Ponedjeljak, 14 Aprila, 2025
spot_img
NaslovnicaPREPORUKAAUSTRALIJA: U jagodama pronađene igle za šivenje

AUSTRALIJA: U jagodama pronađene igle za šivenje

Foto: Pixabay

U šest saveznih država u Australiji prijavljeni su slučajevi pronalaska igle za šivenje u jagodama iz prodavnica. Australijske vlasti naredile su istragu.

Jedan muškarac završio je u bolnici nakon što je pojeo jagodu u kojoj se nalazila igla.

Nekoliko proizvođača povuklo je jagode, a najveći trgovinski lanac na Novom Zelandu iz predostrožnosti je prestao da prodaje australijske jagode.

Australijski ministar zdravlja Greg Hunt, naredio je Agenciji za hranu Australije i Novog Zelanda da sprovede istragu o tome što se događa.

-Ovo je vrlo okrutan zločin i napad na javnost – izjavio je ministar Hunt.

Lokalne vlasti takođe sprovode istragu, no još niko nije osumnjičen.

Prvi slučajevi jagoda u kojima se nalaze igle pojavili su se prošle sedmice u saveznoj državi Kvinslend, a potom su uslijedile prijave iz Novog Južnog Velsa, Viktorije, sa teritorije australijskog glavnog grada, Južne Australije i Tasmanije.

Policija i uzgajivači smatraju da je moguće da su se nakon prvog slučaja pojavili ,,imitatori”.

Savezna država Kvinslend nudi 100.000 australijskih dolara za informacije o slučaju.

-Zašto bi osoba zdravog razuma ugrozila zdravlje beba, djece ili bilo koga ovim užasnim činom? – upitala je premijerka Anastasija Palasčuk.

U Udruženju kvinslandških uzgajivača jagoda, sumnjaju da je igle u jagode postavio ,,nezadovoljni radnik”, ali policija smatra kako je još uvijek prerano donositi takve zaključke.

Zdravstveni stručnjaci savjetuju Australijancima da jagode razrežu prije nego što ih pojedu.

Uzgajivači su zabrinuti, jer su se igle u jagodama pojavile na vrhuncu sezone, pa bi mogle imati negativan učinak na prodaju koji se procjenjuje na nekih 130.000 australijskih dolara godišnje.

Izvor: index.hr

POVEZANI TEKSTOVI

POPULARNO