Ponedjeljak, 7 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOLJEKARSKA KOMORA: Doktor može da odbije liječenje zbog uvrede

LJEKARSKA KOMORA: Doktor može da odbije liječenje zbog uvrede

Predsjednik Ljekarske komore i kardiohirurg Aleksandar Mugoša kazao je da ta institucija nudi besplatnu pravnu pomoć ljekarima koji su izloženi nasilju i da su Etičkim kodeksom propisali da doktori mogu da odbiju liječenje pacijenta koji ih vrijeđa i prijeti im. Ističe da je istraživanje pokazalo da je većina doktora u državama regiona, među kojima je i Crna Gora, izložena nekom obliku nasilja u radu sa pacijentima.

Prema podacima komora iz regiona, svake godine 15 odsto medicinskih radnika prijavi fizičko nasilje. Mugoša ističe da kazne za nasilnike i napadače u zdravstvenim ustanovama moraju biti rigorozne. Prije mjesec dana pacijent je napao i udarao doktorku i medicinsku sestru na Klinici za psihijatriju Kliničkog centra, što je peti slučaj napada na bijeli mantil ove godine.

-Fizičko nasilje je samo jedan vid nasilja kojem su izloženi ljekari i medicinski radnici. Prema sprovedenim istraživanjima, u našem regionu između 80 i 90 odsto ljekara izloženo je nekom obliku nasilja. Srećom, to je najčešće verbalno nasilje, koje je svakako veoma neprijatno. Ljekarska komora svim svojim članovima pruža besplatnu advokatsku pomoć u slučaju izloženosti bilo kojoj formi nasilja. Kroz etički kodeks precizirali smo situacije u kojima ljekar može da odbije liječenje pacijenta, i to je ono što za sada konkretno možemo da uradimo – kazao je Mugoša.

Prema njegovim riječima ono što smatraju neophodnim je “da ljekari dobiju status lica koja ako fizički ugrozite, “dok su na svom radnom mjestu, odmah idete u zatvor i iz zatvora kasnije dokazujete svoju eventualnu nevinost.”

-Kazne za napad na ljekare i medicinske radnike moraju biti ozbiljne i rigorozne, jer jednostavno nije normalno fizički napadati osobu u trenutku dok vam ta ona na bilo koji način pomaže – ističe Mugoša.

Komora je Etičkim kodeksom propisala da ako se pacijent koji je upoznat sa svojim stanjem, a sposoban je da samostalno odlučuje, ne ponaša u skladu sa odlukama liječenja i prevencije bolesti, ljekar može odbiti dalju brigu o takvoj osobi, ali pod uslovom da ga prethodno uputi na drugog ljekara ili zdravstvenu ustanovu.

Iz Sindikata doktora medicine ranije su uputili pismo ministu pravde Zoranu Pažinu u kom su istakli da je država na ljekare prećutno prebacila svu odgovornost za probleme u funkcionisanju zdravstvenog sistema, liste čekanja, zbrzane preglede, štedljive terapije, ograničena bolovanja, teško dostupna ortopedska pomagala.

Takođe, iz Sindikata doktora navode da sporovi pred Prekršajnim sudom traju dugo i završavaju se simboličnim novčanim kaznama koje ne djeluju opominjuće.

-Ovakvu politiku kažnjavanja moramo promijeniti, te predlažemo da Krivičnim zakonikom napad na ljekare na radnom mjestu treba prepoznati kao zasebno krivično djelo. U skladu sa rečenim, još jednom Vas molimo da organizujemo sastanak na kom bismo porazgovarali o potencijalnim izmjenama zakona ili eventualno drugim aktivnostima Vlade i Sindikata doktora medicine na rješavanju ovog gorućeg problema. Država ostaje nijema na ovu društvenu anomaliju. Napravićemo registar napada na ljekare kako bismo ih predstavili nadležnim državnim institucijama. Ljekari svakodnevno rade u klimi rastućeg nepovjerenja, u klimi otvorene agresije prema zdravstvenim radnicima, što za rezultat ima narušavanje odnosa izmeću pacijenata i onih koji ih liječe i neminovan pad u kvalitetu liječenja – naglašavaju iz SIndikata.

 

Izvor: Dan

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO