Čili, kajenski biber i feferoni su ljute papričice, popularne zahvaljujući svom ljutom ukusu koji je neizostavan dio mnogih jela i soseva.
Svoj ljuti ukus papričice duguju posebnom sastojku koji se zove kapsaicin. Što više kapsaicina sadrži, tim je paprika ljuća. U većim količinama kapsaicin peče usne, jezik i grlo i tjera na plač. Veliki ljubitelji paprenih i ljutih jela su Indijci, Vijetnamci, Meksikanci i Mađari.
Većina ljudi ipak voli umjereno ljut ukus koji poboljšava hranu i stimuliše probavu. Zahvaljujući kapsaicinu, čili ima antiupalna svojstva. Redovan unos čilija može služiti kao odlična prevencija artritisa.
Pokazalo se da ljute papričice smanjuju i nivo holesterola i triglicerida te sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Kulture koje široko primjenjuju čili imaju mnogo manji postotak srčanih bolesti, moždanog udara i tromboze.
Takođe, istraživanja raka prostate su pokazala da kapsaicin djeluje kao pravi “ubica” ćelija raka. Nakon četiri nedjelje terapije kapsaicinom, kod većine životinja zaustavljen je rast ćelija raka prostate, a veličina tumora je znatno smanjena. Za prevenciju raka prostate preporučuje se uzimanje 400 mg kapsaicina tri puta nedjeljno.
Dugo se vremena pogrešno smatralo da unos ljute hrane uzrokuje čireve na želucu. Danas je potvrđeno da ljute papričice ne samo da ne uzrokuju čireve, nego ih sprečavaju zato što ubijaju štetne bakterije i stimulišu stvaranje zaštitnih želudačnih sokova.
Izvor: Nezavisne