Podgoričanka Katarina Baković dobitnica je stipendije od Vlade Kine koja joj omogućava da tri godine boravi u toj zemlji, odnosno jednu godinu posvećuje učenju jezika i to privodi kraju, a od septembra već kreće na master studije u oblasti finansija i bankarstva na Zhejiang Univerzitetu u Hangzhou.
-Jezik je vrlo kompleksan i zaista ga nije moguće savladati za godinu dana. Najveći izazov u startu bilo je čitanje simbola bez pinyin-a (latinični zapis kineskog jezika). Takođe, u poređenju sa sadašnjom situacijom bilo je mnogo teže zapamtiti nove simbole i učenje istih je iziskivalo dosta vremena. Sada sve to ide mnogo brže – priča ona za MNE magazin.
Ono što joj je interesantno na početku, ističe Katarina, jeste da joj je jezik zvučao kao pjesma i nije mogla da razlikuje riječi.
-S obzirom na to da u kineskom jeziku postoje tonovi, tačnije 4 tona, uglavnom studentima pravilan izgovor predstavlja izazov – navodi ona.
Jezik je, dodaje naša sagovornica, sam po sebi specifičan i zanimljiv, pa samim tim i predavanja. Profesori su, prema njenim riječima, prijateljski nastrojeni i atmosfera na predavanjima je vrlo prijatna.
-Moj radni dan je dosta sličan kao i tokom osnovnih studija koje sam završila na Ekonomskom fakultetu u Podgorici… Svakog dana ovdje imam predavanja, nakon kojih završavam obaveze vezane za zadatke koje smo dobili, učim i predveče idem na trening, koji predstavlja vrlo važan segment za moje funkcionisanje-istakla je ona.
Nije joj bilo teško da se prilagodi tamošnjem načinu života iako je svakako potpuno drugačiji u odnosu na onaj koji je imala u Crnoj Gori. Naravno, dodaje Katarina, da to zavisi od nekih pojedinačnih sposobnosti, a brzo prilagođavanje na novonastale okolnosti jeste jedna od njenih.
-Život za studente ovdje je vrlo lagodan, bar što se tiče same organizacije studentskog života. Grad sadrži dosta studentskih kampusa, gdje su studenti smješteni. U okviru kampusa pored domova u kojima žive, fakulteta koje pohađaju, postoje i kantine, bolnice, prodavnice, kafići i cijene su u potpunosti prilagođene studentima.Tako da je kampus u suštini mali grad u kojem studenti imaju sve sto im je potrebno. A Hangzhou, kao grad, jeste, dodaje ona, skuplji u odnosu na naš standard – priča ona.
Komentarišući tamošnju omladinu, odnosno kada postaju samostalni, Katarina ističe da, koliko je upućena, većina njih se po početku studija odvaja od porodice.
-I počinju život samostalno u studentskim kampusima- navodi ona.
Većini Kineza koju je upoznala nije poznato gdje se nalazi Crna Gora, tačnije, kaže ona, ne znaju da naša država postoji.
-Naravno da im sa zadovoljstvom objasnim gdje se nalazi, pokažem na mapi, pokažem slike, pozovem ih da dođu da sami upoznaju ljepote naše države. Na kraju, kroz šalu, volim da im kažem da pored toga što su upoznali novu osobu, saznali su za novu državu-ističe Katarina, uz osmijeh.
Kod svoje buduće profesije voli što su finansije egzaktna nauka i što nema prostora za improvizaciju.Kada je riječ o njenim planovima nakon što završi master studije, ona kaže da baš nema konkretne, ali da bi željela da stekne radno iskustvo u tamošnjoj zemlji.
– Mada, dugoročno sebe ne vidim tamo – navela je ona.
N.Đ.