Pouzdanost i kvalitet isporuke električne energije zavisi od brojnih faktora, pod čijim dejstvom se sistem svakodnevno mijenja. To potvrđuje da je distributivni sistem živ organizam, koji se mora svakodnevno održavati i unapređivati da bi nesmetano funkcionisao, poručili su iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema.
Crnogorski elektrodistributivni sistem CEDIS, prema planu održavanja, sprovodi aktivnosti na više od 20.000 kilometara dalekovoda i niskonaponske mreže. Pred zimsku i ljetnju sezonu intenziviraju se aktivnosti na pripremi mreže za drugačije vremenske uslove i povećan broj korisnika. Tokom marta je planiran obilazak dalekovoda, kako bi se utvrdilo stanje i mogući nedostaci primorskih dalekovoda nastalih u zimskim mjesecima.
Šef službe za održavanje 35 kV dalekovoda Miodrag Kastratović kazao je da su od početka godine uglavnom radili interventne i one poslove koji su bili prioritetni.
-Prilikom obilaska dalekovoda utvrđujemo u kakvom su stanju i da li su spoljašnji faktori tokom zime doveli do promjena na njima. CEDIS godinama unazad sprovodi preventivno održavanje energetskih objekata i ono daje dobre rezultate. Dalekovodi na primorju su u dobrom stanju, iako je bilo loših vremenskih uslova i ove zime. Iz tog razloga možemo biti zadovoljnji stanjem naših nadzemnih vodova – naglasio je Kastratović.
Redovni godišnji remont svih dalekovoda na Crnogorskom primorju započinje u aprilu sa Kotorom i to sa 35 kV dalekovodom Škaljari Dobrota. Do kraja aprila biće završeni i dalekovodi Račica Pržno i Pržno Grbalj. Tokom aprila ekipe će raditi na dalekovodima u konzumu Bara i Ulcinja.
-U maju je takođe planiran veliki broj aktivnosti na pripremi nadzemnih vodova za ljetnju sezonu. Planirano je da budu remontovani dalekovodi Herceg Novi Topla, Topla Igalo, Herceg Novi -Kumbor, Herceg Novi Herceg Novi 1 i 2. U Ulcinju će se tokom maja obaviti remont 35 kV dalekovoda Kodre Grad i Kodre Vladimir, takođe Vladimir Ostros – naglašava Kastratović.
Tokom juna, jula i avgusta planirano je da se rade remonti dalekovoda na sjeveru Crne Gore, dok će se u centralnoj i južnoj regiji djelovati isključivo interventno. U jesenjim mjesecima će biti završeni remonti dalekovoda centralne regije, čime se i završava krug planiranih radova.
Osim redovnih, planiranih aktivnosti na održavanju ovako velikog broja energetskih objekata, neminovno je angažovanje radnika održavanja i u situacijama kada usljed problema na mreži nastaju kvarovi koje ekipe moraju otkloniti. Takođe, ekipe održavanja su nezamjenjiva pomoć sektoru za investicije prilikom izgradnje novih objekata i njihovog uključivanja u elektroenergetski sistem.
Bezbjednost objekata i ljudi
Služba za održavanje nadzemnih vodova naponskog nivoa 35 kV održava oko 860 kilometara dalekovoda, koji broje više od 6.500 stubnih mjesta, kažu iz CEDISA-a.
-Godinama su se izdvojili ključni problemi koji zadaju poteškoće u održavanju energetskih objekata. U prvom redu to je izgradnja objekata u blizini dalekovoda, čime se znatno ugrožava njihov rad, kao i bezbjednost samog objekta koji je izgrađen u njegovoj blizini. Pomenuti problem naročito je izražen u primorskim opštinama. Drugi problem je krađa elemenata dalekovoda užadi i Lprofila- navode iz CEDIS-a.
Takve radnje, poručuju iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, direktno ugrožavaju stabilnost stuba i bezbjednost objekta, ali na prvom mjestu ugrožavaju život počinilaca toga djela.
Izvor: Dnevne novine