Subota, 26 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOUKRAJINA: Ugašeni požari u blizini nuklearne elektrane Černobilj

UKRAJINA: Ugašeni požari u blizini nuklearne elektrane Černobilj

Foto: Beta/ AP Photo/Yaroslav Yemelianenko

Ukrajinski zvaničnici za vanredne situacije su objavili da su uspjeli da ugase šumske požare u području zagađenom radijacijom u blizini zatvorene nuklearne elektrane u Černobilju.

Ali dodali su da ponegdje trava još tinja.

Stotine vatrogasaca uz podršku aviona posljednjih deset dana borilo se protiv nekoliko šumskih požara oko Černobilja. Obuzdali su početne požare, ali izbili su novi bliže nekadašnjem nuklearnom postrojenju.

Šef službe za vanredne situacije Mikola Čečekin izvijestio je predsjednika Volodimira Zelenskog da je kiša pomogla vatrogascima da ugase plamen, ali je priznao da će trebati još nekoliko dana da se ugasi trava koja tinja.

Čečetkin je rekao da je osoblje za vanredne situacije spriječilo da požar zahvati deponije radioaktivnog otpada i druge objekte u Černobilju.

Služba za vanredne situacije je saopštila da su u okviru normi nivoi zračenja u glavnom gradu Kijevu, 100 kilometara južno od elektrane.

Prošle nedjelje, zvaničnici su rekli da su našli osumnjičenog za izazivanje požara paljenjem suve trave u tom području. Taj 27-godišnjak je rekao da je zapalio travu „iz zabave“, a da zatim nije uspio da ugasi vatru koju je vjetar naglo proširio.

U ponedjeljak je policija saopštila da je još jedan stanovnik palio otpad i slučajno zapalio suvu travu, izazvavši još jedan razorni šumski požar, a to nije prijavio vlastima.

„Zatvorena zona Černobilja“ se prostire na 2.600 kvadratnih kilometara. Uspostavljena je poslije katastrofe u nuklearnoj centrali aprila 1986. godine, kada je centrala dijelom eksplodirala i izgorjela, a oblak radioaktivne prašine je pao u većem dijelu Evrope. Ta zona je nenaseljena, ali je 200 ljudi ostalo uprkos naredbama za odlazak.

Požari u tom području su česti i obično počinju kada stanovnici u rano proljeće pale suvu travu što je široko rasprostranjena praksa u Ukrajini, Rusiji i nekim drugim bivšim sovjetskim državama, a to često dovodi do razornih šumskih požara.

Izvor: Beta

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO