Petak, 25 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaARTKOTOR: Otvorena izložba Tamare Ćetković u Galeriji solidarnosti

KOTOR: Otvorena izložba Tamare Ćetković u Galeriji solidarnosti

Sinoć  je u Kotoru, u Galeriji solidarnosti, svečano otvorena samostalna izložba plakata i digitalnih grafika Tamare Ćetković, vizuelne umjetnice iz Slovenije.

Na početku programa, Mirjana Vukasović pozdravila je prisutne u ime OJU „Muzeji“ Kotor,poželjela im dobrodošlicu i bliže ih upoznala sa biografijom Tamare Ćetković.

-U pitanju je umjetnica crnogorskog porijekla, rođena 1971. u Ljubljani. Nakon završene Srednje škole za dizajn i fotografiju studirala je na Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn. U kontinuitetu, 25 godina aktivna je u nezavisnoj profesiji grafičkog dizajnera sa statusom samostalnog kulturnog radnika. Radila je kao grafički dizajner i umjetnički direktor od 1994. sa mnogim reklamnim agencijama i kreativnim studijima i na mnogim regionalnim i međunarodnim dizajnerskim i umjetničkim projektima. Živi i radi u Ljubljani -kazala je Vukasović. Ona je podsjetila da je u pitanju 21 rad (print) većih dimenzjja (70 x 50 cm), kao i prateća video prezentacija na monitoru, te da je organizatorka i koordinatorkaove izložbe mr Jelena Radonjić, kustoskinja OJU „Muzeji“ Kotor.

Izložbu je zvanično otvorio mr Janko Ljumović, producent i profesor Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja.

-Nove umjetničke prakse odavno su unutar sebe integrisale polje dizajna. Grafički dizajn i konceptualna umjetnost u simbiozi ili pojedinačno redefinišu mnoga tradicionalna poimanja umjetnosti, društva, kulture, politike, ekonomije. U svim tim poljima zatrpani smo porukama koje upravo u formi plakata uživo ili sa ekrana dopiru do nas. Postavlja se pitanje kako u toj hiperprodukciji sadržaja pravimo izbor ili možda poput Tamare Ćetković pravimo svoj paralelni svijet, svijet medijske ekologije, odnosno stvaramo potrebu da živimo uređeniju medijsku stvarnost. A kada kažemo medijsku onda i svaku drugu stvarnost. Radovi Tamare Ćetković predstavljaju kompleksan odgovor na mnoštvo pitanja koja ulaze u polja različitih identiteta. Oni uspostavljaju vrlo osobenu kulturu sjećanja koja snagom konstruisanog vizuelnog sadražaja uključujući riječi, simbole, fotografiju, logotipe, citate tvori simboličku geografiju koja nadilazi postojeće granice stvarnosti – kazao je Ljumović.

U završnici programa kratkim govorom obratila se autorka Ćetković, koja je istakla zadovoljstvo što izlaže u Crnoj Gori, odakle porijeklom i potiče, a posebno što je mjesto njene izložbe upravo u Kotoru, gradu poznatom po njegovanju kulture i umjetnosti.

Izložba će biti otvorena za javnost do početka 20. jula ovegodine.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO