DRUŠTVO SLAJDER

SEKSOLOG JOVICA DOSTINIĆ O PREVARAMA U BRAKU: Nemaju para za poligamiju, pa varaju jedni druge

foto: https://al3nan.ne

Teško da u svom okruženju ne znamo bar jednog muškarca ili ženu, koji su u braku, ali uprkos tome varaju jedni druge –otvoreno, ili prikriveno. Tu pojavu je za MNE magazin komentarisao psiholog-seksolog Jovica Dostinić koji kaže da su, nažalost, danas češći brakovi od kojih je ostala samo ljuštura, u kojima partneri žive jedan pored drugog, pod nekom vrstom prisile ,,sve dok ih smrt ne rastavi“.

Već i sam termin prevara, prema njegovim riječima, govori o tome kako se društveni stav prema toj pojavi promijenio. Kako kaže, sa moralno-religioznog poimanja preljube kao grijeha, prešlo se na psihološko-pravno poimanje istog kao prevare.

Dr Jovica Dostinić

– Može se reći da društvo blagonaklonije gleda na preljubu nego ranije, ali je ta pojava i dalje označena kao negativna i nepoželjna. Brakovi se razvode iz raznih razloga, a samo jedan od njih može biti i prevara. Nekada se prevarantu progleda kroz prste, jer druga strana kada se preračuna, odluči da joj se ipak isplati da ostane u takvom braku. Daleko od toga da je brak institucija koja se zasniva samo na povjerenju-istakao je on.

Monogamija

Odgovarajući na pitanje da li se može smatrati da je onda monogamija narušena u našem društvu, kaže da je biti u vezi, bračnoj ili nebračnoj samo sa jednom osobom, pa još „dok vas smrt ne razdvoji“, divan ideal.

– Mene lično uvijek obraduje kada vidim ljude koji su u braku pedeset i više godina i još žive u ljubavi. Na žalost, češći su brakovi od kojih je ostala samo ljuštura, u kojima partneri žive jedan pored drugog, pod nekom vrstom prisile, sve dok ih smrt ne rastavi. Za poligamiju bi bila potrebna, prije svega ekonomska moć – koliko para, toliko partnera. To je u našem društvu nezamislivo. A pošto čovjek očigledno ima biološki potencijal za poligamiju, kompromisno rješenje je otvorena ili prikrivena prevara – priča on.

Kako dodaje, druga varijanta- ona poštenija, je da ljudi kada požele drugog partnera prekinu aktuelnu vezu, a da taj trend postoji, govori činjenica da se danas ljudi sve lakše i češće odlučuju za razvod braka.

-Razlozi su prevaru su mnogobrojni. Postoje određeni tipovi ličnosti, za koje kažemo da imaju defekt u strukturi i kojima su prevare ili promiskuitetno ponašanje zapravo simptom psihičkog poremećaja. Takvi su na pr. narcistički, disocijalni ili emocionalno nestabilini poremećaj ličnosti. Postoje, takođe, osobe koje možemo nazvati emocionalno nezrelima i koje svoje nisko samopouzdanje pokušavaju da „zakrpe“ uspijesima na ljubavnom planu. Postoje i osobe koje su insuficijentne u doživljaju svog seksualnog identiteta, pa ih to pokreće da se uvijek novim seksualnim avanturama potvrđuju u sopstvanom doživljaju ženstvenisti/muškosti – rekao je on.

Istakao je da razlog za prevaru može biti i neusklađenost u seksualnim potrebama partnera ili u ekstremnom slučaju, potpuni izostanak seksualnih odnosa kao u tzv. nekonzumnom braku. Tada, kaže on, frustrirani partner ima „opravdanje“ da svoje seksualne apetite zadovolji sa strane.

-Prevara može bitii kazna za neku nepodopštinu partnera izvan seksualne sfere ili osveta po principu: „Oko za oko zub za zub“. Prevara čak ne mora imati uopšte seksualni motiv. Neko će otići sa drugom osobom u krevet u potrazi za ljubavlju, nježnošću ili pažnjom- navodi Dostinić.

Doživljaj moći

Mišljenje je pojedinih stručnjaka da su prevarama posebno skloni pojedinci koji obavljaju neku važniju funkciju, a naš sagovornik kaže da sa višim položajem u društvenoj hijerarhiji, ide i veći doživljaj sopstvene moći.

– A sa tim i moći da se sebi priušti kuća, jahta, auto, žena i ljubavnica kao statusni simbol- naveo je on.

Bilo kakva promjena u ustaljenoj rutini partnerskih odnosa, bilo pozitivna ili negativna, može, prema njegovim riječima, ukazati da se nešto dešava na tom planu, odnosno to su signali koji ukazuju da jedan od partnera vara drugog.

-Prevaru je nemoguće spriječiti. To ne uspijeva čak ni prebogatim Arapima koji svoje žene zatvaraju u zlatne kaveze. Srećom, moguće je značajno smanjiti vjerovatnoću da se prevara dogodi. Ako od početka veze uspijete da ostvarite otvoren odnos i dobru komunikaciju, gdje će biti moguće zadovoljavajuće usklađivanje obostranih potreba, stvorićete sve moguće uslove da jedna veza traje dugo i kvalitetno – rekao je on.

Naravno, dodaje, to nije garancija za vječnu ljubav, jer ,,sve na ovome svijetu ima rok trajanja“.

-Nekada je korisno prepoznati da je vašoj vezi došao kraj i tada treba biti pametan i staviti tačku- zaključuje Dostinić.

N.Đ.