Srijeda, 30 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOPSIHIJATAR I SEKSOLOG DR JOVICA DOSTINIĆ: Pacijentkinja mi je rekla da je...

PSIHIJATAR I SEKSOLOG DR JOVICA DOSTINIĆ: Pacijentkinja mi je rekla da je u izolaciji shvatila da više ne voli muža

Jedna pacijentkinja mi je neki dan rekla: ,,Doktore, ja sam zahvaljujući koroni, shvatila da moga muža ustvari više uopšte ne volim.” Na moje pitanje da li je to dobro ili loše, odgovorila je: ,,To je odlično, sad, bar, znam na čemu sam”, kazao je za portal MNE magazin psihijatar i seksolog dr Jovica Dostinić govoreći na temu partnerskih odnosa u izolaciji.

Otkako je 11.marta Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju korona virusa naša svakodnevica se izmijenila iz svakog aspekta. Uvedena je mjera privremene izolacije koja od pojedinaca i porodice traži da ubuduće provode živote isključivo u svojim domovima i da ih napuštaju samo onda kada moraju – da pođu po hranu, lijekove, prošetaju kratko sa djecom… Zbog vrste posla koji obavljaju neki od njih i dalje idu u kancelarije, drugi to ne čine, jer su dobili otkaz, a trećima je omogućeno da rade od kuće. Njihovi poslovni i privatni životi su se preko noći počeli odvijati isključivo u jednom prostoru koji treba podjednako da postane komotan za svakoga. Nema više svakodnevnih izlazaka iz doma i trke za obavljanjem raznoraznih obaveza na koje su negodovali mnogi pojedinci. Žalili su se da ne uspijevaju da izdvoje dovoljno vremena i provedu ga sa porodicom, partnerom, a stručnjaci su upozoravali da će doći do pucanja partnerskih veza, familijarnih odnosa ako se dovoljno ne njeguju. Danas, kada su okupljeni u istoj prostoriji primorani su da pogledaju u svoje ogledalo i odgovore na pitanje šta su do sada učinili i gdje su. Stručna javnost iznosi podijeljeno mišljenje. Dok neki kažu da će definitivno doći do porasta razvoda brakova, drugi šalju optimizam – ne mora da znači, ova situacija može da ojača partnerske veze.

Ako pođemo od toga da je zajednički imenitelj aktuelne situacije da ljudi koji žive, bilo u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, provode više vremena zajedno i da su više upućeni jedno na drugo, kaže dr Dostinić, onda to uzimajući u obzir svu kompleksnost međuljudskih odnosa, može imati kako, pozitivne, tako i negativne posljedice na kvalitet njihihove veze. Kaže da je pozitivno, svakako, to što sada stvarno imaju više vremena da se na konstruktivan način bave jedni drugima. Mogu da se, sudeći prema njegovim riječima, posvete zajedničkim aktivnostima u kojima će oboje uživati a za koje ranije ,,nisu imali vremena” i to će svakako učvrstiti njihovu vezu.

Dr Jovica Dostinić

Krah

– Na žalost, postoji realna opasnost da stvari krenu i u sasvim suprotnom smjeru. Jedna pacijentkinja mi je neki dan rekla: ,,Doktore, ja sam zahvaljujući Koroni, shvatila da moga muža ustvari više uopšte ne volim.” ,,Da li je to dobro ili loše? “, glasilo je moje pitanje. Uslijedio je odgovor: ,,To je odlično, sad bar znam na čemu sam.” Naši životi se u redovnim okolnostima sastoje od serija automatskih radnji. Od ustajanja ujutro iz kreveta, obavljanja toalete, ispijanja kafe , odlaska na posao, ručka, poslijepodnevnog odmora,viđanja sa društvom,večernjeg dnevnika, seksa petkom uveče poslije filma… Kad se dogodi ovakva vanredna situacija kao što je zatvaranje u kuću i to na duže vrijeme, onda smo prisiljeni da isključimo automatskog pilota i uključimo mozak – objašnjava dr Dostinić.

Odjednom se, kaže on, otvara mogućnost da promislimo o mnogim stvarima koje nam do tada, uljuljkanima svakodnevicom života nisu padale na pamet. Promišljamo, kaže on, o smislu života, pravim životnim vrijednostima, sudbini planete, ali i o sopstvenom mikrosvijetu.

– Gdje ja to i kako živim? Koje su moje autentične potrebe? Ko je osoba sa kojom sam proveo/la posljednjih desetak godina života? Da li ja tu osobu uopšte poznajem? Odjednom se suočavamo sa pitanjem koje sebi nismo nikada postavili a  koje je psiholog Robert Betz ovako formulisao: ,,Trebalo bi svako jutro kad se probudimo pored svog partnera da se upitamo, da li bih ja danas ovu osobu oženio?” Biće da je Betz malo pretjerao, ali bi svakako trebalo s vremena na vrijeme da preispitamo karakter naših veza. Da  nam se ne dogodi da jednog dana shvatimo kako živimo pored potpunog stranca. Ovakva vrsta saznanja može djelovati kao šok – upozorio je on.

Mudrost

Ovdje bi se, dodaje naš sagovornik, svakako trebalo čuvati ishitrenih reakcija. Nužno je, ističe on, sagledati situaciju iz što više uglova.

-Na primjer, postaviti sebi pitanje čime sam ja doprinio da do ovoga dođe? U svakom slučaju dok traje vanredna situacija bilo bi dobro zakopati svoje najjače oružje (žene jezik, muškarci fizičku snagu).  Ovo sve važi za takozvane normalne ljude. Ali ima i ekstremnih situacija. Sa razlogom se aktuelno u medijima problematizuje tema bračnog nasilja. Metod kojim nasilnik kontroliše svoju žrtvu je kidanje socijalnih kontakata. Sprovodeći epidemiološke mjere za prekid puteva širenja zaraze, država ide na ruku nastojanju siledžije da potpuno izoluje i potčini žrtvu – kazao je on.

Dostinić podsjeća na izreku da je brak samo papir, ali ukazuje na činjenicu da statistika pokazuje drugu realnost.

– Naime, bračne veze su rezistentnije na razvod, nego vanbračne. Dakle, taj papir je, ipak, neki faktor koji braku daje stabilnost. Isto je i sa djecom. Sigurno da će se partneri koji imaju djecu teže odlučiti za razvod, jer će zbog dobrobiti svoje djece biti motivisani da ulože izvjesni napor i poprave svoju vezu. Ne želim time da kažem da brak treba očuvati po svaku cijenu. Što se kaže, bolje dobar razvod, nego loš brak – poručio je on.

U ovoj, do sada neviđenoj situaciji, sa svim njenim zdravstvenim, socijalnim, ekonomskim i političkim posljedicama, svi smo mi, navodi Dostinić, i pacijenti i akteri jednog velikog eksperimenta planetarnih razmjera. Psihijatrija će, smatra on, tek kada prođe neko vrijeme biti u mogućnosti da izvede valjane zaključke u smislu posljedica i određenih mijera koje bi se mogle preduzimati u nekim budućim sličnim situacijama.

– Očekivalo bi se da  su psihijatrijski pacijenti jedna posebno osjetljiva grupa.  Ja do sada nisam stekao utisak niti da se broj pacijenata povećava, niti da se pogoršava već postojeća patologija. Drugo su naravno fenomeni koje bismo mogli uslovno nazvati kolektivnom histerijom I koji su očigledno u korelaciji sa stepenom informisanosti/dezinformisanosti koja se plasira preko medija – rekao je on.

Razvodi

Smatra  da će ova kriza vjerovatno doprinijeti da brakovi koji su već napukli, a partneri ne žele ili ne znaju kako da poprave odnos, puknu do kraja. Tako će, kaže on, zaista, u nekom periodu doći do porasta broja razvoda.

-Na žalost, ona druga strana a to su partneri koji su krizu iskoristili da poprave i učvrste svoju vezu, neće biti vidljiva – kaže on,

Ova godina je prestupna zbog čega su se u javnosti pojavila sujevjerna mišljenja da nije dobro sklapati brakove. Čovjek je, kaže Dostinić, između ostalog, i biće vjere, te da je istina ono u šta vjerujeme.

-Za nas koji se bavimo naukom istinu čine ponovljivi i provjerljivi obrasci. Tvrdnja da će nečiji brak propasti, jer je sklopljen prestupne godine se ne uklapa u moje poimanje istine. Ali, ako neko vjeruje da je prestupna godina faktor rizika za njegov brak onda će ta psihološka činjenica djelovati kao klin budućeg razdora. Za takve bi bilo bolje da preskoče jednu godinu, ako im se do tada veza ne raspadne iz nekog drugog razloga – zaklučuje naš sagovornik.

N.Đ.

 

 

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO