
,,Ryanair”-ovi putnici koji sa sobom u kabinu žele da uzmu išta više od male torbe od danas će to morati i da plate, piše BBC.
Naime, najveća evropska niskotarifna avio kompanija uvela je novu politiku pa ručni prtljag težak do deset kilograma više nije besplatan. Tačnije, nije besplatna za putnike koji ne plaćaju prioritetno ukrcavanje. Prioritetno ukrcavanje košta šest eura, a ostali putnici, koji nisu izabrali tu opciju, moraće da plate osam eura za dodatni komad ručnog prtljaga.
Ali, cijena od osam eura raste na deset u slučaju naknadne prijave ručnog prtljaga, odnosno nakon inicijalne kupovine karte, a ako prijavljujete prtljag tek na vazduhoplovnoj luci, moraćete da platite čak 20 eura, odnosno 25 ako s prtljagom stignete skroz do ukrcavanja u avion.
Ipak, irski avioprevoznik promijenio je i dimenzije male torbe koju putnici smiju da unijesu sa sobom u kabinu pa je ona sada čak 40 odsto veća (40 x 20 x 25 cm). Da pojasnimo, ono što je bitno za ,,Ryanair” jest da torba stane pod sjedište budući da je upravo nedostatak prostora za spremanje ručnog prtljaga bio velik problem.
– Kabine aviona ,,boinga 737” i ,,erbasa a320”, koje ,,Ryanair” koristi za kratke letove, imaju mjesta za otprilike 90 kofera – objasnio je analitičar Džerald Ku, dodavši da je riječ o priličnom problemu budući da avionom može da putuje 189 putnika.
Uz to je potrebno napomenuti da je prosječna popunjenost ,,Ryanair”-ovih letova 95 odsto, što znači da se velik dio putnika muči sa spremanjem svog ručnog prtljaga, a u aviokompaniji se nadaju da će se naplaćivanjem ručnog prtljaga smanjiti broj putnika koji će je i nositi.
Nova politika izazvala je gnjev na društvenim medijima i neki od ,,Ryanair”-ovih putnika napisali su da više nikada neće letjeti tom aviokompanijom.
Izvor: novac.jutarnji.hr