Danska je jedna od najsrećnijih zemalja svijeta. To pokazuje UN-ov World Happiness Report, važno istraživanje koje od 2012. godine klasifikuje sreću u 155 zemalja svijeta, a tokom svih sedam godina Danska je bila svrstana među tri najsrećnije zemlje na svjetskom nivou. Činjenica da je podučavanje empatiji postalo obavezno u danskim školama od 1993. godine razlog je koji pridonosi sreći stanovnika ove zemlje.
Empatija pomaže prevenciji maltretiranja
Empatija pomaže izgradnji odnosa i prevenciji maltretiranja i podstiče uspjeh na poslu. Empatija podstiče razvoj lidera, preduzetnika i menadžera. Empatični tinejdžeri imaju tendenciju biti uspješniji zato što su više orijentisani na ciljeve od svojih narcisoidnih vršnjaka.
U danskim školama jedan čas sedmično naziva se “Klassens tid” (razredno vrijeme) i posvećen je lekciji empatije za učenike od šest do 16 godina. Radi se o temeljnom dijelu danskog kurikuluma. Čas empatije važan je kao i vrijeme posvećeno engleskom jeziku ili matematici. Tokom Klassens tida učenici raspravljaju o svojim problemima, školskim i izvanškolskim, a cijeli razred zajedno s učiteljem pokušava pronaći rješenje temeljeno na slušanju i razumijevanju.
Ako nema problema koje treba raspraviti, djeca jednostavno provode vrijeme zajedno i uživaju u hyggeu, pojmu (riječ je o glagolu i pridjevu) za koji nema doslovnog prevoda jer radi se o fenomenu koji je blisko povezan s danskom kulturom. Hygge se može definisati kao “namjerno stvorena intimnost”. U zemlji u kojoj se rano smrkava, u kojoj pada kiša, u kojoj je sve sivo, hygge znači donijeti svjetlost, toplinu i prijateljstvo te stvoriti zajedničku, otvorenu i intimnu atmosferu. To je temeljni koncept danskog osjećaja blagostanja. A postaje i globalni fenomen. Amazon prodaje više od 900 knjiga o hyggeu, a na Instagramu ima više od tri miliona postova s hashtagom #hygge.
Kroz timski rad se obavlja 60 odsto zadataka u školi
Američka spisateljica i psihološkinja Jessica Alexander, zajedno s danskim psihoterapeutom Ibenom Sandahlom autorka knjige “The Danish Way of Parenting: What the Happiest People in the World Know About Raising Confident, Capable Kids” (“Danski način roditeljstva: Što najsrećniji ljudi na svijetu znaju o odgajanju samouvjerene i sposobne djece”), koja je prevedena na 21 jezik, provela je terensko istraživanje da bi spoznala kako Danci podučavaju empatiju.
Jedan od načina je kroz timski rad, na temelju kojeg se obavlja 60 posto zadataka u školi. Fokus nije na nadmašivanju ostalih, nego na odgovornosti u pomaganju onima koji nisu podjednako nadareni. Iz tih razloga Dansku takođe smatraju jednim od najboljih mjesta za rad u Europi.
Škole praktikuju kulturu motivacije za napredovanjem
Takmičenje se odvija sa sobom samim, a ne sa drugima. Danske škole ne nude ni nagrade ni trofeje za učenike koji se najbolje snađu u nastavnim predmetima ili sportu, kako se ne bi stvarala konkurencija. Umjesto toga, škole praktikuju kulturu motivacije za napredovanjem, mjerenu isključivo u odnosu na sebe.
-Danci daju puno prostora slobodnoj dječjoj igri, koja podučava empatiju i pregovaračke vještine. Igra se u ovoj zemlji smatra edukativnim alatom od 1871. godine – objašnjava Jessica Alexander.
Učenje empatije djecu priprema da postanu srećne odrasle osobe
Zatim slijedi zajedničko učenje, koje se sastoji od okupljanja djece s različitim snagama i slabostima u raznim područjima kako bi si međusobno pomagali u razredu te radili zajedno na raznim projektima. Ova posljednja metoda djecu od najranije dobi uči da niko ne može uspjeti sam i da pomaganje drugima dovodi do boljih rezultata.
-Dijete koje je prirodno talentovano za matematiku neće napredovati ne bude li naučilo sarađivati s vršnjacima. Trebaće im pomoć u drugim predmetima. Odlična je lekcija učiti djecu od rane dobi jer niko ne može prolaziti kroz život sam- govori Jessica Alexander.
Pohađanje lekcije empatije pruža danskoj djeci veliko zadovoljstvo i priprema ih da postanu srećne odrasle osobe.
Izvor: Index.hr