Četvrtak, 3 Jula, 2025
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVOMORT: U podgoričkoj Gimnaziji organizovano predavanje prof. dr Aleksandre Martinović o biodiverzitetu

MORT: U podgoričkoj Gimnaziji organizovano predavanje prof. dr Aleksandre Martinović o biodiverzitetu

Ministarstvo održivog razvoja i turizma danas je organizovalo predavanje prof. dr Aleksandre Martinović o biodiverzitetu u Eko klubu Gimnazije „Slobodan Škerović“ u Podgorici.

Jovana Drobnjak, nacionalna koordinatorka projekta izrade VI izvještaja o implementaciji Konvencije o zaštiti biološkog diverziteta, objasnila je da je današnje predavanje pod nazivom ,,Naš biodiverzitet, naša hrana, naše zdravlje” tematski usmjereno na značaj raznolikosti u genima, vrstama i ekosistemima, koje utiču na našu ishranu i zdravlje.

-Danas smo ovdje ispred projekta koji daje podršku izradi Šestog nacionalnog izvještaja prema Konvenciji o biološkoj raznovrsnosti. Pretpostavljam da ste se već susreli sa terminom biodiverzitet, i znate koliko je on značajan. Ove godine je Konvencija o biološkoj raznovrsnosti, tj. njihov Sekretarijat, odredio da je tema Međunarodnog dana biodiverziteta koji se održava 22. maja vezana za hranu i prehrambene sisteme – kazala je Drobnjak.

Profesorica Aleksandra Martinović, kroz dinamičan razgovor sa učenicima, objasnila je značaj raznolikosti biodiverziteta, kao i da čovjek svojim aktivnostima ugrožava biodiverzitet, što predstavlja sve veći problem sa kojim se suočava svijet.

– Postoji mnogo različitih vrsta namirnica u našoj ishrani, i što koristimo raznovrsniju i bolju hranu, to smo zdraviji. Naša hrana zavisi od biodiverziteta, jer se i ,,naša hrana nečim hrani”. Ako ugrožavamo biodiverzitet, ugrožavamo i sami sebe. Ono što je vezano za hranu i resurse koje ima planeta, su genetički resursi. Oni su značajni kada su u pitanju proizvodi biljnog i životinjskog porijekla, kao mikroorganizmi, odnosno bakterije i gljive koje se koriste u ishrani – kazala je Martinović.

Ona je učenicima pojasnila da hrana zadovoljava naše fizičke potrebe, daje energiju za pokretanje mišića, oslobađa osjećaja gladi itd. Takođe, unaprjeđuje naše zdravlje ukoliko se pravilno hranimo, kaže profesorica.

-Na hranu mogu da utiču kultura, religija, praznici. Takođe, tu su i sociološki uticaji, poput uticaja prijatelja, porodice, medija i sl. Postoje i faktori koji utiču na dostupnost hrane, a to su klimatski faktori, uslovi spoljašnje sredine, ekonomija.. Postoji nauka koja se bavi proizvodnjom i dizajniranjem novih proizvoda – prehrambena tehnologija. Ona osmišljava nove proizvode i omogućava zadovoljenje naših potreba. Ključno pitanje u svemu ovome jeste kako hrana utiče na naš život – kazala je Martinović.

Profesorica je đacima objasnila šest trendova lokalnih potrošača, koji su bazirani na njihovim preferencama u pogledu ishrane.

-Postoje oni koji ,,žive od danas do sjutra”, ne misle o vrsti i kvalitetu hrane koju jedu. Takođe, postoje i oni koji ,,žive punim plućima”, koji udovoljavaju svojim željama. Tu su i oni koji su ozbiljni i biraju samo zdrave namirnice, i oni koji žele pravu stvar, oni koji vode računa o kvalitetu hrane. Na taj način, oni čuvaju svoje zdravlje – ističe Martinović.

Ona dodaje da postoje različite oznake kvaliteta prehrambenih proizvoda u EU. Jedna od njih označava ime porijekla, odnosno podrazumijeva da se taj proizvod od sirovine, pa do kraja, pravi na jednom specifičnom, zaštićenom lokalitetu.

-Sasvim druga oznaka podrazumijeva da se taj proizvod pravi na zaštićenom lokalitetu, ali da može da potiče sa nekog drugog područja. Tu je i oznaka za jela čija je proizvodnja zaštićena, kao i oznaka koja se odnosi na organsku proizvodnju – navela je Martinović.

Profesorica je istakla da čovjek svojim aktivnostima utiče na biodiverzitet, te da smanjenje biodiverziteta i čovjekovog kontakta sa njim utiče na smanjenje diverziteta ljudskog mikrobioma što ima mnoge negativne posljedice. Veliki problem su, kako ističe Martinović, i klimatske promjene.

-Ako uništimo biodiverzitet, uništićemo i mikroorganizme u nama, naš imuni sistem i naš opstanak kao vrste. Zato je važno da razmišljamo više o ekologiji i očuvanju biodiverziteta – poručila je Martinović učenicima.

Profesorica biologije u Gimnaziji ,,Slobodan Škerović” Sanja Ognjanović zahvalila se na održanom predavanju.

Današnje predavanje organizovano je povodom obilježavanja Međunarodnog dana biodiverziteta u okviru projekta ,,Podrška izradi Šestog nacionalnog izvještaja prema Konvenciji o biološkoj raznovrsnosti”, a prisustvovali su učenici II razreda podgoričke Gimnazije.

 

D. Markuš
Foto: B. Šekularac

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO