Prva konferencija ,,Ljubav u doba psihoterapije”, u organizaciji Centra za psihološko savjetovanje – OkTA, održana je juče u prepunoj sali Dvorca kralja Nikole u Podgorici.
Kako je navela direktorica OkTA Centra Lidija Ivanović, cilj konferencije bila je promocija psihoterapije i njene primjene, prvenstveno transakcione analize (TA). Takođe i da se iz prve ruke čuje šta je psihoterapija, šta je TA, kako i gdje su polja primjene, koliko je važna za pojednica, a koliko za društvo, kao i da se predstavi OkTA Centar i njegova ponuda.
-Istraživanja pokazuju da je tabu u vezi psihoterapije još uvijek čvrsto utemeljen kod nas, kao i stav kako je to samo za ‘problematične osobe’. Postoje ipak indikatori da se stvari mijenjaju i pomjeraju na bolje, a ova konferencija i velika zainteresovanost su svakako doprinos toj promjeni. Takođe, jedan od ciljeva jeste i promocija kompetentnih profesionalaca, njihovih praksi i programa-istakla je na otvaranju konferencije Lidija Ivanović i dodala da je cilj da konferencija bude jedan od najznačajnijih događaja iz ove oblasti u našoj zemlji.
Kako navode iz OkTA Centra jedna od najvažnijih tema u psihoterapiji jeste ljubav,ato je bila i glavna tema konferencije.
-Sam naziv dosta govori i obuhvata najvažnije aspekte u psihoterapiji i životu. Kako u psihoterapiji puno govorimo o ljubavi, prema sebi, partnerima, djeci, prijateljima, duhovnosti itd, činilo se tačnim, a i zanimljivim da govorimo o ljubavi. Naročito u vremenu alijenacije kada čovjekova djela, kreativnost, potencijal, proizvodi ili ideje postaju gotovo suprotstavljena moć koja ga čak potčinjava. Takođe, psihoterapija danas jeste jedan od možda najvažnijih i najznačajnijih efikasnih odgovora na pitanja psiholoških zastoja, životnih kriza, poremećaja ličnosti i psihopatologije- navodi psihoterapeut Žarko Ivanović, jedan od osnivača OkTA centra.
Na konferenciji su govorili kompetentni profesionalci koji su autentični predstavnici struke i posla kojim se bave -Milica Ilić – Bošković, Maja Raičević, Ana Jaredić, Žarko Ivanović, Danijela Medojević i Marina Banić. Moderatorka programa bilaje Svetlana Jovetić – Koprivica.
Psihoterapeutkinja Milica Ilić- Bošković istakla je veliku primjenu Transakcione analize kroz svoju ličnu i profesionalnu priču. Posjetioce je upoznala sa ovim moćnim psihoterapeutskim pravcem i njegovim alatima koji, kako je naglasila, omogućavaju da za sebe biramo prave puteve, živimo pobjedničke priče i nalazimo ljubav.
Direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević pričala je kako tradicionalno shvatanje rodnih uloga žena utiče na ljubav i brigu o sebi. Takođe i o snazi priča koje se prenose iz generacije u generaciju. Osvrnula se na pojam “transgeneracijskog skripta” i njegov uticaj na muškarce i žene.
Žarko Ivanović govorio je o psihološkim igrama, koje predstavljaju poseban vid kontakta sa drugima, pri čemu je pravi cilj sakriven pod maskom očigledne transakcije.
-Igraju se i u okviru porodice, te se prenose sa roditelja na djecu i na njihove potomke kao naučeno ponašanje. Motivi igranja psiholoških igara su najčešće strah od bliskosti i razne dobiti-kazao je on.
Psihoterapeutkinja Ana Jaredić naglasila je kako kulturni scenario može imati snažan uticaj na nas, na kvalitet našeg života i na komunikaciju sa sobom, svojim potrebama i kako se gotovo uvijek odražava na odnose sa drugim ljudima. Takođe, istakla je da kulturni scenario, kao dio nesvjesnog, ima poseban uticaj na partnerske relacije.
Psihoterapeutkinja dr Danijela Rakočević -Medojević pričala je o važnosti ove konferencije, na kojoj su došli profesionalci i ljudi koji su spremni da mijenjaju svijet na bolje. Upoznala je prisutne o značaju profesije i njenu usku povezanost sa samom ljubavlju.
-Emocionalne reakcije psihoterapeuta, koje su različitog kvaliteta i intenziteta, imaju više izgleda da se jave u dodiru sa većim stepenom regresije klijenta. Trenuci akutnih kriza i traumatskih iskustava klijenta su upravo one situacije kada kapacitet terapeuta treba da bude maksimalan-kazala je ona.
Psihoterapeutkinja Marina Banić, direktorica Internacionalnog centra za Transakcionu analizu (ICTA) govorila je o važnosti redefinisanja odnosa prema ljubavi.
-Za mnoge ljude slika partnerstva ima karakteristike roditeljskih stilova u ljubavi. Ponekad je ona disfunkcionalna. Disfunkcionalne slike, vizualizacije i snovi u budnom stanju vode disfunkcionalnim izborima, vrijednostima i ishodima u ljubavi. Suprotno od toga, ako ste svjesni autentične potrebe ona je put ka funkcionalnim izborima i izbjegavanju emotivnih povreda-zaključila je Banić.
Konferencija je održana uz podršku Fondacije Petrović Njegoš.
Zbog velikog interesovanja publike, OkTA Centar uskoro će organizovati slične događaje, a aktuelna dešavanja zainteresovani mogu pratiti na sajtu OkTA centra – www.oktacentar.me