Treći međunarodni festival ,,Dani gitare u Podgorici” otvoren je sinoć u sali biblioteke ,,Radosav Ljumović” koja je bila mala da primi zainteresovane posjetioce, pa su stajali ispred sale i u oba reda pored stolica.
– Veoma sam ponosan, i kao gitarista, u ovom slučaju kao organizator, da je ovoliko publike večeras da prisustvuje festivalu, da svi zajedno uživamo u večerašnjim programima koji će biti raznoliki, drugačiji od ostalih festivala. Različiti zbog toga što umjetnici koji dolaze predstavljaju svoju autentičnu muziku, inspirisanu korijenima i tradicijom zemlje iz koje dolaze. Velika je čast večeras čuti Dženka Erdogana na autentičnom instrumentu, gitari bez pragova, fretles gitari i čuti njegovu lijepu muziku koju komponuje za filmove i turske serije, za koje i dobija nagrade. Takođe će biti veliko zadovoljstvo čuti Mauricija di Fulvija u drugom dijela koncerta. Njegov trio će se predstaviti muzikom zemlje iz koje dolaze, napolitanskom, ali će i proširiti repertoar. Povezaće nas muzikom sa svijetom i sviraće muziku Latinske Amerike, Brazila, muziku iz pop i rok žanra, muziku čuvenog Stinga – kazao je Srđan Bulatović.
Večeras je, istakao je, ova scena scena koja povezuje Crnu Goru sa Evropom, sa svijetom, sa Mediteranom.
– Mi pripadamo Mediteranu geografski. Večeras ćemo pripadati i muzički – rekao je Bulatović.
Ambasador Italije u Crnoj Gori NJ.E. Luka Zelioli kazao je da mu je čast i zadovoljstvo da bude tu kao novoimenovani ambasador u Crnoj Gori i da svoj doprinos otvaranju ove lijepe manifestacije.
– Čast mi je jer samo prije dva dana sam stigao u Crnu Goru i već imam priliku da sam pred ovakvom publikom, na festivalu klasične gitare, koji je, evo, stigao do trećeg izdanja, zahvaljujući svojim vrhunskim kulturnim vrijednostima. Zahvaljujući i podršci Ambasade Italije, provešćemo dvije večeri u znaku muzike omogućene prisustvom mnogobrojih umjetnika iz zemalja Mediterana. Posebna mi je čast da među njima pozdravim ,,Maurizio di Fulvio trio”, italijansku grupu koja zahvaljujući ovom festivalu kroz magiju nota i interpretacije donosi u Crnu Goru esej o savremenoj muzičkoj Italiji – rekao je Zelioli.
Siguran je, dodao je, da ,,mašta ovih mediteranskih muzičara, vještina uvođenja u teme, ritmove i melodije i njihova sposobnost da transponuju strast i osjećanja u evokativno privlačne zvuke, idealno doprinose obogaćivanju pentagrama, ne samo harmoničnih odnosa između Crne Gore i Italije, već između svih nas kao večerašnjih posjetilaca”.
V.d. direktora Instituta ,,Yunus Emre Podgorica” Džan Guraj rekao je da ,,u okviru misije prezentacije turske kulture i umjetnosti, Institut ,,Yunus Emre Podgorica” je i večeras sa vama povodom ovog divnog događaja”.
– Želim vam dobrodošlicu na festival ,,Dani gitare u Podgorici” koji će početi koncertom umjetnika na fretles gitari Dženka Erdogana koji je jedan od istaknutih imena turske muzičke scene. Zahvalio bih se gospodinu Dženku Erdoganu koji se uprkos brojnim obavezama odazvao našem pozivu, organizatoru ovog festivala gospodinu Srđanu Bulatoviću na krajnje profesionalnoj organizaciji, njegovim saradnicima i svima koji su dali doprinos u realizaciji ovog događaja – kazao je Guraj.
Direktor ,,Lajonesa” za Crnu Goru Ivan Čanović podsjetio je da je ovo prvi put da učestvuju u pokroviteljstvu iz oblasti kulture.
– Uz želju i uvjerenje da će naša saradnja izrasti u tradiciju, poželio bih publici ugodnu noć, a organizatorima i učesnicima dobru energiju pred večerašnji nastup – poručio je Čanović.
Sekretarka Sekretarijata za kulturu i sport mr. Nela Savković-Vukčević, otvarajući festival, istakla je da, ,,imajući u vidu koliko je muzika značajna za njegovanje dobrog ukusa, ali i kako odražava našu kulturu i ukupne društvene prilike, posebnu pažnju posvećujemo pojedincima, organizacijama i ustanovama kako bi se muzičke vrijednosti njegovale, predstavljale i unapređivale”.
– Jedan od tih oblika saradnje jeste i projekat sa uvaženim profesorom Srđanom Bulatovićem, vjerujem uspješan ako imamo na umu odjek koji su imali prethodni festivali, kao i vaše prisustvo večeras – istakla je Savković-Vukčević.
Da muzici nisu potrebne riječi da bi bila poezija već sa prvim taktovima pokazao je prvi izvođač Dženk Erdogan.
Posjetioci su ispred sebe imali program onoga što će svirati, ali je Erdogan već na početku sve to promijenio.
– Promijenio sam set-listu jer nikada je ne slijedim. Mijenjam je prema atmosferi. Prva kompozicija je stoga bila ,,Yagmurla Gelen“, odnosno ,,Coming from the rain“. Komponovao sam je dok sam vježbao ispred prozora, kući. Odjednom je počeo pljusak. Vidio sam oblake. Počeo sam da sviram. Završio sam kompoziciju i kiša je prestala – ispričao je Erdogan kako je nastala prva numera kojom se predstavio.
Srećan je, kazao je, što može svirati za ovu publiku.
– Prvi put sam u Podgorici. Sviđaju mi se ulice, energija grada, niko ne žuri. U Istanbulu ima puno žurbe. Morate da trčite od mjesta do mjesta, iz kuće izađete dva sata ranije prije koncerta ili probe, pretrpan je grad. Podgorica mi daje osjećaj kao da sam kod kuće, tako da sam vrlo srećan što sam ovdje – rekao je Erdogan.
Objasnio je da je fretles gitara na kojoj svira gitara koja nema pragove, te da u turskoj muzici na fretles gitari proizvode devet različitih mikro tonova, što je oduševilo publiku.
Zatvorio je oči i poveo publiku u svoj svijet. Otvorio bi ih samo kada bi se začuo zvuk mobilnog telefona iz publike. Osmijehnuo bi se i potom opet zatvorio oči. Publika je uživala. Bila je to šetnja kroz šumu, pored mora, ulicama Istanbula i Anadolije. Kroz dinamične, prelijepe kompozicije bila je protkana nježnost i romantika, kiša i oluja, sunce.
Sjetio se, odsviravši prelijepu kompoziciju ,,Re”, vremena kada je prisustvovao radionici Čika Korije.
– Svirao je na akustičnom klaviru. Momak ga je zamolio da odsvira neke kompozicije i na sintisajzeru, a Koria mu je odgovorio: ,,Ovo (sintisajzer) je tehnologija, a ovo (akustični klavir) je muzika” – kazao je Erdogan.
Nakon toga, kako je objasnio publici, uslijedila je numera koju je komponovao u čast ,,maestra, za mene boga gitare” Paka de Lusije.
– Oduvijek sam htio da budem flamenko gitarista, ali sam shvatao da nikada to neću postati, jer morate ići u Španiju, piti to vino, šetati tim ulicama. Ne posjedujem takvu strast kao oni. Ako želite da budete flamenko gitariste morate naporno da radite. Prebacio sam se na fretles gitaru. Gledam svoju dušu, svoju zemlju, Anadoliju i vidim sličnosti, tako da mogao bih ja biti flamenko gitarista. Imam i ovaj prsluk, izgledam kao španski gitarista. Tako da, odsviraću kompoziciju koju sam napisao u čast Paka de Lusije u posebnom flamenko tjuningu zvanom ,,rondenija” – rekao je Erdogan.
Na kraju je zahvalio publici, istakavši da je bilo zadovoljstvo svirati za njih i da se nada da su uživali u njegovoj muzici i improvizacijama.
– Nadam se da ste uživali u zvucima fretles gitare. Za mene je čarobna. Osjećam je srcem – kazao je Erdogan.
Koliko je publika uživala pokazala je povicima ,,bravo” nakon svake numere i dugim aplauzom.
,,Maurizio di Fulvio trio”, koji čine gitarista Mauricio di Fulvio, pjevačica Alesia Marteđani i kontrabasista Ivano Sabatini, poveli su potom publiku na putovanje kroz Latinsku Ameriku, Brazil, Kubu i Napulj.
Program su otvorili numerom čuvenog Antonija Žovima ,,Chega de saudade“. Prelijepo izvođenje pozdravljeno je povicima ,,bravo“ i dugim aplauzom.
– Naša muzika večeras je mješavina brazilske, napuljske, italijanske, latino džez muzike – kazala je Marteđani najavivši sljedeću numeru, Eduarda di Kapua ,,I te vurria vasà“.
Već u narednoj pjesmi dio publike je pjevao, a dio upalio mobilne telefone da zabilježi divnu obradu Stingove numere ,,Fragile“.
Opet je red došao na napolitansku pjesmu – Salve D’Espozitovu ,,Anema e core“, a publika je sa pjesmom i upaljenim mobilnim telefonima, uz aplauz i povike ispratila pjesmu Antonija de Kertisa ,,Malafemmene“, prisjetivši se čuvenog italijanskog komičara Tota.
Aplauzom je pozdravila i sljedeću, ,,Besame mucho“.
Za kraj su ostavili ,,Armando’s rumbu“ Armanda Čika Korije. Publika ih je vratila na bis. ,,Tico tico“ bila je numera koja je označila konačan kraj koncerta.
Bilo je to divno putovanje izvanrednih muzičara.
Druge večeri festivala večeras od 20 sati podgoričkoj publici predstaviće se gitarista iz Grčke Iakovos Kolanian kompozicijama inspirisanim Grčkom i Jermenijom, a poslije njega od 21 sat koncertom zatvoriće festival Ivana Cikić iz Crne Gore, koja će se predstaviti kao solista i uz pratnju gudačkog kvinteta. Ostali segmenti festivala, predavanja i majstorske radionice, biće održani u koncertnoj sali muzičke škole ,,Vasa Pavić” u Podgorici.
Organizator festivala je NVO ,,Gitara”.
B.R.
Foto: B. Šekularac