U Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu CEDIS u toku je realizacija AMM projekta za srednjenaponska mjerenja.
On podrazumijeva ugradnju brojila sa daljinskom komunikacijom na 1.800 mjernih mjesta srednjenaponske mreže i instalaciju centralnog sistema za upravljanje brojilima.
-To će omogućiti potpuni uvid u tokove energije na srednjenaponskoj distributivnoj mreži. AMM sistemom za mjerna mjesta na srednjem naponu obuhvaćena su sva obračunska mjerna mjesta korisnika i proizvođača na tom naponskom nivou – ukupno 600 mjernih mjesta, kao i 1.200 kontrolnih mjernih mjesta na deset i 35 kilovolti (kV) – objašnjavaju iz CEDIS-a.
Srednjenaponski AMM sistem imaće funkcije daljinskog prikupljanja obračunskih stanja, dijagrama potrošnje (load profile), kontrolu pristupa obračunskim mjernim mjestima i stanja prekidača na svim srednjenaponski izvodima u trafostanicama (evidencija ispada napajanja).
Centralni sistem će biti integrisan u postojeća i buduća MDM (meter data management) rješenja za validaciju i isporuku mjernih podataka, kao i softver za vizualizaciju uklopnih stanja na srednjenaponskoj mreži u Dispečerskom centru za upravljanje mrežom CEDIS-a.
Projekat je počeo u novembru 2018. godine inspekcijama elektroenergetskih objekata u kojima se izvode radovi, dok je sama instalacija brojila i opreme počela sredinom marta 2019. Plan za završetak je mart 2020. godine.
Do 1. decembra opremljeno je više od 1.330 od planiranih 1.800 mjernih mjesta na srednjem naponu.
-Srednjenaponski AMM sistem će obezbijediti potpuno praćenje tokova energije i snage na čitavoj distributivnoj mreži sa evidencijom ispada srednjenaponskih prekidača. Sva obračunska mjerna mjesta korisnika i proizvođača biće uključena u novi sistem kojim će se daljinski prikupljati obračunska stanja registara i dijagrami potrošnje koj i su i zakonska obaveza CEDIS-a. Pored toga, biće realizovan i alarmni sistem za kontrolu pristupa svim obračunskim mjernim mjestima na 10kV i 35kV naponskom nivou. Nabavka sistema biće realizovana po sistemu ‘ključ u ruke, odnosno sa obavezom isporučioca da isporuči, ugradni i stavi u funkciju čitav sistem (commissioning). Realizacija daljinske komunikacije sa brojilima biće ostvarena preko mobilne mreže ili mrežnih (LAN) modula, zavisno od raspoloživosti računarske mreže CEDIS-a – kazala je šefica Službe za kontrolu i monitoring u Sektoru za mjerenje Ljiljana Adžić.
U sistem se ugrađuju brojila sa daljinskom komunikacijom proizvođača Landis+Gyr, čije je sjedište u Švajcarskoj, dok je izvođač radova i isporučilac mjerne opreme za komunikaciju i softvera konzorcijum kompanija Mezon iz Danilovgrada i Enterdat iz Slovenije, po sistemu „ključ u ruke”.
Zaposleni u Službi za kontrolu i monitoring u Sektoru za mjerenje vrše obezbjeđivanje uslova za bezbjedan i efikasan rad, nadzor i kontrolu izvršenih radova. Kako mažu iz CEDIS-a, bitno je istaći da je ovaj kompleksan i složen projekat svojim znanjem i iskustvom iznijela ekipa od sedam inženjera i montera koji, zajedno sa konzorcijumom, posao bez greške privode kraju.
Jedna od ekipa CEDIS-a radila je protekle sedmice na ugradnji mjerenja sa daljinskom komandom u trafostanici 35/10 kV „Golubovci”. Prema riječima glavnog inženjera za mjerenje, kontrolu, održavanje i prijem mjernih mjesta u Sektoru za mjerenje Miljana Nenadića, posao nije bio nimalo lak. Bilo je perioda kada se mjesecima samo vikendom dolazilo kući ali, zadovoljni su rezultatima svoga rada.
-Posao je bio veoma zahtjevan. Uskoro zaokružujemo godinu od početka rada, a za to vrijeme smo svakodnevno bili na terenu i uspjeli da dođemo do brojke od 1.330 opremljenih mjernih mjesta. Ove nedjelje završavamo ugradnju mjerenja u trafostanicama 35/10 kV u Crnoj Gori – kazao je Nenadić.
On dodaje da sistem ima niz funkcionalnosti koje doprinose boljem praćenju tokova energije.
-Brojila se koriste u AMM sistemu u kome se komunikacija između brojila i centralnog sistema AMM obavlja na dnevnom nivou. Brojilo čuva 15-minutne podatke za šest različitih mjernih veličina zbog mogućnosti utvrđivanja i upoređivanja podataka u centralnom sistemu AMM sa podacima u brojilu, i nakon dužeg vremenskog perioda. Brojilo ima mogućnost ‘pamćenja’ krive opterećenja i to za period od godinu dana. Brojila sadrže funkciju indikacije, registracije i narušavanja integriteta mjerenja, poput skidanja poklopca sa priključnice brojila, uticaja elekromagnetnog polja na brojlo, prisustvo napona, struje, nestanka faznog napona, itd – dodao je on.
Sve ovo će omogućiti da sistem bude lakši za praćenje, kontrolu i monitoring, a time će i korisnicima napajanje biti i sigurnije i pouzdanije. Obračunska stanja će se sa svih brojila uzimati posljednjeg dana u mjesecu u ponoć. Komunikacija centralnog sistema sa brojilima odvijaće se preko 4G mobilne mreže, koja omogućava brz i pouzdan prenos podataka. Sistem je važan i za buduće uvezivanje sa novim, planiranim sistemom daljinsko g praćenja i kontrole prekida na mreži SCADA, zaključuju iz CEDIS-a.
Izvor: Dnevne novine