Utorak, 13 Januara, 2026
spot_img
NaslovnicaDRUŠTVONAJUSPJEŠNIJA GODINA: U Montenegro Airlines-u zadovoljni poslovanjem kompanije u 2018.

NAJUSPJEŠNIJA GODINA: U Montenegro Airlines-u zadovoljni poslovanjem kompanije u 2018.

Iz kompanije Montenegro Airlines danas je saopšteno da su komercijalni pokazatelji o poslovanju u 2018. godini najbolji od osnivanja nacionalne avio-kompanije.

-MA je u periodu od početka januara do kraja decembra ove godine, prevezao ukupno 644.000 putnika u sve tri kategorije saobraćaja, sa flotom do šest aviona i na 7536 letova u redovnom i čarter saobraćaju. To je za 76.000 ili 13,3 odsto putnika više, sa avionom više u sezonskom periodu, kao i sa 652 ili 10 odsto letova više, sve u odnosu na 2017. godinu – naglasili su u MA.

Prema tvrdnjama MA prosječna popunjenost putničke kabine za 2018. godinu iznosi 70 odsto, dostigla je na istorijski maksimum i za dva odsto veća u odnosu na prošlu godinu.

Ostvareni rezultat je za 63.000 do 88.000 putnika bolji u odnosu na rezultate ostvarene za posljednjih pet godina.

Učešće MA u ukupnom broju prevezenih putnika na crnogorskim aerodromima u 2018. godini iznosi 27 posto. Procenat učešća MA u porastu ukupnog broja prevezenih putnika na crnogorskim aerodromima u odnosu na prošlu godinu iznosi blizu 28 odsto. Taj rezultat je ostvaren u konkurenciji do 45 redovnih, čarter i niskobudžetnih avio-kompanija.

Od 57 destinacija sa četiri i više rotacija u toku mjeseca, na koje se letjelo sa aerodroma u Podgorici i Tivtu, nacionalna avio-kompanija je pored konkurencije na svim svojim rutama saobraćala ka 30 destinacija u 15 država, što predstavlja učešće MA od 53 posto u ukupnom broju destinacija.

Gotovo na svim tržištima je ostvaren porast u broju prevezenih putnika od šest do 13 odsto. Izuzetak je njemačko tržište, na kojem je prije svega zbog otvaranja linija prema Minhenu i Lajpcigu, ostvaren porast u broju prevezenih putnika od 75 odsto.

-Kompanija je u 2018. godini prihodovala više od 70 miliona eura. Od toga je 15 miliona eura ostalo u Crnoj Gori kroz uplate ličnih dohodaka, poreza i doprinosa na lična primanja, obaveza prema Aerodromima Crne Gore, plaćanje usluga u privredi van turizma i slično. Direktni prihodi crnogorskoj turističkoj i ukupnoj privredi, koji su generisani od strane putnika MA u toku 2018. godine, iznose oko 160 miliona eura – ističu u MA.

Poslovni rezultat je za dva miliona eura bolji u odnosu na 2017. godinu, i pored, kako tvrde u kompaniji, niza otežavajućih okolnosti od kojih posebno treba istaći enormno visoku cijenu avio-goriva.

-MA je od dolaska nove upravljačke i rukovodeće strukture do danas, uz maksimalno angažovanje svih kompanijskih stručnih službi, prevezla više od 1,2 miliona putnika, prihodovala oko 140 miliona eura, od čega je oko 30 miliona eura ostalo u državi po različitim osnovama. Indirektan doprinos crnogorskoj turističkoj i ukupnoj privredi za to vrijeme iznosi između 250 i 300 miliona eura. To sve opravdava značajnu podršku koju je Vlada Crne Gore pružila Montenegro Airlines-u. Uprava i rukovodstvo MA će zajedno sa kompanijskim stručnim službama, uz nove mjere optimizacije, nastaviti sa domaćinskim i posvećenim pristupom poslovanju, a sve u cilju ostvarivanja još boljeg poslovnog rezultata u 2019. godini – zaključuju u MA.

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO