već ustaljenu praksu. Kažu da strahuju od opasnih pasa, navodeći da ne mogu u miru da izvedu djecu u park da se igraju.
Tim povodom razgovarali smo sa nadležnim u podgoričkoj Komunalnoj policiji koji su kazali da su u toku ove godine zbog prekršaja iz odredbi Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim kućnim ljubimcima izdali četiri prekršajna naloga.
Objašnjavaju proceduru, navodeći da izlaze na teren po primanju inicijative, te da u postupku obavljanja komunalnog nadzora utvrđuju činjenično stanje. Ukoliko zabilježe elemente kršenja komunalnog reda iz djelokruga nadležnosti Komunalne policije, počinilac prekršaja se, kažu oni, sankcioniše izdavanjem prekršajnog naloga, odnosno podnošenjem zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Dodaju da ako se konstatuje da u činjenju, odnosno, nečinjenju ,,subjekta nadzora postoje bitni elementi prekršajne radnje, odnosno, krivičnog djela, a isti nije iz nadležnosti ove posebne službe Glavnog grada, inicijativa se prosljeđuje nadležnom organu na dalje postupanje”.
-U 2019. godini je podnijeto deset zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv lica koja su kršila odredbu Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim kućnim ljubimcima – ističu oni.
Kaznenim odredbama Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim kućnim ljubimcima propisana je novčana kazna za prekršaje i to za pravno lice od 100 eura do 1.500 eura, za fizičko i odgovorno lice u pravnom licu sankcija je od 10 eura do 100 eura, a za preduzetnika od 30 eura do 250 eura.
Iz Komunalne policije precizirali su da je održavanje komunalnog reda u oblasti držanja kućnih ljubimaca regulisano odredbama Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim kućnim ljubimcima, te da je od početka godine ovoj službi prislijeđeno 49 prijava građana.
-Prijave su vezane za napuštene pse koji ugrožavaju bezbjednost prolaznika, nepropisno držanje kućnih ljubimaca, kao i nepropisno držanje opasnih pasa – objasnili su oni.
Konkretno, kako navode, izvođenje pasa bez korpe, odnosno izvođenje opasnih pasa je regulisano odrebama člana 29 Zakona o zaštiti dobrobiti životinja što je ,,iz djelokruga nadležnosti veterinarske inspekcije”.
Komunalni policajci komunalne policije Glavnog grada, su, prema njihovim riječima, svakodnevno, radnim danima, u dane vikenda i praznika u tri smjene, radno angažovani na podizanju komunalne discipline u Glavnom gradu.
-Ponovo ističemo da saglasno odredbama člana Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim kućnim ljubimcima, psi koji su određeni kao opasni drži se u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita dobrobiti životinja. Kako su odredbama Pravilnika o načinu držanja opasnih pasa, propisane rase i način držanja opasnih pasa, a isti je donešen na osnovu Zakona o zaštiti dobrobiti životinja, nadzor nad primjenom navedenog obavlja veterinarski inspektor – ističu oni.
Pitali smo zato Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove da nam preciziraju koliko i kakvih nepravilnosti su zabilježili ove godine i na koji način su reagovali, ali nijesmo dobili informacije – jer kažu da to, ipak, nije u njihovoj nadležnosti.
– Uslove i način držanja kućnih ljubimaca, pa i opasnih pasa, u skladu sa Zakonom propisuje lokalna samouprava, te je ona i nadležna za sprovođenje odluka – poručuju oni.
Odgovorni građanin koji želi da prijavi nesavjesne vlasnike pasa, to može učiniti pozivajući Komunalnu policiju Glavnog grada – Podgorica na broj 067/002-005, koji je dostupan svakog dana u terminu od 00:00 do 24:00 sata.
N.Đ.