Sirup napravljen od luka pomaže u liječenju kašlja, curenja iz nosa i upale grla, a blagotvorno utiče na mnogo drugih oboljenja.
Luk je bogat vrijednim sastojcima, pa uključuje sumporna jedinjenja, pektin i glukokinine sa baktericidnim djelovanjem. Takođe, bogat je izvor folne kisjeline, kalcijuma, fosfora, magnezijuma, hroma, gvožđa, dijetalnih vlakana i joda koji pružaju antiinfektivne efekte.
Osnova ljekovitog učinka luka je, međutim, sadržaj vitamina A, B1, B2, PP, C i fitoncida. Vitamin A pomaže u održavanju pravilnog funkcionisanja imunog sistema i zajedno sa vitaminom B2 osigurava pravilno funkcionisanje sluznice i disajnih puteva. Vitamin C povećava imunitet tijela, skraćuje trajanje prehlade i podstiče rast i efikasnost imunoloških ćelija, kao i podstiče povećanje količine interferona, koji ima antivirusno djelovanje. Fitocide karakteriše snažna baktericidna aktivnost i one inhibiraju razvoj virusa.
Luk efikasno liječi anemiju zbog velikog sadržaja gvožđa. Takođe, pomaže u snižavanju holesterola i spriječava srčane udare. Luk je od velike koristi u borbi protiv prehlade, svih vrsta infekcija, bolesti mokraćnih puteva. Oštar ukus luka čini da konzumiranje sirupa ubrzava cirkulaciju, što izaziva znojenje, pa je tako korisno i kod prehlade. Osim toga, sirup od luka smanjuje temperaturu.
Recept za sirup:
-glavica velikog crvenog luka,
-dvije ili tri kašike šećera ili meda.
Luk narežite na manje kockice i dodajte šećer ili sipajte med. Ostavite da stoji poklopljeno nekoliko sati. Nakon dva-tri sata procijedite četiri – pet mililitara sirupa. Najbolje je svaki dan praviti novi sirup. Luku možete dodati i sitno sjeckani bijeli luk.
Doziranje za djecu: po pet mililitara, dva do tri puta dnevno.
Izvor: Ženski portal