Trčanje maratona je veoma izazovno i zahtijeva zavidnu fizičku spremnost, ali ima ljudi kojima to predstavlja tradiciju i zadovoljstvo. A sada zamislite da umjesto jednom ili dva puta godišnje treba da trčite maraton koji traje ukupno 1.000 dana raspoređenih na sedam godina.
Maraton pod nazivom “kaihōgyō” je nevjerovatan izazov rezervisan samo za pripadnike jednog japanskog ogranka budističkih monaha. Oni se posvećuju tome kako bi po završetku mogli da imaju potpunije razumijevanje cijelog univerzuma. Trčanje se odvija na planini Hiei, ispod koje je Kjoto, stara prijestonica Japana.
Prva godina izazova sastoji se u trčanju 30 km svakog dana 100 dana zaredom, ali uz obavljanje redovne obaveze u hramu. Kada prođe ovaj dio, monah ima pravo da odustane od izazova ali, ukoliko započne još jedan dan trčanja, više nema pravo odustajanja do kraja. Po tradiciji, oni koji ne uspiju da završe čitav maraton, oduzimaju život sami sebi. Zato se na ovoj planini nalazi ogroman broj grobova onih koji su baš tako okončali živote.
Nakon prvih sto dana, izazov se nastavlja po principu 30 km dnevno, 100 dana zaredom i to naredne dvije godine. Obaveze u hramu i molitve ostaju redovni dio svakodnevice, a potom u četvrtoj i petoj godini, sve se nastavlja ali po principu 200 dana zaredom. Tada slijedi ono što mnogi nazivaju najtežim dijelom avanture, devetodnevni ritual “dōiri”. Po završetku pete godine, monah mora da preživi devet dana bez hrane, vode i sna i to tako da sjedi u hramu na vrhu planine Hiei i neprestano priča jednu mantru dok ga dvojica posmatraju. U toku toga, svake noći mora da donese vodu iz jednog obližnjeg bunara i ponudi je statui Bude.
Oni koji prođu dalje, tokom šeste godine trče po 60 km 100 dana zaredom. Sedma godina donosi 84 km dnevno prvih 100 dana, a potom još 30 km dnevno do kraja godine. Oni koji uspiju u tome, pretrčali su razdaljinu otprilike jednaku obimu Zemlje. Od 1885. godine do danas, ovaj izazov je kompletiralo samo 46 monaha. Njihov cilj je bio i ostao približavanje potpunom prosvetljenju i bolje razumijevanje prirode života.
Izvor: Cdm