Na području opštine Kolašin sinoć su devastirane četiri trafostanice, i tom prilikom je iz njih ukradeno mineralno ulje koje služi transformatoru za nesmatan rad, kazali su iz CEDIS-a. U pitanju su trafostanice Bare Kraljske, Drndari, Sunga i Drcka, pa je područje kolašinske opštine koje se napaja sa pomenutih trafostanica bez napajanja električnom energijom. Sve trafostanice pripadaju dalekovodu 10 kV Skrbuša. Slučajevi su sinoć prijavljeni Upravi policije – Centru bezbjednosti u Kolašinu.
-Kako sinoć nije moglo biti ustanovljeno da li su transformatori zbog ovog nedjela u cjelosti havarisani to će biti urađeno danas. Napominjemo da transformatori stradaju ako trafo ulje nije u potpunosti ispražnjeno ili ako on radi duže vrijeme bez njega. Takođe, učestali slučajevi otuđivanja elemanata sa energetskih objekata od strane nepoznatih lica, često prouzrokuje duže prekide u napajanju električnom energijom – kažu iz CEDIS-a.
Svako neovlašćeno pristupanje elektroenergetskim objektima izuzetno je rizično, upozoravaju iz CEDIS-a.
-Zbog manje materijalne koristi, pojedinci rizikuju život, remete redovno napajanje električnom energijom i nanose materijalnu štetu koja znatno prevazilazi njihovu eventualnu dobit – kazali su u saopštenju.
I na području opštine Podgorica, kao i ostalih opština, gotovo svakodnevno se otuđuju zaštitna vrata i ostali zaštitni elementi sa trafo-stanica, zbog čega trafostanice pod naponom ostaju neobezbijeđene do evidentiranja krađe, što predstavlja izuzetnu opasnost po građane, naročito u urbanim, gusto naseljenim zonama, anpominju iz CEDIS-a.
-S obzirom na učestalost krađe elemenata sa energetskih objekata od nadležnih institucija očekujemo da u ovkiru svojih nadležnosti preduzmu sve aktivnsoti u cilju otkrivanja i sankcionisanja počinioca ovih djela – istakli su u saopštenju.
Ekipe CEDIS-a sprovode vanredne kontrole objekata i mreže, ali konstantan nadzor nad oko 5000 trafostanica i preko 20 hiljada kilometara nadzemnih vodova u Crnoj Gori nije moguće sprovesti.
-Šteta za CEDIS zbog ovakvih nedjela mjeri se desetinama hiljada eura. Medjutim, veći je problem što se na ovaj način mreža devastira i što korisnici ostaju bez napajanja električnom energijom duži vremenski period – zaključuju u saopštenju.